Her an çocuk *****sundan kapınız çalınabilir!

İnternette dolaşan yeni bir virüs, masum kullanıcıların bilgisayarına sızarak çocuk *****grafisini içeren materyalleri bu bilgisayarlara depoluyor. Bu görselleri bilgisayarında bulundurduğu tespit edilen kullanıcılar ise "çocuk *****grafisini içeren görselleri bilgisayarında bulundurmak" suçuyla mahkemelik olabiliyor.

Günümüzün en büyük nimetlerinden biri olan ve günlük birçok aktivitenin gerçekleştirildiği internet, tüm bu artılarına rağmen içerdiği sayısız virüs nedeniyle kullanıcıların kabusu olabiliyor.

Bu bağlamda geliştirilen yeni bir virüs, çocuk *****grafisini de içeren görsel ve videoları masum kullanıcıların bilgisayarına depoluyor. Kullanıcıların farkında olmaksızın hareket eden virüs, sessiz sedasız ***** görüntülerini bilgisayarlara sızdırırken, kullanıcılar bu durumdan habersiz günlük işlerini internet üzerinden gerçekleştirmeye devam ediyor.

Bu duruma düşen bilgisayar kullanıcıları ise mahkemede kendisini savunmak için yüzbinlerce doları gözden çıkarmak zorunda kalıyor zira gerçekten çocuk *****grafisiyle ilgisi bulunan ve ilgili materyalleri bilgisayarlarında tespit edilen suçlular da “bilgisayarıma giren virüs bu görüntüleri indirdi, benim bir suçum yok” şeklinde kendilerini savunuyor.

Dünyanın önde gelen güvenlik yazılımı şirketlerinden F-Secure da, dünya genelinde yaklaşık 20 milyon kullanıcının bilgisayarına virüs bulaştığını açıklarken, hacker’ların bu bilgisayarları diledikleri gibi kontrol edebildiklerine dikkat çekiyor.

BU TÜR VİRÜSLERDEN NASIL KORUNULUR

Virüsler, bilgisayarlara buluşmak için birçok yöntemi kullanıyor. Örneğin e-posta’nıza bilinmeyen bir kaynaktan gelen mail’lerde bulunan link’lere tıklamak veya ekteki dosyayı bilgisayarlara indirmek, virüslerin bilgisayarlara kolayca bulaşmasına neden olabiliyor. Bu nedenle bu tür e-posta’ları hemen silmek son derece önemli.

Ancak virüslerden korunmak için yapılabilecekler bununla da sınırlı değil: Bilgisayarlara güçlü bir antivirüs yazılımı ve güvenlik duvarı yazılımı kurmak, sık sık bu yazılımlarla virüs taraması yapmak, bu yazılımları yeni virüs tehditlerine karşı sık sık güncellemek, kullandığınız işletim sistemini (örneğin Windows XP veya Vista) güncelleştirmek, güvenilir olmayan programları bilgisayarlara kurmamak ve internette güvenmediğiniz web sitelerinden uzak durmak suretiyle bilgisayarınızı bu tür virüslere karşı koruyabilirsiniz.


Kaynak