YODAYoda, Yıldız Savaşları evrenindeki canlandırma hayali karakterlerden biridir. Serideki en yaşlı ve en bilge Jedi'lardan biri olan Üstat Yoda, Jedi Konseyinin de başkanıdır. Ömrünün son günlerini, saklandığı Dagobah'ta bir bataklıkta geçirmiştir.900 yaşında ve 66 santim uzunluğunda olan Yoda, 8 yüzyıl boyunca Jedilar yetiştirdi ve Güç'ün en kudretlisi olarak kabul edildi. Jedi Konseyi'ndeki en yaşlı üye olmasının da gördüğü saygınlığa etkisi vardır. En son döneminde yetiştirdiği iki önemli Jedi, Obi-Wan Kenobi ve Anakin Skywalker olmuştur.Yoda'nın geçmişi hakkında çok az şey bilinmektedir. Ne geldiği gezegen, ne de türü bilinmediği için tahmin yürütmek de oldukça zordur.Klon Savaşlarından on yıl önce uzun zaman sonra bir Sith'in ortaya çıkmasıyla beraber karanlık zamanların yaklaştığını sezen Yoda, seçilmiş kişi olarak görülen Anakin Skywalker'ı içindeki karanlık tarafa karşı olan yatkınlığı sezerek eğitmek istememiştir. Ancak daha sonra Obi-Wan Kenobi ve Qui-Gonn Jinn'in de büyük etkisiyle, isteksiz olsa da çocuğun eğitilmesine izin vermiştir.

Klon Savaşlarından sonra Galaktik İmparatorluk yönetime el koyunca Dagobah adlı bir gezegende yıllarca saklanmıştır. Daha sonra Luke Skywalker'ı eğitmiş ve yine aynı gezegende Güç'le bir olmuştur.

6.Filmde Luke eğitimini tamamlamak için geri geldiğinde bitkin bir haldedir.Luke'a babasıyla ilgili gerçeği söyledikten sonra Obi-Wan gibi güçle bütünleşerek ölmüştür.