Bir Jedi’ın hayatı genellikle karmaşa ve acı ile doludur. Luke Skywalker’ın basit bir çiftçi çocuğu olarak başlayıp, galaksinin en büyük kahramanı haline gelmesiyle devam eden hayatı bunun en büyük örneği olarak gösterilebilir.Skywalker, çocukluğunu, amcasının uzak gezegen Tatooine’deki nem çiftliğinde geçirdi. Ona bakan Beru ve Owen Lars, gerçek aile bağları hakkında hiç bir zaman açıklama yapmadılar. Luke babasının bir baharat gemisinde navigator olduğuna inanıyor ve bir zamanlar mükemmel bir pilot ve ünlü bir Jedi Şövalyesi olan Anakin Skywalker olduğunu aklına bile getirmiyordu.

Luke, Cumhuriyetin, İmparatorluğa dönüştüğü ve Galaksinin bu geçiş döneminde büyük bir kaos yaşadığı bir zamanda dünyaya geldi. O ve ikiz kızkardeşi Leia, babalarından ve İmparator’dan gizlice uzaklaştırıldı. Luke, Owen ve Beru’ya teslim edilirken, kardeşi, Bail Organa tarafından yetiştirilmek üzere Alderaan’a götürüldü.

Amcasının nem çiftliğinde, Luke çölde hayatta kalmanın esaslarını ve droid tamirini öğrendi. Ama hayat çok sıkıcıydı ve Luke devamlı macera ve heyecan dolu bir yaşamın düşlerini kuruyordu. İşleri olmadığı zaman Anchorhead’deki Tosche İstasyonunda toplanan bir grup arkadaşı vardı. Luke, arkadaşlarına hiç bir zaman tam olarak uyum sağlayamadı. Genellikle onlar tarafından alaya alınır ve “wormie” diye çağrılırdı. Biggs Darklighter ise Luke’un gerçek bir arkadaş olarak değerlendirdiği tek kişiydi.Luke, pilotluk yeteneklerini, Tatooine’in kötü şöhretli Beggar Kanyonunda Biggs’le birlikte T-16 skyhoper’unu kullanarak geliştirdi. İki arkadaş sık sık İmparatorluk Akademisine katılmaktan konuşurlardı. Bütün hayallerine rağmen, Luke’a Akadamiye katılması için izin verilmiyordu. Amcasının ona çiftlikte ihtiyacı vardı ve bu yüzden Biggs Akademiye gittiği zaman, Luke yine Tatooine’de kalmak zorunda kaldı.

Luke’un hayatı amcasının Jawalardan bir çift droid satın almasıyla değişti. Droidler, Artoo-Detoo ve See Threepio, İmparatorluktan kaçan Asilere ait robotlardı. Robotlar Luke’u büyük bir maceraya sürükleyerek, bir çöl münzevisi olan ve Luke’un Yaşlı Ben olarak bildiği Obi Wan Kenobi ile tanışmasına sebep oldular.

Droidlerin peşine düşen İmparatorluk güçleri Owen ve Beru Lars’ı öldürüp, Luke’un evini yok etti. Artık Tatooine’de hiç birşeyi kalmayan Luke, Kenobi’yi izlemeye karar verdi. Kenobi, Luke’a bir Jedi Şövalyesi olması için eğitim vermeye başladı ve aynı zamanda babasının ışın kılıcını da verdi.

Luke ve Kenobi, Han Solo ve Chewbacca ikilisini onları Alderaan’a götürmeleri için tuttular. Droidleri sahipleri Leia Organa’ya teslim etmeyi planlıyorlardı. Alderaan’ın İmparatorluğun super silahı Ölüm Yıldızı tarafından yok edildiğini öğrendikten sonra kendileri de dev istasyonda esir alındılar. Luke, Leia’nın da burda esir tutulduğunu keşfetti. Prensesin kaçmasına yardım ettikten sonra Yavin 4’daki Asi Üssüne döndüler. Asi Casusları tarafından çalınan bilgileri inceleyen taktisyenler, savaş istasyonunu yok edebilicek bir saldırı planı hazırladılar. Luke, Ölüm Yıldızına karşı geliştirilen saldırıda bir X-Wing yıldız savaşçısı kullandı ve Güc’ün yardımıyla İmparatorluk Silahını yok eden proton torpidosunu ateşledi. Bundan sonra Asi İttifak Ordusunda Kumandan ünvanını alan Luke, Hoth’da yeni kurulan asi üssünde, buz gezegeninin donmuş düzlüklerini araştırma görevini üstlendi. Bu sırda bir Wampa Ice Yaratığı tarafından saldırıya uğradı fakat Gücü kullanarak kaçmayı başardı. Han Solo, tam zamanında yetişerek bilincini yitirmek üzere olan Luke’u donmaktan kurtardı. Luke daha sonra, İmparatorluk Güçlerinin Hoth’u işgalini geciktirmek için savaştı. Bir İmparatorluk Walker’ının altında ezilerek ölmekten son anda kurtulan Luke, çatışmanın ardından X-Wing’ine atlayarak R2-D2 ile birlikte buzul gezegenini terketti. Kararlaştırılmış Asi Filo randevusuna gitmek yerine, ona Obi Wan’ın bahsettiği gezegen Dagobah’a doğru yola çıktı.Bataklık gezegeni Dagobah’da Jedi Ustası Yoda tarafından eğitilmeye başlandı. Yoda, Luke’un yeteneklerini geliştirdi fakat eğitim, Luke’un Bespindeki arkadaşlarını kurtarmaya gitmesiyle kısa kesildi. Luke, bunun Darth Vader tarafından hazırlanan bir tuzak olduğunu fark edememişti. Darth Vader ve Luke, Bespin’de Cloud City’de karşı karşıya geldiler. Düelloda yenik düşen Luke sadece elini kaybetmekle kalmadı, aynı zamanda Darth Vader’ın babası olduğu gerçeğini de öğrendi. Cloud City’den Leia, Chewbacca ve Lando Calrissian tarafından kurtarıldıktan sonra tekrar Asi Filosuna katıldı. Droid cerrahlar Luke’a kaybettiği eli yerine sibernetik bir el taktılar.

Luke bir sure sonra Tatooine’e, Obi Wan Kenobi’nin terkedilmiş kulübesinde yeni ışın kılıcını yapmak üzere döndü. Yeni ışın kılıcını R2-D2’nun içinde sakladı. Bu, Jabba the Hutt’ın eline düşmüş Han Solo’yu kurtarmak için yapılmış planın bir parçasıydı. İlk önce droidleri Jabba’nın sarayına gönderdikten sonra Jabba’dan Solo’yu geri vermesini istedi. Jabba onu reddederek, Luke’u korkunç yaratık Rancor’la karşı karşıya getirdi. Luke yaratığı öldürdükten sonra Luke, Han Solo ve Chewbacca, Büyük Carkoon çukurunda ölüme mahkum edildiler. Artoo, görevini yerine getirip, ışın kılıcını sahibine ulaştırdı ve Skywalker, Hutt güçlerini yok ederek, arkadaşlarıyla Tatooine’den kaçmayı başardı.

Tekrar Asi Filosuna dönmeden once, Luke Dagobah’a, Jedi eğitimini tamamlamak üzere döndü. Orada Yoda’nın hasta ve ölmek üzere olduğunu gördü. Yoda ve Obi Wan’ın ruhu ona Jedi olabilmek için yapması gereken tek bir şey olduğunu söyleyerek, geçmişi hakkındaki gerçekleri açıkladılar. Luke, babası Anakin Skywalker’ın karanlık tarafa yenik düşüp Darth Vader olduğunu ve Leia Organa’nın da ikiz kız kardeşi olduğunu öğrendi. Bir Jedi olabilmesi için Darth Vader’la tekrar yüzleşmesi gerekiyordu.

Asi Filosuna döndükten sonra, Luke, General Han Solo’nun Endor ayındaki saldırı ekibine katıldı. Ekibin amacı Yeni Ölüm Yıldızını koruyan kalkanı etkisiz hale getirmekti. Skywalker, Güç yoluyla bulunabileceği için kendisinin ekip için tehlike oluşturduğunu düşünüyordu. Gitmeden önce, Leia’ya geçmişleri ve aralarındaki bağ hakkındaki gerçekleri anlattı, sonra da Vader’la bir kere daha yüzleşmek üzere Endor’dan ayrıldı.

Luke, Kara Lord’un içinde hala iyi bir yön bulunduğuna ve bu yüzden Vader’ın, kendisini hemen öldürmek yerine, ona katılmasını teklif ettiğine inanıyordu. Kendini İmparatorluk Güçlerine teslim etti ve Vader, oğlunu Ölüm Yıldızında İmparator’un önüne çıkardı. Burada İmparator, Luke’u içindeki öfke ve nefreti ortaya çıkarıp babasını öldürmesini sağlayarak karanlık tarafa döndürmeyi planlıyordu. Luke bir öfke anında Vader’ı ciddi bir şekilde yaraladı. Hemen arkasından kendini toparlayan genç Jedi, İmparator’un kendisine katılma teklifini reddetti. Öfkelenen İmparator, genç Jedi üzerinde ölümcül enerji ışınlarını kullandı. Luke nerdeyse ölmek üzereyken, Darth Vader, oğlunu kurtarmak için son gücünü harcadı ve İmparator’u Ölüm Yıldızının Reaktör Merkezine fırlattı.

Luke, babasının vücudunu, Ölüm Yıldızının hangarına taşıdı. Hayatının son anlarında, Anakin Skywalker, tekrar aydınlık tarafa dönerek bir Jedi Şövalyesi oldu. Luke Vader’ın maskesini, Anakin’in oğlunu güçle bir olmadan kendi gözleriyle görebilmesi için çıkardı. Daha sonra bir İmparatorluk mekiğiyle Endor’a geri döndü ve babası için bir cenaze ateşi hazırlayarak, Kara Lord’un boş zırhını yaktı. Zaferlerini kutlayan Asi İttifak üyelerinin yanına döndüğünde, Obi Wan, Yoda ve Anakin’in ruhları yan yana onları izliyordu.