Darth Sidious

İmparator Palpatine, Galaktik Cumhuriyet in son Başkan ı ve Galaktik İmparatorluk'un ilk İmparatoru olup aynı zamanda Darth Sidious olarak da bilinir.

Palpatine Barışçıl bir gezegen olan Naboo'da doğmuştur. Güçle olan bağlantısını Jedi'lardan önce sezen Muunlist Sith Lordu Darth Plagueis tarafından eğitilmiştir. Ustası ona Darth Sidious adını verir. Fakat ustasının yaşam yaratabilme gücü ile ondan çok daha güçlü bir çırak yaratabileceğini anlamış ve bu yüzden onu uykusunda öldürmüştür. Böylece Darth Sidious, Sith Düzenin başına geçer ve Darth Plaugeis'in sağlında gizlice yetiştirdiği Zabrak öğrencisi Darth Maulla beraber, Darth Bane'in kurduğu İki Kuralı geleneğini devam ettirir. Darth Sidious'un daha sonraki çırakları sırasıyla, Darth Tyrannus(Kont Dooku), Darth Vader(Anakin Skywalker) olacaktır. Bunun dışında Sith Düzenine almadığı fakat ona gizli süikastçısı olarak hizmet edecek olan Mara Jade'ide bizzat kendisi yetiştirmiştir.The Phantom Menace

Palpatine filmlerde ilk olarak Naboo gezegeninin Galaktik Senatör olarak karışımıza çıkar. Palpatine'in gizli Sith kimliği Darth Sidious'un baskısıyla Ticaret Fedarasyon'u Naboo'yu işgal etmiştir. Naboo kraliçesi Padme Amidala başkent Coruscant'a senatörleri Palpatine'den yardım istemek için gider. Bürokratik oyalamalardan sonra Palpatine, Amidala'nın Şansölye Finis Valorum'un görevden ayrılması gerektiğini belirtir. Bu arada Sidious olarak da öğrencisi Darth Maul'u kraliçeyi bulmak için Naboo'ya gönderir. Ancak Qui-Gon Jinn ve Obi-Wan Kenobi adlı Jedi'ların karşı koymasıyla Naboo işgali son bulur ve Darth Maul ölür. Bu sırada Palpatine karışıklıktan yararlanarak Şansölye seçilir. 9 yaşındaki Anakin Skywalker'a ilgi ile izleneceği haberini verir.

Attack of the Clones

10 sene sonra, galaksi sivil bir savaşın eşiğine geçmiş, Cumhuriyetten ayrılmak isteyen gezegenler saldırganlaşmışlardır. Ayrılıkçılar Kont Dooku adlı Darth Sidious'un yeni öğrencisi tarafından yönlendirilmektedir. Kenobi ayrılıkçıların bir droid ordusu kurduğunu görünce Palpatine bu kriz anında, kriz geçene kadar kullanmak üzere kendine özel güçler alır. Bu güçlerle önce ayrılıkçılara karşı bir klon ordusu kurar. Kenobi bu kurulan ordunun ölmüş bir Jedi master'ı tarafından istendiğini öğrenir.

Clone Wars


Kenobi ayrılıkçıların kurduğu droid ordusundan Palpatine'e bahseder. Palpatine, Kenobi ve Anakin'i bunları yok etmek için gönderir ancak Anakin'e özel izinler verir ancak Obi-Wan ve Yoda buna önce karşı çıkar ancak kabul edilir. Bir yandan da Darth Sidious olarak Anakin'i denemek için Dooku'nun eğittiği bir uzaylıyı ona gönderir ve o başarılı olamaz. Darth Sidious'un Kont Dooku aracılığıyla General Grievous'un eğitimine yardım ettiğini görürüz. Güçlenen General Grievous Coruscant'ı işgal eder ve Palpatine'i kaçırır ve kendi amiral gemisine getirir.
Revenge of the Sith


Palpatine Ayrılıkçı lider General Grievous tarafından esir tutulmaktadır ama ama aslında kendi kendini esir almıştır.cumhuriyet ordularını yok etmek için, Kenobi ve Anakin Skywalker tarafından kurtarılan Palpatine, Skywalker'ı etkileyerek karşılaştıkları Dooku'yu öldürmesii sağlar. Bundan sonra kriz zamanlarında Palpatine diktatör havasına girer bu de bir çok senatörü ve Jedi Konsey'ini tedirgin eder. Bu tedirginlik Palpatine'ın Jedi konseyini kendisine bağlaması ve Anakin'i temsilcisi olarak seçmesiyle artar. Bir yandan da Palpatine, Anakin'e verilmemiş olan Jedi Ustası rütbesini hakettiğini söyleyerek Jedi'lara karşı döndürmeye çalışır. Jedi Konsey'i Anakin'i casus olarak kullanmak isterken o tüm planları Palpatine'e iletir. Anakin'in çocuğunu kaybetme rüyalarından haberdar olan Palpatine, Anakin'in büyük güçlere sahip olacağını söyleyerek Anakin'e Darth Sidious kimliğini açıklar. Kafası karışık Anakin bunu Mace Windu'ya bildirir ve Jedi Konsey'i Palpatine'i tutuklamak ister. Ancak Palpatine ışın kılıcıyla hepsini öldürür ancak Mace Windu ile büyük bir savaşa girerler. Palpatine'in kullandığı yıldırımı Mace Windu Palpatine'e geri tutar ve yüzünün deforme olmasını sağlar. Ancak Anakin Mace Windu'nun elini keser Palpatine'i kurtarır. Bu olaydan sonra Palpatine Anakin'i yeni öğrencisi Darth Vader olarak kabul eder.

Palpatine bundan sonra Vader'ı Jedi Tapınağını yok etmesi için, klon askerlerini de Jedi başkanlarını öldürmek için gönderir. Sonra da Vader'ı Ayrılıkçıları öldürmesi için Mustafar gezegenine yollar. Senatoya da Jedi'ların cumhuriyeti yok etme planları olduğunu bu yüzden cumhuriyeti Galaktik İmparatorluk haline çevirdiğini ve kendisinin İmparator olduğunu açıklar. Yoda, Palpatine ile konuşmak için ofisine gider ancak bir düello gerçekleşir. Düello berabere biter ve Yoda sürgüne gönderilir. Çırağının güçsüz olduğunu hisseden Palpatine Mustafar'a gider ve neredeyse yanarak ölmüş Vader'la karşılaşır. Vader'ı Coruscant'a getiren Palpatine ona ünlü siyah zırhını sağlar. Vader uyanınca, tamamen onu ele geçirmek için nefreti yüzünden kendi karısını öldürdüğünü söyler. Filmin sonunda Ölüm Yıldızı'nın yapımını beraber izlerler.
The Empire Strikes Back


Palpatine imparator olarak ilk kez "İmparator" filminde görünür. Galaktik İmparatoru ve Darth Vader'ın Sith ustası olarak Vader'la holografik iletişim kuran Palpatine, "güçte büyük bir karışıklık" olduğunu bildirerek Luke Skywalker tehditinden bahseder.

vı return ofthe jedi filminde imparator ölüm yıldızı2'yi görmeye gelir luke skywalker yakalanınca onu da getirirler luke darth vader'in kolunu keser çünkü vader ben kenobi'ye hakaret etmiştir ama karanlık tarafa geçmek istememiştir.bunu duyan palpatine luke'a yıldırım atar.bunun üstüne vader palpatine'yi istasyonun boşluğuna atar.sonra vader maskesini çıkarıp luke bakınca ölür. sonra anakini yakarlar ve anakin de ben kenobi ve yoda'nın ruhlarının yanına gider.