PES serilerinde çok sayıda oyuncunun özellikleri gerçekçi değil. PES 2010 Editör programıyla FM'deki oyuncu özelliklerinin PES'e aktarılmasını bu konuda detaylı bir şekilde anlatıyorum. Ancak biraz uğraştırıcı olduğunu söyleyeyim.

Öncelikle oyunlar haricinde iki programa ihtiyacınız var. Birincisi FM Genie Scout.

İkincisi PES 2010 Editor. Üç alternatif link: Rapidshare, Hotfile, Megaupload.1- İki programı da indirip rar'dan çıkardıktan sonra, PES programından FM programına yapmamız gereken bir kopyalama işlemi var. PES_2010_Editor_v2.0 - utils - Layout file for FM Genie Scout klasörü içindeki editor.glf dosyasını, FM Genie Scout 10 - Layouts klasörü içine kopyalıyoruz.2- FM 2010'daki kayıt dosyasını kullanacağız. Eğer oyunun başındaki özellikleri aktarmak istiyorsanız, yeni oyun açıp ilerlemeden kaydedin oyunu. Veya ilerlediğiniz oyundaki bir oyuncuyu PES'e aktarmak istiyorsanız o kayıt dosyasını kullanırsınız. Dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Preferences ekranındaki "Compress Save Games" seçili olmamalı. Seçiliyse kaldırıp tekrar kaydedin oyunu.3- FM Genie Scout programını açıyoruz. Sol üstteki top şeklindeki butondan Layout -> editor dosyasını seçiyoruz. Ve sonra yine top butonundan Recent Games altından istediğimiz kayıtlı oyunu seçiyoruz.4- Soldaki Filter butonundan PES'e aktarmak istediğimiz oyuncuların gözükeceği bir filtre ayarlıyoruz. Mesela Türkiye'deki oyuncuları aktarmak istiyorsak Based - Turkey seçebiliriz.5- Filtreyi ayarladıktan sonra oyuncular liste şeklinde açılır. Yine top butonundan Export - Export to CSV diyoruz. Masaüstüne istediğimiz bir isimle CSV dosyasını kaydediyoruz.6- Kaydettiğimiz CSV dosyasını Not Defteri (notepad) ile açıyoruz. Düzen - Değiştir dedikten sonra Aranan bölümüne ; (noktalı virgül) ve Yeni Değer bölümüne , (virgül) koyup Tümünü Değiştir diyoruz. İşlem yapıldıktan sonra değiştirme ekranını kapatıp Not Defteri'nden Dosya - Kaydet diyoruz.7- PES_2010_Editor_v2.0 - utils - Merge utility for FM Genie's exports klasöründeki merge uygulamasını çalıştırıyoruz. FM Scout export file bölümünün karşısındaki üç noktadan kayıtlı CSV dosyasını seçip Merge Files diyoruz. Buradaki işlemin uzunluğu kaydettiğiniz dosyada ne kadar çok oyuncu olduğuna bağlıdır.8- İşlem tamamlandıktan sonra aynı yerde oluşan yeni CSV dosyasını not defteriyle açıyoruz. 6. işlemin tersini yapıyoruz. Yani Aranan bölümüne , (virgül) ve Yeni Değer bölümüne ; (noktalı virgül) koyup Tümünü Değiştir diyoruz. Değiştirme tamamlandıktan sonra kaydedip çıkıyoruz.

9- PES 2010 Editor programını açıp option file'ımızı seçiyoruz. (Belgeler - KONAMI - Pro Evolution Soccer 2010 - save)10- Tools - Load FM Stats seçeneğinden son kaydettiğimiz CSV dosyasını seçiyoruz.11- Sonra değiştirmek istediğimiz oyuncuyu bulup çift tıklıyoruz. Örneğin ben Mehmet Yıldız'ı bulup çift tıklıyorum.12- Açılan ekranın altından FM Stats converter'ı seçip alttaki Name bölümünden arama yapıp istediğimiz oyuncuyu buluyoruz. Yalnız oyuncu ismi Yildiz; Mehmet şeklinde çıkıyor. Onu Mehmet Yıldız olarak düzeltirseniz iyi olur. Save butonuna bastıktan sonra Accept diyoruz ve oyuncuların olduğu bölüme geri dönmüş oluyoruz. İstediğimiz diğer oyunculara da çift tıklayıp benzer işlemleri gerçekleştiriyoruz.13- İşlemler bittikten sonra File - Save diyerek option file'ı kaydediyoruz. Bitti.