Obi Wan Kenobi

Obi Wan Kenobi, varlıklı bir ailenin en büyük oğlu olarak dünyaya geldi. Diğer Jedi'lar gibi o da daha küçük yaşta iken bulunup Jedi tapınağına, Jedi olması için götürüldü. Obi Wan yıllar sonrasında ailesi ve evi hakkında sadece yeşillikli bir gezegen ve Owen adlı erkek kardeşi ile oyun oynadığı zamanları hatırlayacaktır.Obi Wan'ın asıl ismi Ben Kenobi'dir fakat o daha küçük yaşta iken çeşitli sebeplerden dolayı ona Obi Wan denmiştir. Obi Wan, Tatooine'ki inzivası sırasında uzun süredir kullanmadığı Ben adını kullanmıştır.

Obi-Wan Kenobi'nin Jedi eğitimi esnasındaki ustası Qui-Gon Jinn'dir. Eğitiminin sonlarına doğru ustası ile birlikte Naboo Gezegeni'nde barışı sağlamakla görevlendirilmiştir. Naboo, açgözlü ticaret federasyonun işgali altındadır. Ticaret Federasyonu, Sith Lordu Darth Sidious ile anlaşma yapıyordur. Sithler uzun süredir varlık göstermezken aniden ortaya çıkmışlardır. Qui-Gon ile birlikte Federasyon Valisi ile görüşmeye gelen Obi-Wan, orada saldırıya uğramıştır. Ancak federasyon onları hafife almıştır ve Obi-Wan ustasıyla birlikte oradan kaçar. Gelecekte tarihe adını yazdıracak ve galaksiye gelmiş geçmiş sayılı kahramanlardan, tarikatın en iyi jedi'ı olacaktır. Ustası Qui-Gon ile birlikte Naboo Kraliçesini kurtarır ve gezegenden firar eder. Ancak Tatooine'e iniş yapmak zorunda kalırlar. Obi-Wan hiçbir zaman hocasının davraşlarını tasvip etmemiştir. Hocası, gittiği her yerde yardıma muhtaçları kurtarır ve hep başlarına iş açardı. Ancak yine de her zorluktan sağ çıkmış, kahraman ve güçlü bir jedi'dır. Qui-Gon karanlık tarafın doğasını iyi bildiğinden Obi-Wan'a bunu öğretmiştir. Obi-Wan'da bu yeteneğini gizlice geliştirmiştir ama asla Jedi düzenine ihanet etmemiştir.Obi-Wan'ın hocası, Tatooine'de Anakin Skywalker adında bir çocuk keşfeder ve yanlarına alır. Bu çocuk sayesinde indikleri gezegenden Corussant'a gelebilirler. Qui-Gon çocuktaki büyük gücü keşfettiği için, çocuğu konseye sunar. Konsey çocuğun eğitilmesini istemez. Çünkü çocuk çok geç yaştadır ve Qui-Gon çocuğu eğitmek istemesine rağmen hala bir öğrencisi vardır. Obi-Wan...

Aslında Obi-Wan hazırdır. Bunu Qui-Gon da kabul ediyordur. Ancak konsey kabul etmiyordur. Naboo Kraliçesi, halkının yardımına gitmek için gezegenine döner ve orda yerlilerle anlaşarak bir savaş planı hazırlar ve Ticaret Federasyonu'na yasal bir savaş ilan eder. Qui-Gon ve Obi-Wan da savaşın içindedir. Ancak kraliçeyi koruyorlardır ve meydanda değillerdir. Federasyon valisini ele geçirmeye gidiyorlardır. Her şey yolunda giderken Kraliçeyi öldürmeye biri gelir. Darth Maul... Darth Maul, Federasyon ile anlaşan sith lordu Darth Sidious'un öğrencisidir. Burada büyük bir dövüş başlar. Qui-Gon ve Obi-Wan sith lorduna karşı birlikte savaşıyorlardır. Obi-Wan ve Qui-Gon güç konusunda ve taktiksel zeka(deneyim) olarak Darth Maul'dan üstündürler. İkisi birden çok daha güçlü oluyorlardır. Ama Maul çok daha iyi bir kılıç Ustası ayrıca çok atletik ve genç biridir. Bu sayede ikisini de oyalayabiliyordur.

Maul, Tatooine'den kaçarlarken Qui-Gon'a saldırmış ve bozguna uğramıştı. Şimdi bu bozguna uğramanın siniriyle Qui-Gon'dan intikam alıcaktır. Qui-Gon Jinn'i çok zor da olsa öldürür ve Obi-Wan tarafından ortadan ikiye bölünür. Savaşın diğer yerlerinde de galip çıkılmıştır. Savaş kazanılmıştır. Eğitiminin sonlarına doğru ustasını bir Sith saldırısında kaybeden Kenobi, Jedi'lığa yükseldikten sonra birçok itiraza rağmen Anakin Skywalker'ı Padawan'ı olarak almıştır. Çünkü ustasının son isteği budur. Anakin, daha sonra Darth Vader adıyla galakside korku salacak kişidir. 10 yıl sonra Obi-Wan Naboo kraliçesini korumakla görevlendirilmiştir. Ona yapılan bir suikasti engellemiş ve suikastçinin peşine düşmüştür. Binbir bilmece ve uğraşla suikastçiyi kamino Gezegeni'nde yaklayan Obi-Wan, ödül avcısı Jango Fett ile yaptığı ölümcül dövüşten galip çıkmıştır ama Jango, oğlu sayesinde yakalanmaktan kurtulmuş ve gemiyle onu parayla tutan adamın yanına gitmiştir. Obi-Wan Kamino'da bir klon ordusu görmüş vekonseye bildirmiştir. Bu ordu, iyiler içindir. Ama neden kuruluduğu bilinmemektedir. Çünkü ortada bir savaş yoktur. Bu iş gizemlidir. Ama Obi-Wan bu işi konseye bırakır ve kendisi ödül avcısının peşine düşer. Ödül Avcısını araması sırasında Jango'yu tutan adamın ordusu tarafından yakalanmıştır. Bu adam Kont Dooku'dur. Kont Dooku, ustası Qui-Gon Jinn'in ustası ve eski jedi idir. Ancak şimdi ihanetçi biri olmuş ve kendisi ticaret federasyonu da içlerinde olan bir sürü sistem ile birleşip, Naboo savaşındaki Sith Lordu Darth Sidious ile anlaşma yapmıştır. Obi-Wan'ı kurtarmaya öğrencisi Anakin Skywalker gelir ama o da yakalanır. Ayrıca Skywalker'ın yanında eski Naboo Kraliçesi Padme Naberrie Amidala vardır. Aslında Anakin ile aralarında bir aşk vardır. Jedi'lar için ilişki yasaktır ama Anakin yasakları çiğnemeyi çok seven bir padawandır. Üç kişi arenaya çıkarırlar. Tam öldürüleceği sırada Mace Windu 20 jedi ile birlikte gelir. Obi-Wan, Anakin ve Padme de dahil 15 jedi kurtulur. Ama çatışma sırasında Mace, Jango ile savaşır ve ödül avcısının yaşamına son verir. Tam herkes ölecekken,Y oda klon ordusunu alıp onların yardımına gelmiştir. Ama Kont Dooku kaçar. Obi-Wan onu izler ve bulur. Obi-Wan, güçte de kılıç becerisinde de güçsüz taraftır. Bu önemli dövüşten Dooku galip çıkar ve Obi-Wan'ı yaralar. Anakin de hocası kurtarmak için gelir ve Dooku ile savaşır. Ama Dooku yine her konuda üstün taraftır. Anakin'in kolunu keser. İki jedi da yenilmiştir ama son bir kişi daha gelir. Dooku'nun eski hocası Yoda!

Yoda, Dooku'dan iyi bir kılıç ustası, daha iyi bir güç kullanıcısı ve deneyimlidir. İki jedi'ı da kurtarır ve Dooku'yu yener. Yoda iki jedi'ı kurtarıyım derken Dooku'nun kaçmasına izin verir. Klon savaşları başlamıştır. Obi-Wan 3 sene boyunca klon savaşlarında general olarak yer alır. Dooku'nun eğittiği dört kollu yarı robot yarı uzaylı olan ve Dooku'nun ordusunun generali olan General Grievous Senatör Palpatine'ı kaçırır. Obi-Wan ve Anakin Senatörü kurtarmaya gelir. Ama onları bir sürpriz bekliyordur. Dooku da ordadır. İki Jedi Dooku'ya karşı savaşır. Dooku hem Obi-Wan'ı hem de Anakin'i saf dışı bırakır. Ama Dooku hep Obi-Wan'a yüklenmiş ve kendini yormuştur. Daha güçsüz taraf diye Anakin'e pek dikkat etmemiş ve hafife almıştır. Anakin birden içindeki öfkeyi ortaya çıkarır ve bütün hırs ve gücüyle dooku'ya saldırır. Dooku hazırlıksız yakalanmıştır. Kendini kısa bir süre savunabilmiş ama kısa süre sonra ellerini Anakin kesmiştir. Anakin, Obi-Wan'ı yaralıyken sırtında taşır. Senatörü ve Obi-Wan'ı sağ salim eve ulaştıran Anakin bir kahraman olduğunu kanıtlamıştır. Obi-Wan bu olaydan kısa süre sonra, Dooku'nun ordusunun generali ve Dooku'nun ordusunun geriye kalan son tehlike arzeden güçlü savaşçısı olan General Grievous'u yok etme görevine atanır. Jango Fett, Kont Dooku'dan sonra geriye bir tek general kalmıştır. General ölürse savaş büyük ölçüde kazanılmış olurdu. Grievous'u Utapau Gezegeni'nde yakalayan Obi-Wan'ın Grievous'a karşı gücü, zekası ve kılıç üstünlüğü vardır. Grievous'un tek avantajı; sinsi olması, kaçak savaşması ve yarı robot olduğundan dolayı kılıçsız dövüşte üstün olmasıdır. Birbirleriyle her her yerde her konuda her şekilde savaşan Grievous ve Obi-Wan'ın dövüşünde sonunda Obi-Wan galip çıkmıştır.Obi-Wan eve geri dönecekken,her şeyin başında olan Sith Lordu Darth Sidious'un, Senatör Palpatine olduğu ortaya çıkmıştır. Tüm jedi'lara bir tuzak hazırlanmış ve galaksinin heryerindeki jedilar öldürülmüştür. Tüm galakside bir kaç jedi kurtulmuştur. Bunlar Yoda, Obi-Wan ve bir kaç kişidir.

Obi-Wan, karanlık tarafa geçmiş olan Anakin'i iyi tarafa geçirmeye gittiğinde Anakin'i, karısı Naboo'lu Padme'yi öldürürken bulmuştur ve efsanevi düello başlamıştır. Obi-Wan daha güçlü olduğu öğrencisi Anakin ile savaşmış ve Anakin'i güç yeteneği ve deneyimi sayesinde yenmiştir. Anakin dövüş boyunca, tecrübesiz davranmış ve gücü mantıksızca ve zayıf kullanmıştır. Ancak üstün hızı, kılıç ustalığı ve gençliği sayesinde hocasını nerdeyse yenecek durumlara gelmiştir bazen.Ama sonunda iki bacağı ve tek kolunu kaybetmiş, ışın kılıcı elinden alınmış ve vücudu yanarak dövüşten yenik çıkmıştır. Efsanevi düellonun galibi Obi-Wan'dır. Çünkü Obi-Wan karanlığa kapılmadan her türlü Sit'h hamlelerini bloke ediyor ve Anakin'in zihnini okuyordur.

Jedi Konseyi'nin yokedilmesinin ardından hayatta kalan birkaç şövalyeden biri olan Kenobi, Asi İttifakı'na katılmış ve Anakin'in oğlu olan Luke Skywalker'ın eğitimine katkıda bulunmuştur. Galaktik İmparatorluk'un çöküşünde büyük rol oynayan Kenobi, Darth Vader'a bilerek (Vader'ı oğlu Luke ile öngörülen nihai karşılaşma için) yenilmiş, ölümden sonraki boyuta geçmiştir. Obi-Wan Kenobi (Hatta 3. filmindede bildiğiniz gibi) Anakin Skyalker'ı yenmiştir. Tam olarak Anakin Skywalker'ın kızgınlıktan atladığında Obi-Wan, Anakin'in robot kolu dışında kollarını ve bacaklarını kesmiştir. Fakat kardeşi gibi gördüğü Anakin'i öldürememiş, o halde bırakmıştır. İmparatorun Anakin'i bulup tedavi ettirmesinden sonra, Anakin (Darth Vader), bütün galaksiye korku salan yarı robot yarı insan haline dönüşmüş ve tam anlamıyla büyük bir Sith Lordu olmuştur. Obi Wan Kenobi ise, Vader'ın oğlu Luke'u Tatooine'e, Anakin'nin üvey kardeşi nin yanına götürmüştür. Ona, burada göz kulak olmuş ve kormuştur. Yıllar sonrasında Luke, Obi Wan'ı bulduğun da, Luke'un eğitimi başladı. Fakat kısa sürdü. Obi Wan son kez, ölüm yıldızında eski öğrencisi Vader ile karşılaştı. Vader bu en güçlü ve bilge haliyle bile Obi-Wan'ı yenemez. Obi-Wan Luke ve diğerleri kaçabilsinler diye kendini güçle bir hale getirir ve güç ile bir olarak yok oldu. Lakin bu onun sonu olmadı. Ruhu geri dönerek Luke'a rehberlik etti ve onu Yoda'nın yanına gönderdi.

Luke ve asi ittifak ı imparatoru ve imparatorluğu mağlup edince galaksi nin dört bir yanında kutlmalar başladı. Obi Wan, bu kutlamalar sırasında Yoda ve Anakin ile birlikte Luke'a gözüktü. Birkaç kez daha Luke'a gözüktükten sonra sonsuza dek güç ile birleşti ve geriye dönmedi(Endor'dan 5 yıl sonra).

Obi Wan güç ile birleşmeden 5 yıl önce, luke'a, Jedi olmak için son bir görev olarak Darth Vader (babası) ile karşılaşması gerektiğini söylemişti. Fakat gücün karanlık tarafına kapılmak çok kolay olduğu içinde onu uyarmış ve babası olduğu için duygusallık göstermemesi gerektiğini öğütlemişti. Luke Obi Wan'a, babamın içinde hala bir iyilik var bunu hissediyorum demiş ve hikâyenin sonunda neredeyse mucize olabilecek şekilde babasını (Anakin&Vader) tekrar iyi tarafa çekmeyi başarmıştır.Obi-Wan hayatı boyunca hiçbir zaman gücün karanlık tarafına boyun eğmemiştir. Darth Maul, ustası Qui-Gon'u öldürdüğünde, Obi-Wan Nefrete kapılmamış, görev bilinciyle Maul'ü öldürmüştür. Böylelikle Obi-Wan, bir Jedi Şövalyesi olabilmek için vermesi gereken sınavlardan olan "Cesaret", "Yetenek" ve "İnsanlık" sınavlarını vermiş ve Konsey tarafından Şövalyeliğe yükseltilmiştir. Bin yıldır bir Sith Lordu öldüren ilk Jedi olan Obi-Wan, gücün karanlık tarafına en fazla derin duygular beslediği, kısacası aşık olduğu Siri Tachi adlı güzel ve sarışın bir jedi ustasının öldürülmesiyle yaklaşmıştır ancak kontrolü ele geçirebilmiş Siri'yi öldürenleri yok ederek intikam almış ve gücün aydınlık tarafında kalabilmiştir.