Üç büyükler arasındaki bonservissiz transfer geleneği Sezer Öztürk ile son buldu. Son olarak Cimbom, Ayhan Akman için Beşiktaş'a bonservis ödemişti.

ÖZEL HABER
Aksel Çağlı / Goal Türkiye

Sezer Öztürk'ün, 1.5 milyon avroya Fenerbahçe'den Beşiktaş'a transferi, 12 yıllık geleneği bitirdi. Üç büyük kulüp arasındaki bonservissiz oyuncu transfer dönemi böylece son buldu.

Kartal'dan Cimbom'a

Sezer Öztürk'ün Beşiktaş'a transferinden önce, bonservis bedeli ödenerek bir büyük kulüpten diğerine geçen son isim Ayhan Akman olmuştu. Ayhan, 2001 yılında 500 bin dolar karşılığında Beşiktaş'tan ayrılarak, Galatasaray forması giymişti.

2001 yılından 2013 yılına kadar birçok oyuncu, ezeli rakipler arasında transfer konusu olmuştu. Ancak bu transferlerin tamamı, ya karşılıklı sözleşme feshinden sonra gelmiş ya da kontrat bitişinden sonra gerçekleşmişti. Bu nedenle, 12 yıllık süreçte ezeli rakipler arası transferler, bonservis bedeli ödenmeden yapılıyordu.

Kimler geldi, kimler geçti...

Transferi bonservissiz olarak gerçekleştirilen isimler arasında Sergen Yalçın (G.Saray'dan Beşiktaş'a), Tümer Metin (Beşiktaş'tan F.Bahçe'ye), Rüştü Reçber (F.Bahçe'den Beşiktaş'a), Haim Revivo (F.Bahçe'den G.Saray'a), Egemen Korkmaz (Beşiktaş'tan F.Bahçe'ye), Gökhan Zan (Beşiktaş'tan G.Saray'a), Ahmet Yıldırım (G.Saray'dan Beşiktaş'a) gibi oyuncular öne çıkıyor.