Starkiller, Darth Vader’ın Episode 3 ile 4 arasındaki gizli çırağının kod adıydı. Nerdeyse içgüdüsel bir vahşilikte olan bu Force-Wielder’ı
Lord Vader; Kashyyyk görevi esnasında (Episode 3′te 66. emirden kurtulmuş bir Jedi Şövalyesini avlamak amacıyla buraya gelir Vader) babasını öldürdükten sonra bulmuştur.ith gelenekleri Jedi geleneklerine bir çok noktada ters düşer; bunlardan bir tanesi de Sith çırakları çok nadiren hocalarının yanında bulunur ve beraber “iş” hallederler. Jedi çırakları ise bilindiği üzere çok nadiren hocalarının yanından ayrılır. Gizli çırak Starkiller’da Vader tarafından tam olarak bir Sith çırağı olarak yetiştirilmişti.

Görevlere hep tek başına gitmiş, Vader’ın kendi elleriyle seçtiği ve sonrasında da bizzat öldürdüğü pilotlar hariç tek yoldaşı PROXY adında bir droid olmuştur. Bu droid istediği kişinin hologramını kendi üzerine yansıtıp kayıtlarında bulunan herhangi birinin taklidini yapabilen bir gelişmiş bir savaş droid’i idi.Gerçek adı Galen Marek olan bu sith çırağının annesi ve babası da birer Jedi’dı. Klon Savaşları esnasında birbirlerine aşık olmuşlar ve annesinin hamile kalması ile birlikte Jedi düzenini sessizce terk etmişler ve Wookiee gezegeni Kashyyyk’e yerleşmişlerdi. Annesi bir grup wookiee’yi köle tüccarlarının elinden kurtarmaya çalışırken ölmüş babası ise bu bahtsız çocuğu Vader’dan gizlemeye çalışırken yine Vader tarafından öldürülmüştür.

Vader’ın Çocuğa eğitimi boyunca çok hırçınca davrandığı sayısız defalar sakatladığı bilinir. Ve bu durumu tamamen görmezlikten gelip çırağını hep daha zoruna zorlamış ve sayısı defalar acılar içinde bacta tankı boylatmıştır.akriben 15 yaşlarında Master’ı Lord Vader tarafından ölümcül görevlere yollanmaya başlamışsa da ilk ciddi görevi; bir Tie Fighter fabrikasını rehin alan Jedi Master Rahm Kota olmuştur. Bu noktadan sonra da bu tip görevlerin ardı arkası kesilmemiş olup Jedi Master Shaak Ti’den bir çok başka kaçak jedi’yi Starkiller saklandıkları yerlerde bulup avlamıştır.

Kendisinin hikayesinin iki sonu bulunsa da (ünlü olduğu The Force Unleashed adlı oyunda) asıl hikayesinin bitişi bizzat İmparator tarafından olmuş ölümü ise Rebellion hareketinin doğumuna vesile olan tohumları ekmiştir.