Bataklık gezegeni Dagobah seyrek yerleşim birimleri ile donanmış ve aynı isimle anılan gezegen sisteminde bulunmaktadır .(Dagobah Sistemi)Uzak, sislerle kaplı bataklık gezegeni Dagobah, hiçbir modern yıldız haritasında gözükmez. Cumhuriyet’in çöküş döneminden kalan en son Konsey üyesi ve Jedi Ustası’na evsahipliği yapan gezegen unutulmuş bir dünyaydı.
Gezegen çarpık çurpuk ağaçlar ve pis kokulu bataklıklarla kaplıdır. Devasa kıyı gölleri karanlık sularında yüzen korkunç yılanlar ve başka yaratıklara ev sahipliği yapar. Deri-kanatlı uçan yaratıklar sis kaplı gökyüzünde dolaşırlar. Gezegende herhangi bir teknoloji izine rastlanmasa da yaşam formu bilgileri çok fazladır.

Jedi’ların gelişen İmparatorluk tarafından cezalandırılmasının ardından Jedi Ustası Yoda Dagobah’a uçtu ve saklanmaya başladı. Devasa ağaçlar, yaratıklar ve sürekli yağan yağmurla ıslanan bu gezegen saklanmak için mükemmel bir yerdi. Çok az kişi böyle bir gezegene isteyerek gelebilirdi.

Genç Jedi adayı Luke Skywalker eski ustası Obi-Wan Kenobi’nin hayali bir görüntüsünün getirdiği mesaj üzerine bu bataklık gezegenine geldi. Dagobah’a gelmesi için gerekli rota bilgisi elinde olmasa da Güç’ü kullanarak gezegenin yerini belirleyebildi.

Gezegenin üst atmosferine girdiğinde Luke’un X-wing yıldızsavaşçısı güçlü rüzgarlar tarafından hasara uğratıldı. Seyir cihazları hasar aldı ve bataklıklara çakıldı. Belki doğal bir olaydı. Belki Yoda gökyüzünden fırtınayı ikna etmişti. Ama sonuçta Skywalker Yoda’nın basit çamur kulübesine yakın bir yere indi ve kısa süre sonra eğitimine başladı.

Sürekli yağan yağmur ve vahşi hayat Skywalker’ın yorucu eğitimini daha da ağırlaştırıyordu. Arkadaşlarının acı içindeki görüntülerini hissetmesi Luke’u eğitimini bırakmaya sevketti ve Dagobah’ı terketti. Aylar sonra zayıflayan bir Yoda ve Anakin Skywalker’ın oğlu olarak kaderini keşfetmek üzere geri dönecektir.