Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kerim Frei: "Türk oyunculardan bence en iyisi...

 1. #1
  Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jun 2013
  Mesajlar : 56
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart Kerim Frei: "Türk oyunculardan bence en iyisi...

  A Milli futbolcu Takımı'nın genç yeteneği Kerim Frei Koyunlu, en iyi Türk futbolcunun Arda Turan olduğunu söyledi.

  A Milli futbolcu Takımı'nın genç yeteneği Kerim Frei Koyunlu, en iyi Türk futbolcunun Arda Turan olduğunu belirterek, "Futbola başladığım yıllarda Ronaldinho'yu beğenirdim. Şimdi ise Ronaldo ve Messi dünyanın en iyi oyuncuları. Türk oyunculardan bence en iyisi Arda Turan. Her yerde oynayabileceğini gösterdi. İspanya Ligi'nde, Avrupa Ligi'nde takımıyla birçok başarı elde etti" dedi.
  Fulham'ın genç yıldızı Kerim Frei Koyunlu, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından hazırlanan 'TamSaha' dergisine konuştu.

  Soru-cevap şeklindeki röportaj şöyle;

  *Avusturya doğumlu, İsviçre vatandaşı, İngiltere'de oynayan ve son olarak Türk Milli Takımı'nı seçen uluslararası bir kişiliksin. Seni Türk futbol kamuoyuna yakından tanıtmak istiyoruz. İstersen önce ailenden başlayalım.

  -Ben Avusturya'da doğdum. Annem Fas asıllı, babam ise Türk. O dönemde annem Avusturya'da, babam da İsviçre'de yaşıyormuş. Avusturya'da tanışmışlar, ikisi de sınıra çok yakın yaşadıkları için sık sık görüşüyorlarmış. Babam Türkiye'de doğmuş ama küçük yaşlarda İsviçre'de yaşamaya başlamış. İsviçre vatandaşı olduğu için benim de İsviçre pasaportum oldu. Bir de 12 yaşında erkek kardeşim var.

  Ailende spor yapan var mı? Futbol ya da başka bir spor...
  -Kardeşim de futbolcu. FC St.Gallen'de oynuyor. Kardeşim diye söylemiyorum, gerçekten çok iyi bir futbolcu. Babam Murat Frei ise eskiden çok iyi güreşçiymiş. Hatta genç kategorilerde Avrupa şampiyonluğu bile var.

  *Futbola kaç yaşında ve nasıl başladın? Ailen futbol oynamanı nasıl karşıladı?
  -5 yaşında yuvaya gidiyordum ve oradaki birçok arkadaşım futbol oynuyordu. Ben de oynamak istediğimi aileme söyledim ve onlar da beni futbol oynamam için bir kulübe götürdü. Orada beni izlediklerinde iyi oynadığımı fark ettiler ve ondan sonra beni her zaman desteklediler. O yaşlarımdan itibaren kulüpteki antrenmanların dışında babamla da çalışıyordum.

  *5 yaşında hangi takımda başlamıştın?
  İsviçre'de alt liglerde yer alan FC Au-Heerbrugg takımında futbola başladım. İki sene orada oynadıktan sonra St.Gallen'e geçtim. Orada da yaklaşık beş sene oynadım ve 12 yaşımda Grasshoppers'a transfer oldum. Şimdi üç senedir de Fulham'da oynuyorum.

  Okul eğitiminle futbolu bir arada nasıl yürüttün? İsviçre'deki sistemden bize söz eder misin?

  Grasshoppers'ta oynarken spor okuluna gidiyordum. Hem sabah hem de öğleden sonra ikişer saat dersin ardından antrenman yapıyorduk. Yani her gün 4 saat okul eğitimimizin yanında iki de antrenman yapıyorduk. Bu spor okulunda futbol eğitiminin dışında birçok spor branşında da eğitim veriliyordu. İsviçre'de sistem bu şekilde, herhangi bir kulüpte herhangi bir branşta spor yapıyorsanız spor okuluna gidip hem eğitiminizi hem de yaptığınız sporu en iyi şekilde devam ettirebiliyorsunuz. Futbol açısından konuşursak, çevredeki birçok kulüpten futbolcular o okulda eğitim alıyordu. Eğitimimizi hep beraber alsak da antrenmanlarımızı sadece kendi kulübümüzdeki arkadaşlarımızla yapıyorduk. Grasshoppers'ta oynayan ve spor okulunda eğitimine devam eden farklı yaş gruplarından arkadaşlarla okuldaki antrenmanlarımızı yapıyorduk. Akşamları ise Grasshoppers'ın tesislerinde kendi yaş grubumuzla antrenmanlarımıza devam ediyorduk. Haftanın beş günü okul ve futbolu bir arada bu şekilde devam ettiriyorduk.

  İngiltere'ye, Fulham'a transfer olduğunda eğitimine nasıl devam ettin? Orada da benzer bir sistem var mı?

  Fulham'a transfer olduğumda İngilizcem yeterince iyi değildi. Benim gibi farklı ülkelerden gelen ve İngilizceleri yeterli olmayan oyuncularla beraber her sabah bir saat İngilizce dersi aldık. Yaklaşık iki yıl bu derslere devam ettim. İngiltere'de, İsviçre'deki gibi spor okulları olmasa da kulüplerle okullar arasında çok iyi bir ilişki var. Futbol oynayan öğrenciler okulda da antrenmanlarına devam edebiliyor. Böylece hem eğitimlerinden eksik kalmıyor hem de antrenmanlarını aksatmamış oluyorlar.

  *Forvet arkasında ve sol kanatta oynayabilen bir oyuncusun. En verimli olduğun ya da kendini en rahat hissettiğin bölgenin hangisi olduğunu düşünüyorsun?

  St.Gallen'de ve Grasshoppers'ta genellikle forvet arkasında 10 numara oynuyordum. Ancak Fulham'da hep sol kanatta oynadım. Sol kanatta oynamaktan da çok memnunum ama forvet arkası oynamayı tercih ederim.

  *Hem kulübün Fulham'da hem de Milli Takım'da 21 numaralı forma ile oynuyorsun. Senin için 21 numaranın özel bir anlamı var mı?

  Fulham'da forma numaramı ben seçmemiştim. İlk maçımda bana 21 numaralı formayı vermişlerdi ve öyle de devam etti. Forma numaramdan memnunum.

  Futbola başladığın dönemde bir idolün var mıydı? Hangi oyuncuları beğeniyordun?

  Futbola başladığım yıllarda Ronaldinho'yu beğenirdim. Şimdi ise Ronaldo ve Messi dünyanın en iyi oyuncuları.

  Türk oyunculardan beğendiklerin var mı?

  Bence en iyisi Arda Turan. Her yerde oynayabileceğini gösterdi. İspanya Ligi'nde, UEFA Avrupa Ligi'nde takımıyla birçok başarı elde etti. Gerçekten çok iyi bir futbolcu.

  Arda Turan aynı zamanda A Milli Takım'dan da arkadaşın. İnsan olarak nasıl biri?

  -Arda Turan çok arkadaş canlısı ve eğlenceli biri. Türkçem çok iyi olmadığı için yeterince konuşamasak da bu durum hemen fark ediliyor. İleride Türkçemi ilerlettikçe daha da yakın olacağımıza eminim.

  Türk Milli Takımı ile kamplara geldikçe Türkçeni de ilerletiyorsundur.

  Evet, hem A Milli Takım hem de U20 Milli Takımı ile geçirdiğim kamplarda Türkçemi ilerletmeye başladım. Her geçen gün daha iyiye gidiyor. İlerdeki kamplarda daha da iyi olacağından eminim.

  Türkiye'den önce İsviçre Milli Takımı formasını giyiyordun. İlk İsviçre formasını giydiğinde kaç yaşındaydın? Neler hissetmiştin? Seni ilk defa kim davet etmişti?

  -İsviçre Milli Takım formasını ilk kez U15 takımında giymiştim. İlk davet edildiğimde çok mutlu olmuştum. Futbol oynayan her çocuğun hayali bir gün milli takımda oynamaktır. Ben de İsviçre'nin en iyi futbolcuları arasına seçildiğim için çok mutlu olmuştum. İsviçre U15 Milli Takımı'na beni ilk Heinz Mooser davet etmişti. Ancak çok fazla oynatmıyordu. Bazen kadroya giremiyordum. Genellikle kadroya girsem bile oynamıyordum. Dolayısıyla kendisi ile iyi bir ilişkimiz yoktu. Hatta U17 kategorisinde bir defa bile oynayamadım. İsviçre Milli Takımı formasını gerçek anlamda U18 takımında giymeye başladım diyebilirim. U18'de teknik direktörümüz değişmişti. Yeni teknik direktörümüz Gerard Castella beni her maçta oynatıyordu. U19 Milli Takımı'nın kaptanıydım. Gerard Castella beni tekrar milli takıma döndüren teknik direktördü. İsviçre Genç Milli Takımlarındaki performansım Fulham'a transferimden sonra daha da arttı.

  İsviçre Genç Milli Takım forması giyerken Türkiye'den Milli Takım için davet aldın mı?

  U17 yaş kategorisinde İsviçre Milli Takımı'nda oynayamadığım dönemde Türkiye'den, Almanya'da organize edilen bir kampa davet edilmiştim. Avrupa'da yaşayan 16-17 yaşındaki Türklerin davet edildiği bir seçme kampıydı. Hatta şimdi U20 Milli Takımı'ndan arkadaşım Taşkın Çalış ile ilk kez orada tanışmıştık. Milli Takım seviyesinde bir davet almadım.

  İsviçre Milli Takımı'nda oynadığın dönemde unutamadığın maçın ya da golün var mı?

  U19 Milli Takımı'nda oynarken Danimarka ile hazırlık maçı yapmıştık. Hem maçı 5-1 kazanmıştık hem de ben bir gol atmıştım. O maçı unutamam. Bir de U19 Avrupa Şampiyonası ön eleme turunda grubu ikinci bitirip Elit Tur'a yükselmiştik. O turnuva da benim için iyi geçmişti. Ancak ben U21 Milli Takımına seçildiğim için Elit Tur'a katılamamıştım.

  Türkiye'yi tercih etmen nasıl oldu? Sana teklifi kim getirdi? Düşünme sürecinde aklından neler geçirdin ve Türkiye kararını nasıl verdin?

  Geçen sene Londra'da düzenlenen Olimpiyat Oyunlarında İsviçre Milli Takımı kadrosuna davet edilmiştim. Olimpiyat öncesindeki kamp başlamadan, tatilde olduğum günlerde babama Türkiye'den telefon gelmişti ve Türk Milli Takımı'nda oynamam için davet etmişlerdi. Türkiye için oynamamı çok istediklerini söylemişlerdi ve görüşmek üzere babamla beni İstanbul'a davet etmişlerdi. Aslında çok kolay bir karar değildi. Çünkü İsviçre Milli Takımı'nda her şey yolunda gidiyordu ve Olimpiyat kadrosunda yer alıyordum. Ancak Türkiye için oynamak da istiyordum. Bu nedenle görüşmemin doğru olacağını düşündüm. Görüştüğümüzde de benimle gerçekten ilgilendiklerini ve benim Türk Milli Takımı'nda oynamamı çok istediklerini gördüm. Bu görüşme sonrasında Türkiye için oynamaya karar verdim. Türkiye'yi, Türk insanını çok seviyordum. Türkiye'ye, İstanbul'a birçok defa gelmiştim. İsviçre'de doğup büyümeme rağmen kendimi her zaman daha fazla Türk gibi hissediyordum. Bu nedenle de Türkiye'yi seçmem çok da zor olmadı ve Türkiye için oynamaya karar verdim.

  *Bu kararından memnun musun?

  Kesinlikle doğru karar verdiğimi düşünüyorum. A Milli Takım'la resmi maçlarda forma giyme şansı buldum. U20 Dünya Kupası'nda oynadım. Şimdiye kadar her şey yolunda gidiyor.

  *İsviçrelilerin tepkileri nasıl oldu? Türkiye'yi tercih ettiğin İsviçre'de ilk duyulduğunda neler yaşadın?

  Bu durumu açıklamak tabii ki kolay olmadı. Ne diyeceğimi, ne yapacağımı bilemiyordum ama onlarla da paylaşmam gerekiyordu. Sonunda milli takımın koordinatörünü aradım ve A milli takım tercihimi Türkiye'den yana kullandığımı söyledim. Bu tercihimin İsviçre ile alakalı olmadığını, federasyon ya da milli takımda her şeyden memnun olduğumu belirttim. Tercihimin sadece benimle ilgili olduğunu, kendimi Türk gibi hissettiğim için bu tercihi yaptığımı anlattım. Hem İsviçre U21 Milli Takım Teknik Direktörüm hem de İsviçre A Milli Takım Teknik Direktörü Ottmar Hitzfeld beni aradılar. O dönem Hitzfeld beni A Milli Takım'a da davet etti. Hatta o günlerde medyada da İsviçre için oynamam yönünde haberler çıkmıştı.

  U20 Milli Takımı ile Dünya Kupası'nda oynama kararını nasıl aldın? Bu senin isteğin miydi?

  Karşılıklı gelişti diyebilirim. Antrenörlerimiz beni istedi, ben de ev sahibi olduğumuz bir Dünya Kupası'nda oynama fırsatını kaçırmamak istedim. Dünya Kupası'nda yer almak muhteşem bir duyguydu. Ayrıca A Milli Takım'da oynamaya yeni yeni başladığım için hem Milli Takım formasına hem de ileride A Milli Takım'da beraber oynayacağım arkadaşlarıma alışmam açısından da çok faydalı olacağını düşündüm. Öyle de oldu.

  Türk futbolu hakkında neler biliyorsun? Ligimizi takip edebiliyor musun?

  İngiltere'de, Türkiye liginde oynanan maçları pek izleyemesem de her hafta sonu maç sonuçlarını takip ediyorum. Artık beraber de oynadığımız için oyuncuların bir çoğunu tanıyor ve takip ediyorum.

  *İsviçre'den İngiltere'ye transferine gelirsek, henüz Grasshoppers A takımına yükselmeden, 17 yaşında Fulham'a gittiğini görüyoruz. Fulham seni nerede ve nasıl keşfetti?

  Aslında nerede izlediklerini bilmiyorum. Bir gün menajerim aradı ve Fulham'ın beni transfer etmek istediğini söyledi. Grasshoppers'ta A takımda oynamamıştım, U18 takımında oynuyordum. Fulham'ın beni istemesine çok sevinmiştim. Belki de milli maçlarımdan takip etmiş olabilirler.

  İngiltere'de yaşamak, oraya alışmak kolay oldu mu?

  İlk üç ay gerçekten zor geçmişti. İlk defa İsviçre dışında yaşayacaktım. Yeni bir ülke, yeni insanlar ve yeni bir dil. Ancak sezon başladıktan sonra her şey yoluna girdi ve ben de sezona çok iyi başladım.

  İngiliz futboluna uyum sağlaman kolay oldu mu? İki ülkenin futbol anlayışları arasında ne gibi farklar var sana göre?

  Tabi ki İsviçre'de ve İngiltere'de oynanan futbol arasında büyük farklar var. Zaten dünyanın en iyi oyuncuları Premier Lig'de oynuyor. İngiltere'de oynanan futbola alışmam zor olmadı, kısa sürede uyum sağladım.

  Fulham'da önce hangi yaş kategorisinde oynamaya başladın? A takıma yükselişin nasıl oldu?

  Fulham'a transfer olduğumda U16 takımında oynadım. 6 maç oynadıktan sonra U18 takımına geçtim. Fulham'a Ocak ayında transfer olmuştum. Yaklaşık 2.5 ay U16 takımında oynadım, son iki ayı ise U18'de geçirdim. Yeni sezona ise yine U18 takımında başladım. Daha sonra da rezerv takıma geçtim. O sezonun sonunda da A takıma yükseldim. 2011-2012 sezonunun başında A takımda oynamaya başladım. Fulham A takımıyla ilk maçımı Avrupa Ligi ön eleme turunda Faroe Adaları'ndan Runavik takımına karşı oynadım. Maç kendi sahamızdaydı ve son 20 dakikada oyuna girmiştim. Fulham formasını kendi seyircimiz önünde ilk kez giymek çok güzel bir duyguydu.

  Martin Jol uluslararası tecrübesi yüksek bir antrenör ve sana Fulham'ın A takımında oynama şansını da o verdi. Martin Jol'la ilişkilerinden söz eder misin biraz? Sana neler kattığını düşünüyorsun?

  Evet, beni A takım kadrosuna alan, Premier Lig'de oynatan Martin Jol'a teşekkür etmeliyim. Bugünlere gelmemde kendisinin büyük katkısı var. Bana güvendi ve Premier Lig'de oynattı. Kendisiyle her zaman dürüst ve açık sözlü bir oyuncu-teknik direktör ilişkimiz var. A takıma alan ve oynatan kendisi olduğu için benimle her zaman ilgileniyor, beni önemsiyor.

  Takım arkadaşlarınla aran nasıl? Özellikle takımdaki tecrübeli oyuncular senin gibi genç oyunculara destek veriyor mu?

  Özellikle aynı mevkide oynadığım için Damien Duff'ı takip ediyorum, ondan bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Onun gibi tecrübeli ve değerli bir oyuncu ile aynı takımda olmak çok önemli bir fırsat. Nasıl antrenman yaptığını, profesyonelliğini görmek, kendimi geliştirmem adına çok önemli. Ondan ve tabii ki diğer takım arkadaşlarımdan çok şey öğreniyorum.

  Fulham'da ilk sezonunda 23 maça çıktın. Ama sonrasında Cardiff'e kiralandın ve geçtiğimiz sezon çok fazla oynama fırsatı bulamadın. Bu iki sezondaki performansın hakkında neler söylersin?

  Uzun bir sakatlık geçirmiştim ve oynamam, maç kondisyonumu arttırmam gerekiyordu. En kısa zamanda eski performansıma dönmek istiyordum. Cardiff'e kiralandım ama çok kısa bir dönem orada oynadım. Yaklaşık bir ay oynadıktan sonra Fulham'a geri geldim. Fulham A takımındaki performansımın şimdiye kadar iyi olduğunu düşünüyorum. Tabii ki her zaman daha iyisi olabilir. Yaklaşık 30 defa Premier Lig'de forma giydim. Geçtiğimiz sezon daha da iyi olabilirdim, daha fazla forma şansı bulabilirdim ama sakatlığım nedeniyle çok fazla oynayamadım. İki kere sakatlık geçirdim, çok zaman kaybettim. Bu nedenle performansım çok iyi değildi. Umarım gelecek sezon eski performansımı yakalarım ve daha fazla forma şansı bulurum.

  Kariyer planında neler var? Hedeflerin nelerdir?

  Her futbolcu dünyanın en iyi takımlarında forma giymek ister, her zaman en iyisini hedefler. Benim de hedeflerim büyük. Şimdi Fulham'da oynuyorum ve her maçta en iyi performansımı sergilemek istiyorum. Eğer başarılı olur ve iyi bir çıkış yakalarsam daha iyi takımlarda oynama fırsatım olur. Adım adım ilerlemek istiyorum. Öncelikle her maçta forma giymek ve performansımı arttırmak istiyorum. Sonra da zaten karşıma fırsatlar çıkacaktır.

  Hedeflerin arasında Türkiye'de oynamak var mı?

  Şu anda Fulham'da oynuyorum ve iki yıl daha kontratım var. Gelecekte neler olacağını bilemeyiz. Futbolda her şey olabilir ama şimdilik Fulham'daki geleceğime konsantreyim.

  Kaynak : TamSaha


  Paylaş 2. #2
  Hiperaktif Oyuncu
  Celebioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi : Jul 2013
  Mesajlar : 533
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  Bu yaşlarda Turkiye'ye gelmez bu cocuk ;)


  Paylaş

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yandex.Metrica

Turnuval Yasal Uyarı!

Turnuval Bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Web sitemizi kullanmaya devam ederek, turnuval.com hizmetlerini sizlere daha iyi sunabilmek amacıyla kullandığımız cookie'ler (çerezler) ve kişisel verilerinizle ilgili Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558