Programın amacı bilgisayara aynı sanal sürücüler gibi sanal joystickler yüklemek bu sayede joystick gereken , ekstra gamepad ihtiyacı hissedilen , aynı klavyede 2 kişi oynamak isteyenler için program biçilmiş kaftan.Örnek vermek gerekirse PES,NBA,FIFA gibi oyunlarda 2 klavye bağlayarak oynanabilir, ya da tek klavyede 2 kişi oynayabilir.

PES , FIFA , NBA serisi için 2 kişi nasıl klavyede birlikte oynayabilir ?


Aşağıdaki örnekte PES 2010 için nasıl ayarlama yapacağınızdan bahsettim. Farklı oyunlarda farklı konfigürasyonlarda kullanılabilir. Mantığı kaptıktan sonra diğer oyunları da ayarlayabilirsiniz.

1-) Ppjoy programını setup ile kuruyoruz. Kurulum esnasında ppjoy ile ilgili sürücüleri kuracağından uyarılar görülebilir bunları kabul etmeniz gerek.2-) Ppjoy programı kurulduktan sonra "Configure Joysticks" e tıklayın ve aşağıdaki gibi Virtual Joystick ekleyin. Daha fazla sanal joystick eklemek isterseniz add ile ekleyebilirsiniz.Joystick eklendikten sonra aşağıdaki gibi gözükecektir3-) Pes 2010 oyununun settingsine girerek Klavye düzeneğini ayarlamamız gerek. Sanal joystick ekleyeceğimiz için diğer oyuncunun tuşlarını karıştırmamak gerekiyor. Bu yüzden sadece yön tuşlarını değiştiriyorum.
4-) Şimdi sırada eklediğimiz joystickin tuşlarını ayarlamaya geldi. Program içerisinde ppjoymouse ve ppjoykey ile hem fareyi hem de klavyeyi sanal joystick olarak ekleyebiliriz. Ama ppjoykey ile klavyeye sanal joystick tuşlarını eklemek istiyoruz. Aşağıdaki gibi tuşları ayarlayabilirsiniz. Klavyenizin rahatlığına göre farklı tuşları da ekleyebilirsiniz. Unutmamanız gereken oyun boyunca aşağıdaki menü açık kalmak zorunda.5-) Kontrolleri ayarladıktan sonra sırada Pes 2010 içerisine girip Controller 2 yi sanal joystick için ayarlamak. PPjoy da tuşları ayarladığımız için sadece o ayarlanan tuşları kullanabiliriz. Eklenen tuşları settingste düzenlerken zaten tuşların çalıştığını fark edeceksiniz.6-) Tüm kontrolleri ayarladığınızdan emin olunca artık oyuna geçebiliriz. Oyuna girince 2. sanal gamepadimiz yani 2. klavyenin oyuna eklendiğini görüyoruz. Hatırlatmakta fayda var eğer 2 kişi tek klavyede oynayacaksa bazen tuşlarda biplemeler olacak ve bastığınız tuş işlemeyebilir. Bunun nedeni klavyenin önbelleği ile ilgili. Daha fazla önbellekli klavyelerde bu sorun az olur. Ama eğer sistemde PS/2 klavye ve Usb klavye bağlıysa bu sorun olmayacaktır. Ayrıca unutmayın sadece 2 kişi değil daha fazla joystick ekleyerek daha fazla kişi oynayabilir.program linki
http://rapidshare.com/files/60983588...Setup.zip.html