Joymax'in Wizard Tanımı
Büyücüler; Toprak, Su, Ateş ve Havanın, yani doğadaki dört elementin gücünü bilir. Bu gücü muğlak ve gizemli bilgilerine uygular ve düşmanlarını zapt etmek için kuvvetli büyü saldırıları yaparlar.
Manayı, büyü gücünün kaynağını kullanmayı bilirler, mana dolaşımını hızlandırarak ve büyü gücünü kuvvetlendirerek iyileşme hızını artırmakta ustadırlar. Büyücülerin eşsiz büyü saldırı gücü vardır. Toprak yeteneği toz kullanarak düşmanı güçsüz kılar; Soğuk yeteneği su kullanarak onları dondurur; Ateş yeteneği ateşin kullanıldığı büyük saldırı gücüne sahiptir ve Şimşek yeteneği savaşta hava akışı içinde kolay hareket imkanı sağlar.
Bu gizemli bilgiyi öğrenenler bir grubun büyük hasar gücüne sahip üyeleri olabilirler. Yine de kuvvetleri ve savunma güçleri öğrenmeden dolayı azaldığı için yoldaşlarının yardımına ihtiyaçları vardır. Güçlerini yoldaşlarının himayesi altında arka saflarda sergiledikleri zaman düşmana ölümcül darbeler vurabilirler.


Niçin Wizard ?

Wizard'lar Oyun içerisinde Int ağırlıklı karakterler arasında en fazla vuruş gücüne sahipler. Herhangi bir PVP, meslek yada kasma partisinde en çok arananların başında geliyorlar.

Karakter yapılandırması

Elbette full int.Hybird düşünülemez bile.

Üzerime ne giyebilirim ?

Eğer yan masteryi clericse bana göre Light armor.Neden Light armor diye sorarsanız wizardı biliyorsunuz phy defansı hiç yok denilecek kadar az sayılır.Light armorla mag defansı azaltarak phy defansı arttırıyoruz.Mag defansın (pvpde jobda vs.) wizarda hiçbir gereği yok.Zaten 10 lvl aşşağınızda bir wizard size tek atabiliyor robe giyiliyken.Onun için pek gereği yok mag defansı.En azından Light Armorla phy defansı arttırıp warriorlara, rogue lere daha dayanıklı hale geliyoruz.Mag attackı Light Amor azaltır mı diye sorarsanız azaltır.Fakat okadar büyük derecede bir kayıp yaşanmaz.Eğer charınızı kullanmasını iyi bilirseniz bu açığı kapatmak gayet kolaydır.

Wizard kasmadan önce onglarda farmı kesinlikle öneririm.Eğer bir wizard oynayacaksanız kesinlikle full farm olması lazım.Yoksa yerden zor kalkarsınız..
Gelelim Skillere, ilk wizard mastery

Evet klasik wizard skilleri
1.Sıra Pasif skiller: Bu skiller, kullandığınız skillerin vuruş gücünün attırırlar.4 lvlde açılıp 88 lvlde maxlanır.(100 lvl gelince 100 lvlde ma.22 kere uplanınca %88 artış sağlar.2.Sıra:

1-Intelligence (Lvl 10)
Mp kullanımını azaltır.

* Bir wizard için en önmeli şey mpsidir.90 lvlde yaklaşık 22k mp bulunur.Fakat skiller çok mp harcadığından her wizard mp kıtlığı çeker.Onun için max.


2: Life Control (Lvl 20)
Hp'nizi %50 oranında düşürmek kaydıyla atağınızı yüksek bir düzeye çıkararır. Açılmalı.

* Fakat 72 lvlde gelişmiş olan Life Turnover açıldığında bunu sıfırlayabilirsiniz.


3: Magic Bound (Lvl 40)

Vuruş uzaklığınızı arttırır. Açılmalı.

* Wizardların hasar almaması gerektiği için ne kadar uzaktan vurursanız okadar iyidir


4: Life Turnover (Lvl 72)

Life control'ün gelişmiş versiyonu.Açılmalı.

* Ptlerde bunu kullanmazsanız ptlerden atılabilirsiniz


3.Sıra Earth Mentalist Series


1: Ground Charge (Lvl 4)

Bedeninizi merkez alarak 5 metre etrafınızdaki yaratıklara vurur

* Bana göre açılmaması gerek bir skill.Çünkü hem okadar abartılı güçlü vurmuyor hemde wizardın uzaktan vurması gerek bir build.Fakat bu skill bir moba uyguladığınızda mobun yanına gidiyor.Bu sayede hasar alıyorsunuz.Onun için gerek yok.


2: Root (Lvl 16)

Vurduğunuz kişiyi yada canavarı "Bind" altına sokar. Vurduğunuz kişi yada canavar "Bind" altında iken hareket edemez. Eğer yakınındaysanız size attack verebilir. Eğer başka birisi tarafından bind olan kişiye bir vuruş yapılırsa Bind ortadan kalkar.

* Güzel bir skill fakat herkez tarafından uplanılmaz.Bunu uplamaya gerek yok 76da gelişmişi var.


3: Earth Shock (Lvl 20)

Vurduğunuz şeyi merkez alarak 10 metre etrafındaki tüm yaratıklara yada kişilere vurur. %30 Dull şansı vardır. (%30 yavaşlama)

* En temel skillerden biri.Kasarken çok işe yarayan skil.Kesinlikle maxlanması gerek.


4: Earth Barrier (Lvl 40)

Sizin ve partinizdeki kişilerin etrafında taştan bir bariyer oluşturur. Bu bariyer sayesinde phy defansınız %30 oranında artar. (Skill'i her yükseltişinizde bu oran %4 artar.)

* Özellikle warriorlarla pvp yaparken çok işe yarayan bir skill.Kesinlikle max.


5: Ground Rave (Lvl 60)

Ground Charge ile aynı.

* Açılmasına gerek yok.


6: Mesh Root (Lvl 76)

Root ile aynıdır. Tek farkı hedefinizden 5 metre daha uzakta durabilmenizdir.

* Eğer sp sorununuz yoksa açılması gereken bir skilldir.Ama sp sorununuz varsa açmayın.Pvpde, job da çok işe yarayan bir skilldir.Tek dezavantajı uzaktan vuran buildler için fazla işe yaramıyor.Fakat Roota göre 5 kişiye birden etki eder.Yakından vuran bir buildle pvp yapacaksanız çok işinize yarayacaktır.


7: Earth Quake (Lvl 80)

Earth Shock ile aynıdır.

* Yoruma gerek yok kesinlikle max.


8: Earth Fence (Lvl 80)
Earth Barrier ile aynıdır.

4.Sıra:Cold Mentalist Series

1: Ice Bolt (Lvl 4)

Hedefinize ufak bir buz parçası gönderir. Dondurarak yavaşlatma şans %40, tamamiyle dondurma şansı ise %10. Düşük levellerde çok işe yarayan bir skill. Açılmalı.

* 60 lvle kadar bu skilli kullanacağız.Kasarken ilk kullanılan skillerin başında gelir.


2: Mana Drain (Lvl 16)

Hedefinizin manasını doldurmasını %30 oranında azaltır. Canavarlara işlemez.

* Güzel bir skill fakat herkez tarafından uplanılmaz.Bunu uplamaya gerek yok 76da gelişmişi var.


3: Snow Wind (Lvl 20)

Hedefinizin 10 metre etrafında bir buz fırtınası oluşturur. %80 şans ile dondurarak yavaşlatma, %20 şans ile tamamen yavaşlatır.

* En temel skillerden biri.Kasarken çok işe yarayan skil.Kesinlikle maxlanması gerek.


4: Invisible (Lvl 40)
Görünmez olursunuz.

* Bazı wizardlar spden tasarruf etmek için bu skilli 1 kere uplayıp bırakıyor.Skilli upladıkca görünmez olma süresi uzuyor.Fakat eğer yanınızda bir wizard Detect skillini kullanırsa eğer sizin görünemz skillinizden daha falza uplanmışsa görünmezliğiniz iptal olur.Eğer spniz varsa max.


5: Frozen Spear (Lvl 60)

Hedefinize 3 adet buz parçası ile vurursunuz.

* Bu skill ile Ice Bolt u rafa kaldırıyoruz.Artık bu skilli kullanacağız.Maxlanmalı.


6: Mana Drought (Lvl 76)

Mana Drain ile aynı işlevi görür. Tek farkı 8m fazla uzaktan kullanabilmenizdir.

* Eğer sp sorununuz yoksa açılması gereken bir skilldir.Ama sp sorununuz varsa açmayın.Pvpde, job da çok işe yarayan bir skilldir.5 kişiye birden etki eder.Snow kullanmış chin charlar için bire bir skill.Genellikle jobwarlarda veya fw de karşıdakinin attacklarını kesmeye yarar.TAbi siz 1vs1 yaparken bu skilli kullanmak biraz saçma oluyor.Onun için ks yaparken kullanılacak bir skill..


7: Blizzard (Lvl 80)

Snow Wind ile aynı etkiye sahiptir. Tek farkı 10 değil 15 metre.

* Yoruma gerek yok kesinlikle max.


8: Crystal Invisible (Lvl 80)

Sizi ve parti arkadaşlarınızı 30 saniye için görünmez yapar.

* Bu isteğe kalmış birşey.Eğer takım arkadaşlarınızıda görünmez yapmak istiyorsanız uplayın.Fakat yanılmıyorsam 1dkda bir doluyor.Bunu kullanırken insivible yi kullanamazsınız.Çünkü onun içinde 1dk istiyor.Göründüğü gibi bende max


5.Sıra : Fire Mentalist Series

1: Fire Bolt (Lvl 4)
Hedefinize bir ateş topu fırlatır.

* 4 lvlde açılmasına rağmen 88 lvlde max olur.Ice bolt gibi en kullanışlı skillerdendir.En güçlü vuran skillerdendir.Kesinlikle max.


2: Fire Trap (Lvl 16)

Sizi merkez alarak düşmanlarınıza görünmez bir tuzak kurar. Düşmanınız bu tuzağın içine girdiği anda yanar ve hasar görür.

* Pvpde, Jobda işe yarayan skill.Bana göre gereksiz fakat maxladım.Oda sp arttığı için yoksa maxlamazdım.İsteğe kalmış birşey..


3:Fire Blow (Lvl 20)

7 kere ardarda vuruş yapabilen bir skill. Asanızdan ateş püskürterek kullanırsınız.

* Tehlikeli bir skilldir.Eğer arkanızda bir cleric veya warrior yokken tek başınıza kasarken kullanmanızı tavsiye etmem.Bunu kullanırken başka bir mob size vurduğunda dönüp ona vuramazsınız.Fakat pvpde karşıdaki wizarddan hızlı olup onu yatırmak için güzel bir skilldir.Çünkü sadece staffı kaldırarak vurur.Diğer skiller gibi iki saat güç toplamaz.


4: Detect (Lvl 40)

Görünmezleri görebilmenizi sağlar.

* Bana göre gereksiz bir skill.Göründüğü gibi açmadım bile


5: Meteor (Lvl 60)

Hedefinizin kafasına bir alev topu indirir. 3m uzaktan atabilirsiniz.

* Wizardların pvpde kullanacağı en iyi skillerden biri.Devasa boyutlara varabilen tabir-i caizse hayvansı damageler veren skilldir Kesinlikle maxlanması gerek.Uniqelerde kullanmanızı tavsiye etmem çünkü 3 kişiye hasar verir.Yani eliteler başınıza bela açabilir.


6: Lava Trap (Lvl 70)

Fire Trap ile aynı işlevi görür. Tek farkı daha fazla damage vermesidir.

7: Salamander Blow (Lvl 80)

Fire Blow ile aynı.

Maxlanmalı.

8: Sprawl Detect (Lvl 80)

Detect ile aynı.

6.Sıra : Lightning Mentalist Series

Birçok wizard için gereksiz skill serisi.Fakat öyle değil.Gelin bakalım ne tür faydaları var

1: Lightning Bolt (Lvl 4)

Çinlilerin Lightning nukelerine benzer bir skill. 10 metre içindeki diğer hedeflere sıçrayabilir. Çok az damage verir.

* Bana göre çok gereksiz skillerden biridir.Çok az damage verdiği için tercih edilmez.Resime bakılırsa ben açmadım


2: Lightning Shock (Lvl 16)

Hedefinize Fear etkisi verir. (%80 şans ile size saldıramazlar.)

* En sevdiğim skilelrden biridir.Wizard için önemli skillerdendir.15 snde bir dolar.Karşıdakine fear yapar.Eğer pvpdeyseniz kullanırsanız karşıdaki size dalamaz.Wizard olduğunuz için 1veya 2 skillde yatırabilirsiniz.Pvm( person versus monster) de yatacağınızı anladığınız zaman, veya giantlarda kullandığınızda çok işe yarar.bana göre max.


3: Charged Wind (Lvl 20)

6 kere tekrarlanan ve her seferinde %80 şansla hedefi geri itebilir.

* Birçok wizard bunu 1 kere uplar bırakır.Bunu yapmalarının nedeni karşıdakini sadece geri ittirmek.Fakat bunu yaparken neden az damage veriyorsunuz?Maxlanınca her vuruşunda 5k vuruyor yani 6*5= 30k eder hem geri ittirirsiniz hemde damage verirsiniz.Bana göre max.


4: Teleport (Lvl 40)

Sizi 10 metre ileri ışınlar. Her yükseltişinizde 2.5 metre artar.

* kaçarken işinize yarar Max.


5: Chain Lightning (Lvl 60)

Lightning Bolt ile aynı işlevi görür.

* Dediğim gibi gerek yok.


6: Lightning Impact (Lvl 76)

Lightning Shock ile aynı etkiyi verir. 12 metre daha uzaktan kullanılabilir.

* Bu skill diğerine göre 20 sn daha geç dolar.Fakat 5 kişiye birden etki eder.Düşünsenize bir eventtesiniz 5 vs 1 yapmak zorundasınız.Kullanın bu skilli hepsine tutarsa (ki %80 ihtimalle tutar) alan skillerinizle hasar almadan kolayca halledebilirsiniz


7: Charged Squall (Lvl 80)

Charged Wind ile aynı işlevi görür.

8: Aerial Teleport (Lvl 80)

Teleport ile aynıdır.Gelelim Cleric'e.Neden Cleric diye sorarsanız ; Cleric bildiğiniz gibi hem kendinize hem ptnize hemde guildinize yardımcı olan bir build.Wizard kolay ölen bir build.Clericle bunu zorlaştıracağız.Şöyle ki ; Recovery divisionu herkez biliyor.Kendi kendidne heal yapar.Blessin neler yaptığını herkez biliyor.Pvpde sizin kolay yatmanızı önleyecek herşey clericde mevcut.Cleric sayesinde ptlerde kolay yer bulabilirsiniz.Jobda Gw de Fw de arkadaşlarınıza yardım edebilirsiniz.Cleric sayesinde Light Armor giyip konunun başında anlattığım LightArmorun faydalarından faydalanabilirsiniz.Onun için cleric..

Gelelim Cleric Skillerine :

Benim cleric skillerim ptde kullanmak için yapılandırılmış skillerdir.


Sıra 1 : Divine Creed1: Heavenly Rage (Lvl 4 )


Her 4 Lv de bir uplanır ve mag atağı %4 arttırır.

* Eğer sp sıkıntınız yoksa, clericin attack skillerini açmak istiyorsanız uplayın.Özellikle offering kullanırken daha fazla damage vermek istiyorsanız.Elinizde cleric rod varken devreye girer.İsteğe göre max.


2. Sıra: Cardinal Praise
1:Trial Cross ( Lvl 4 )

Attack skillidir.Lvl1 de 32-39 (%199) hasar verir.

* Eğer clerici sadece bufflamak için kullanmayacaksanız uplayın.


2:Healing (Lvl 4)

Heal. Tek kişiye atılabilir.

* Tek kişiye yapıldığı için gereksiz bir skilldir.Uplanmaya gerek yok.


3:Reverse (Lvl 10)

Lv30 a res atabilir.Her up lanısında 30-40-50 diye gider.

* Ressiz bir cleric düşünemiyorum.İlk res skilli.Maxlanmalı.


4: Innocent (Lvl 14)

Player üzerindeki debuffları siler.

* Tek bir kişiye işlediği için gerek yoktur.lvl 66da gelişmişi açılıyor.O ptdeki herkeze işliyor.Onun için onun açılması daha mantıklı


5: Justice Cross (Lvl 60)

3 Kişiye etki eden attack skilli.

* Eğer clerici sadece bufflamak için kullanmayacaksanız uplayın.


6: Healing Breath (Lvl 60)

Healing 'in gelişmiş versiyonudur.Heal. Tek kişiye atılabilir.

* Tek kişiye yapıldığı için gereksiz bir skilldir.Uplanmaya gerek yok.


7: Grand Reverse ( Lvl 60)

Ress skilidir.Reverse max olunca açılır.

* 60 lvlde açıldığı halde 80 lvle res yapabilen ress skilidir.Maxlanmalı.


8:Integrity ( Lvl 66)

Player üzerindeki debuffları siler.

* Innocent'in gelişmişidir.Maxlanmalı.


3.Sıra: Mental Culture1: Faith ( Lvl 10)

Kendi hp nizin dururken dolma hızını arttırır. Eğer Robe giyerseniz %50 cure verir.

* Diğer skilelri açmak için bunu maxlamak lazım.


4.Sıra : Mortal Recovery1: Over Healing ( Lvl 20)

Cleric attack skillidir.

* Eğer clerici sadece bufflamak için kullanmayacaksanız uplayın.Sabit hasar verir.Karşıdakinde isterse 10 tane bless olsun bir işe yaramaz.Her zaman sabit hasar verir.Max.


2:Glut Healing (Lvl 70)

Cleric attack skillidir.

* Eğer clerici sadece bufflamak için kullanmayacaksanız uplayın.Sabit hasar verir.Karşıdakinde isterse 10 tane bless olsun bir işe yaramaz.Her zaman sabit hasar verir.Max.


5.Sıra: Recovery1: Group Healing (Lvl 20)

Pt içerisindeki 8 kişiye Heal.

* Eğer ptlerde cleric olarak bulunmak istiyorsanız maxlanması gereken bir skill.Ptdeki herkeze heal yapar.


2:Healing Division (Lvl 20)

Pt içerisindeki 1 Kişiye kullanılır ve ona en yakın mesafedeki kişiye seker.

* Eğer ptlerde cleric olarak bulunmak istiyorsanız maxlanması gereken bir skill.


3:Healing Cycle ( Lvl 30)

Kullandıgınız kişinin canı 16 saniye boyunca kademe kademe dolar.

* 80 lvlde gelişmiş versiyonu healing orbit açılıyor.O açılana kadar kullanabilirsiniz.Onun açıldığında bunu geri çekin.Maxlanmalı.


4:Group Healing Breath (Lvl 72)

Group Healing'in gelişmiş versiyonudur.

5: Healing Favor (Lvl 80)

Healing Division'un gelişmiş versiyonudur.

6: Healing Orbit (Lvl 80)

Healing Cycle'nin gelişmiş versiyonudur.

* Bu skill tüm ptye işlediği için bu açıldığındda Healing cycle yi geri çekin bunu maxlayın.


6.Sıra : Blessed Recovery1:Bless Spell (Lvl 24)

Kullanıldığında kendinize ve partinizdekilere belirli bir süre phy ve mag defans verir.

* Kesinlikle max.Pvpde en çok işimize yarayan skilldir.


2:Recovery ( Lvl 30)

Heal.Tek kişiye kullanılabilir.

* Tek kişiye kullanıldığı için bana göre gereksiz bir skill.


3: Recovery Division (Lvl 40)

Pt içerisindeki 8 kişiye 25m menzilde heal.

* Kesinlikle max.Kasarken en çok yardımcımız olan skilldir.Yatmamızı zorlaştıracak bir skilldir.


4: Group Recovery ( Lvl - )

Heal skillidir.Ptye işler.

* Kullanıldığında aşırı miktarda hp veren bir skilldir.Bunun yanında çokda mp yer.Pvpde doğru zamanda bunu kullanırsanız hayat kurtarıcınız olabilir.Max.


5:Holy Recovery (Lvl - )

Heal.Tek kişiye kullanılabilir.Recovery'nin gelişmiş versiyonudur.

Tek kişiye kullanıldığı için bana göre gereksiz bir skill.

6: Holy Recovery Division ( Lvl 90)

Recovery Division'un gelişmiş versiyonudur.Max.

7:Holy Group Recovery (Lvl 90)

Heal skillidir.Ptye işler.Group Recovery'nin gelişmiş versiyonudur.

* Kullanıldığında aşırı miktarda hp veren bir skilldir.Bunun yanında çokda mp yer.Pvpde doğru zamanda bunu kullanırsanız hayat kurtarıcınız olabilir.Max.


7.Sıra : Resurrection1:Group Reverse (Lvl -)

Bellirli bir alanda ptnizde bulunan yatmış kişileri resler.

* Spniz varsa maxlayın.Jobwarda,Fwde işinize yarayacak bir skill.


2:Reverse Oblation ( Lvl 40)

Reslenen kişide imba defans ve hp görülürken diğer özelliklerde düşüş yaşanır.

* Maxlayın.90 lvlde gelişmiş versiyonu Rebith Immolation açıldığında geri çekin.


3:Holy Group Rebith (Lvl 90)

Bellirli bir alanda ptnizde bulunan yatmış kişileri resler.

* 1. grup res skilli 100 lvli kaldırabildiği için buna gerek yok.


4:Rebith Immolation (Lvl 90)

Reslenen kişide imba defans ve hp görülürken diğer özelliklerde düşüş yaşanır.

Max.

8.Sıra : Glory1:Charity (Lvl -)

Str, int, phy defans ve mag defansın açılması için max.

2: Glory Armor (Lvl -)

Phy defans verir.Sadece Light Armor giyildiğinde ve cleric rod kullanıldığında.

* Cleric olacaksanız maxlayın.


3: Favor Armor (Lvl -)

Mag defans verir.Sadece Light Armor giyildiğinde ve cleric rod kullanıldığında.

* Cleric olacaksanız maxlayın.


9.Sıra : Sacrifice1:Offering (Lvl -)

Cleric attack skillidir.

* Eğer cleric olacaksanız maxlayın.Sroda en hayvansı damagelere ulaşabilen skilldir.


2: Pure Offering (Lvl 80)

Cleric attack skillidir.

* Eğer cleric olacaksanız maxlayın.Sroda en hayvansı damagelere ulaşabilen skilldir.


10.Sıra: Saint Prayer1: Holy Word (Lvl 13)

Debuffların bir kısmını engeller.Bir kişi üzerinde kullanılabilir.

* Birkişide kullanıldığı için uplamaya gerek yok.80 lvlde gelişmişi Holly Spell açılıyor.Onu uplayın.


2: Heaven Flash (Lvl -)

Attıgınız kişi yada mob belli bir süre yerinden kımıldayamaz

* Zevkinize kalmış birşey.Fakat bende max.


3: Holly Spell (Lvl 80)

Debuffların bir kısmını engeller.8 kişyie etkilidir.Maxlandığında %100 etkilidir.

* Eğer bir warlockla pvp yapmak istiyorsanız maxlayın


4: Heaven Glare (Lvl 80)

8m deki 3 kişi yada mob yerinden kımıldayamaz.

* Zevkinize kalmış birşey.Fakat bende max.


11.Sıra : Blessing1: Force Blessing

Str buff.Kendinize uygulanmaz.

* Cleric olacaksanız maxlayın.


2: Mental Blessing

İnt Buff.Kendinize uygulanmaz.

* Cleric olacaksanız maxlayın.


3: Body Blessing

Phy def buff.Kendinize ve ptdekilere uygulanabilir.Cleric rodu çıkardığınızda sizdeki kaybolur.

4: Soul Blessing

Mag def buff.Kendinize ve ptdekilere uygulanabilir.Cleric rodu çıkardığınızda sizdeki kaybolur.

5:Force Deity

Force Blessing'in gelişmiş versiyonudur.

6:Mental Deity

Mental Blessing'in gelişmiş versiyonudur.

7:Body Deity

Body Blessing'in gelişmiş versiyonudur.

8: Soul Deity

Soul Blessing'in gelişmiş versiyonudur.Skillerin Türkçeleri için başvurulan konu: http://www.dikmen.org/karakter-yap%F...eri-56020.html Tşk ederim
Bu rehberde aslında bilindik şeyler var şuana kadar.Skillerin türkçeleri.Taktiklere geçelim

Pvp Taktikleri: Unutmayın wizard pvp charı değildir.

Wizard : Bir wizardın bir wizarda karşı hiçbir şansı yoktur ilk vuran kazanır.
Warrior : İlk vuran kazanır lafına inanmıyorum.Size ilk işi yatır yapmak olacaktır.O sırada elinize shield alın eğer block koyarsa meteorla işini bitirabilirsiniz.Eğer koymazsa vay halinize .Eğer yatır tuttmazsa charged Squall uygulayın.Sonra fear verin.Tutarsa zaten meteorla işi biter.Tutmazsa meteordan önce earth alan skilini uygulayın dull tutarsa şanslısınız.Eğer hala ayaktaysa veya siz ayaktaysanız meteor ile son noktayı vurun.Earth barrieri kullanmayı unutmayın.
Rogue: İlk vuran kazanır Eğer xbowda extreme yoksa sizi tekte alamaz safe zoneye kaçıp blessle çıkmanızı öneririm.
Warlock: Holly spell maxsa debuffları tutmayacaktır.Fire bolt u deneyin.Yatmazsa Frozen spear ile kesin yatar.
Nuker : İşe blessle başlayın.Siz bless basınca o snoww basar.Fear vermeye çalışın.Tutarsa meteor+earth quaker işi bitirir.Tutmazsa charged squall ile geri ittirin meteor kullanın.
Glavier: Pvpye herzaman clericle başlayın.Bless verin healing orbit kullanın.Staff alın charged squall uygulayın fear vrin.Earth quaker+meteor yatmadıysa blizzard halamı yatmadı eğer sizde yatmadıysanız fear verin lt yi kullanın meteorla bitirin.
Bower: Pvp istedimi kabul etmeyin sakın bulaşmayın Heleki 100 lvl geldikten sonra.
Toplu bir savaşta Eğer bir str char snow açıp karşıdakine dalıyorsa ona mana drought kullanmanızı tavsiye ederim.Bu sayede mp kalmayıp attackları kesilecektir.

Pvmde ise skill sıranız şöyle olursa kolay kasabilirsiniz : Firebolt-Frozen Spear-Earth Quaker-Blizzard-Charged Squall-Fear Her zaman kasarken recovery divisionu kullanın.Çok işinize yarar.Eğer setinizi sağlam yaparsanız kendi lvlinizdeki moblarda kasın (pt yok ise) setiniz kötüyse 2-3 lvl aşşağıdaki moblarda kasılın.Eğer rok da kasıyorsanız Antilope'lere gitmenizi önermem.Çok fazla damage veriyorlar

Jobda trader olmayın.Wizard için en uygun meslek thieftir.Fakat ben hunterim Sağlam bir ptyle kervan çekiyorsanız sorun yoktur

Wizardı gw de veya fw de anlatmaya gerek yok neler yaptığını herkez biliyor.Her zaman ptyle kasın mümkün olduğunca solo kasmamaya dikkat edin.Pt bulun pt yoksa siz pt kurun cleric olduğunuzu yazın.Kısa bir sürede dolar.

Uniqelerde herzaman bir clericiniz ve bir warriorunuz olsun.
LA giyin.
Her zaman pvp alanında cleric olarak gezin(Cleric rod+Shield)Çünkü bazıları pvp yapalımmı diye sormadan direk gelip vuruyorlar.Hpnizi doldurmak için heal skillerinizi kullanırsınız veya bless kullanırsınız.
Unutmayın eğer bir wizarddan zevk almak istiyorsanız ff olmak kesinlikle şart.

Şu oyunda en çok zoruma giden wizardlara noob denmesi.Kardeşim kendi lvlindeki moba veya playere 20k+ vuran varmı?Yüksek vurabilirsin ama tekde gidiyorsun diyenler için umarım bu rehber cevap olmuştur

100 lvlde wizarda ve clerice yeni skill gelmediğinden 100 lvl için rehbere gerek yok.Maxlanması gerek skilleri maxlayın yeter.

(Alıntıdır)