Digital Age de, Kasım 2009 sayısının kapağında Türk medyasında bir ilke imza attı. Digital Age'in bu ayki kapağı, kameralı cep telefonu ve web kamerası ile bakıldığında görülebilen ekstra, dijital bir boyuta sahip.

Dijital iş ve kültür dergisi’ sloganıyla yola çıkan ve dijital devrimin hayatın her alanında yol açtığı dönüşümlere odaklanan Digital Age dergisi, Kasım sayısında, Türkiye’de bir dergi kapağında ilk kez gerçekleştirilen bir dijital uygulamaya yer veriyor.

Kasım sayısında “Türkiye’nin dijital lovemark’ları” kapak konusuna yer veren Digital Age dergisi, basılı mecraya dijitalin nasıl bir katkıda bulunabileceğini de gösteriyor. Digital Age, basılı mecra ile internet ve dijital teknolojileri bir arada kullanarak hem okur, hem yayıncı, hem de reklamveren tarafından yenilikçi fırsatlar yakalanabileceğini ortaya koyuyor.

Uygulama nasıl çalışıyor?

Uygulama iki temel olarak iki aşamadan oluşuyor. İlk aşamada Digital Age’i bayi rafında gören okur, kapakta ana görsel olarak kullanılan, ayrıca dergi poşeti üzerinde etiket olarak yapıştırılan özel barkodu, kameralı cep telefonu ile okuttuğu zaman, Digital Age sitesine yönlendiriliyor. Derginin www.digitalage.com.tr/lovemarks

Digital Age’in kapağına taşıdığı bu uygulama kağıt mecrası için geniş uygulama olanakları sunuyor. Örneğpin bu uygulama ile bir dergide ya da gazetede yer alan bir haberin ya da röportajı yapılan bir kişinin video görüntüleri, sayfalarda yer verilmeyen ya da baskıya yetişmeyen bilgiler veya detayların internet üzerinden etkileşimli bir şekilde sunulması da mümkün. Uygulamanın ilk aşamasında cep telefonu ile etkileşim imkanı sunan ve okuru internette istenen adrese yönlendiren kod, ‘QR code’ olarak biliniyor. Bu özel kod, kameralı bir cep telefonuna ücretsiz olarak indirilebilecek programlarla kolayca okutulabiliyor. İkinci aşamadaki ‘Artırılmış Gerçeklik’ (Augmented Reality) uygulaması için ise web kamerasına ve internet bağlantısına sahip bir bilgisayarla bu uygulama için hazırlanmış özel sayfayı ziyaret etmek yeterli.

‘Artırılmış Gerçeklik’ uygulaması markalar tarafından dijital mecralarda tüketici ile etkileşim kurmak üzere kullanılmakta olan etkili bir yöntem. Bu uygulama sayesinde klasik kağıt mecrası tarihte ilk defa, üçüncü bir boyut daha kazanmış oluyor ve internetin zengin olanakları ile desteklenebiliyor.

Dünyada da çok yeni

Digital Age'in kapağına taşıdığı bu uygulama dünyada da henüz çok yeni. Nitekim Esquire dergisi de Aralık sayısında yurtdışı baskısında okurlarına dijital üçüncü boyutu sunacak. Daha önce müzik kliplerinde ve web sitelerinde denenen bu teknolojinin basılı medya için kullanımı henüz çok yeni.

Digital Age'in Kasım 2009 kapağındaki uygulama kreatif fikir aşamasından itibaren interaktif ajans Litespell (www.litespell.com) tarafından gerçekleştirildi. 2009 başından bu yana Digital Age dergisinin kapak tasarımları her ay farklı bir dijital ajans tarafından yapılıyor. Kapak konusu belirlenince o ay kapağı tasarlayacak olan dijital ajansa konuyla ilgili bir brief veriliyor, bu konunun kapağa nasıl taşınacağı ajansın kreatif ekibine bırakılıyor.

Digital Age'in Kasım 2009 kapak konusu olan Türkiye'nin Dijital Lovemark'ları araştırması ise Digital Age'e özel olarak KMG Ipsos tarafından gerçekleştirildi. 12 farklı ilde gerçekleştirilen araştırmada çeşitli kategorilerde Türkiye’nin en sevilen dijital lovemark'ları tespit edildi.


KAYNAK