Beşiktaş Teknik Direktörü Slaven Bilic, basın mensuplarının karşısına geçerek Türkiye'yi seçmesinin sebeplerini ve Beşiktaş'taki planlarını anlattı ve bir an önce göreve başlamak için sabırsızlandığını dile getirdi.

Basın toplantısının başında kısaca tercihinde mutlu olduğunu dile getiren Bilic, "Öncelikle bu harika kulübe geldiğim ve Beşiktaş gibi büyük bir kulüpte çalışacağım için gerçekten gurur duyuyorum. Buradaki potansiyeli en iyi şekilde kullanarak, elimizden gelenin en iyisini yaparak yarın çalışmaya başlayacağız." diyerek sözlerine başladı.

"Başarı için altyapı çok önemli"

Hırvat teknik adam, sadece transferle başarılı olmanın imkânsız olduğunu vurguladı ve imzadan önce gençlerin yetiştirilmesi ve takıma kazandırılması konusunda planlama yaptıklarını belirtti. Bilic "Görevim as takım hocası gibi görünse de as takımı altyapıdan ayıramazsınız. Genç takımdan oyuncu kazandırmamız şart." dedi.

Bilic, sözlerine "Örneğin Manchester United. Her zaman büyük takımdı ama Beckham, Scholes, Neville kardeşler gibi isimleri altyapıdan takıma kazandırarak zirveye ulaştılar. Satın alarak bir yere varamazsınız. Bu açıdan genç isimleri tecrübeli oyuncularla iyi birleştirerek başarıya ulaşmalıyız. Gençlerin yaptıklarıyla ve performanslarıyla beni ikna etmeleri şart. Eğer bunu başarabilirse herkese kapımız açık." sözleriyle genç isimlere ağırlık verileceğini dile getirdi.

"Avrupa'ya katılamamamız ligi etkilemez"

Beşiktaş'ın UEFA'dan aldığı cezayı büyük bir utanç olarak yorumlayan Bilic, "Karar böyle kalır mı bilmiyorum ama değişmezse gerçekten yazık. Sahada kazanılmış bir hakkın bu şekilde alınması taraftarlar adına da bizim adımıza da yazık. Ama bu durum eksi motivasyon oluşturmaz." sözlerini kullandı.

Takımdan gönderileceği iddia edilen Almeida ve takımın orta sahadaki beyni Fernandes'e de değinen Bilic, "Hugo Almeida'yı Almanya'dan takip ediyorum. Çok iyi bir isim. Manuel Fernandes, benim kulübüm Everton ve Valencia'da oynadı. Gerçekten dünya klasında, muhteşem bir oyuncu." diyerek iddiaları yalanladı.

"Savunmada ciddi problemlerimiz var"

Bilic, Önder Özen ile görüşmelere başladıktan sonra takımı izlediğini ve analiz etme şansı bulduğunu söyledi. İlk olarak da yenen gollere dikkat çekti. "Takım yeteri kadar gol atmış ama gereğinden fazla gol yemiş. Bu kalitedeki takımın yememesi gereken miktarda." diyen Bilic, ilk olarak bu sorunu çözmeye çalışacağını belirtti.

Oyuncuların da zaman zaman taraftardan etkilendiğini söyleyen Bilic, "Örneğin Bursa maçında taraftarların desteği takımı olumsuz etkilemiş ve takım şeklini kaybedip disiplininden uzaklaşmış. Bunu bir handikap olarak gördüm ve bunun düzeltilmesi şart. Zaten bir takım bu kadar gol yenerek üst sıralara oynayamaz. Bunu bir an önce çözmeliyiz. Tabi bunu çözerken de tamamen savunma yapacağımızı kast etmiyorum. Ayağında topu isteyen ve cesur bir oyun ortaya koyan bir takım planlıyorum." dedi.

Taraftara övgü

Hırvat teknik adam, Beşiktaş taraftarını ise göklere çıkardı. Bilic, "Söylememe bile gerek yok ama Beşiktaş taraftarı Hırvatistan'da, İtalya'da İngiltere'de tanınıyor. Bu müthiş bir enerji demek ve biz de bu enerjiyi avantaja çevirmeliyiz. Bunu yaparken sahaya da odaklanarak sakin kalmamız şart. Benim için yabancı bir durum değil yine de. Ben Hajduk'ta büyüdüm ve oradaki insanlar da benzer karakterde. Bu potansiyeli itici güç haline getirip başarıya ulaşmaya çalışacağız." diyerek taraftarın çok önemli bir güç teşkil ettiğini söyledi.

"Rusya defteri artık kapandı"

Bilic, Rusya'daki başarısızlığı hakkında ise tüm faturayı kendine kesti. "Lokomotiv'deki başarısızlığın tek sorumlusu benim ama oradaki her şey yanlış gitti. Buradaki tecrübeye büyük bir heyecanla giriyorum. En ufak bir korkum veya endişem yok. Zaten böyle olsaydı ya dinlenmeyi ya da diğer opsiyonları tercih ederdim. Ama ben burayı seçtim ve bir an önce başlamak için can atıyorum." sözleriyle yeni bir saya açtığını ifade etti.

Türkiye'nin de özel bir yere sahip olduğunu söyleyen teknik adam, "Almanya'da oyunculuğum döneminde buraya bir kaç kez gelmiştim. 2008'de Türkiye'nin karşısındaydım. 2011'de ise play-off öncesi maçlarınızı izlerken taraftarlar ve ambiyans bende büyük bir etki yarattı. Ayrıca maçlar da var. Hatta ailemle konuştuğumda onlar İngiltere'nin öncelik olacağını düşünüyordu ama benim için Türkiye, İngiltere'nin bile önündeydi." dedi.

"Terim, Prosinecki ve Mrmic..."

Hırvatistan Milli Takımı'nı çalıştırdığı dönemde karşı karşıya geldiği Fatih Terim'e de parantez açan Hırvat teknik adam, "Çok iyi bir dostluğumuz var. Bir kaç kez seminerlerde görüşüp kahve içtik. Galatasaray'da yaptıklarına ancak şapka çıkarabilirim. İtalya'da kendini kabul ettirme yöntemi gerçekten saygı duyulası. Onunla karşılaşacağım için bile büyük onur duyuyorum. İşin rekabet tarafı ise elbette farklı. Elbette kazanmak için elimizden geleni yapacağız ve bir an önce karşılaşmak için de sabırsızlanıyorum." sözleriyle Fatih Terim ile aralarında en ufak bir sorunun bile olmadığını vurguladı.

Bilic ayrıca Kayserispor Teknik Direktörü Prosinecki'den de bilgi aldığını "Prosinecki benim çok yakın arkadaşım. Hırvatistan'da birlikteydik. 5 sene birlikte çalıştık. Prosinecki'nin Beşiktaş ile anıldığı dönem yaptığımız görüşmelerde kendisine transfer gerçekleşirse çok sevineceğimi söyledim. Beşiktaş ile Prosinecki görüşmeleri kesilince ben görüşmelere başladım. Bu konuda bir husumet yaşamadık. Ayrıca kendisinden bilgi de aldım. Burada uzun süre geçirdi ve ligi bilen bir isim." sözleriyle ortaya koydu.

Son olarak Mrmic'i neden getirmediğini açıklayan Bilic, "Mrmic de eski bir arkadaşım. Ondan da bir takım bilgiler aldım. Şu an kendisi Hırvatistan Futbol Federasyonu'nda kaleci ve kaleci antrenörü yetiştirme görevine sahip. Onu, Hırvatistan'dan getiremezdim. Zaten bütün Hırvatistan'ı da buraya getirmem beklenemezdi." dedi.

"Transfer konusunu oturup tartışacağız"

Bilic, İnönü Stadyumu'nun yıkılacak olmasının takımı olumsuz etkilemeyeceğini belirtti. "Kendi stadyumumuzda oynayamayacağımız için elbette üzgünüm ama en kısa zamanda da kendi stadımıza kavuşacağız. Ama nerede oynarsak oynayalım taraftarımız o büyüleyici atmosferi yaratacaktır. Bunu çok da abartmamamız lazım. Sonuçta bir stadyumda oynayacağız. Taraftarlarımız endişe etmesin." diyen Hırvat teknik adam, bu durumun büyütülmemesini istedi.

Transfer hakkında da açıklamalarda bulunan teknik adam, kararı futbol komitesiyle birlikte vereceklerini vurguladı. Hırvatistan oyuncu getirip getirmeyeceği hakkında ise şu sözleri kullandı: "Buraya gelebilecek olası oyuncular içinde Hırvatlar da varsa bununla ilgili Önder Hoca ile kendi aramızda konuşacağız ve lle tutulur bir şey varsa sizinle paylaşacağız. Önder Hoca, buraya gelmemin ana sebebi. Bana gösterdiği projeyle beni etkiledi. Bundan sonra da fikir alışverişiyle bu ilişkiyi ileriye tanıyacağız. her ne kadar birbirimizi çok tanımasak da bu ilişkiyi ileriye taşımaya çalışacağız."

Önder Özen'den tam destek

Beşiktaş Futbol Direktörü Önder Özen ise Bilic tercihi hakkında "Bilic, Lokomotiv'ten ayrıldığı gün aklımıza düşmüştü. Zaten ayrılmadan çok önce de Beşiktaş taraftarının kalbine düşmüştü. Bu açıdan iyi bir zaman kesişmesi oldu. neticede de kendisiyle 3 yıllık bir kontrat yaptık. Umarım bu çatı altında daha uzun yıllar görev alacaktır." dedi.

Ayrıca Bilic'in kendi tercihi olduğunu ısrarla vurgulayan Önder Hoca, "Slaven Bilic, tamamen benim seçimimdi. Yönetimimize de seçimime duydukları saygıdan ötürü teşekkür ediyorum. Kendi seçimimin başarılı olması adına, ne gerekiyorsa onu yapacağım. Kendisinden hiçbir şüphem yok. Bir teknik adam olarak onun neye ihtiyacı olduğunu biliyorum. Çok rahat bir çalışma ortamı bulacak." başarı için Bilic'e elinden gelen desteği vereceğini ifade etti.

Slaven Bilic, kendisini 3 sene boyunca Beşiktaş'ın teknik patronu yapan sözleşmeye imzayı attı.

Kaynak : Goal.com