Tatooine’den sadece bir parsek uzaklıktaki kayalık Geonosis, Galaktik Cumhuriyetin sınırları dışında bulunan halkalı bir gezegendir.

Yüzeyi, kayalıklar, dağlar ve güneşten kavrulmuş kurak düzlüklerle kaplıdır. Kayalar ve gökyüzü kırmızı renktedir ve Geonosis’te yaşayan yaratıklar, bu sert koşullarda hayatta kalacak şekilde evrimleşmişlerdir.
Gezegendeki en ileri yaşam formu, dev kule biçimli yuvalarında yaşayan akıllı böceksiler Geonosianlardır. Geonosianlılar, droid ve silah üreten dev fabrikalar kurmuşlardır. Gezegene, sipariş vermek için gelen müşterilerle görüşmek dışında, genellikle kendi aralarında yaşamayı tercih ederler.

Droid fabrikaları ve iç halkaya uzaklığı, gezegeni Cumhuriyetin daha sonraki yıllarında tüm galaksiye yayılacak olan Ayrılıkçı hareketin operasyonları için ideal bir üs haline getirmiştir. Geonosis Arşidükü Poggle the Lesser, Bağımsız Sistemler Konfederasyonu’nun başları ile burda bir toplantı düzenlemiştir. Liderler burda, Ayrılıkçı hareketin karizmatik lideri Count Dooku’ya bağlılık yemini ederek, asker yardımı yapmaya söz vermişlerdir. Ayrılıkçılar savaşa hazırdır ama planları Obi Wan Kenobi tarafından duyulmuştur.

Obi Wan yakalanmasına rağmen, yine de Jedi Konseyine bir yardım çağrısı göndermeyi başarır. Güçleri galaksinin her tarafına dağılmış barışı korumak için çabaladığı için, Jedi Konseyi Geonosis’e yalnızca 200 Jedi gönderebilir. Bu sırada Obi Wan da, büyük arenada ölüme mahkum edilmiştir. Onunla birlikte Anakin Skywalker ve Padme Amidala da, Jediların yardımı gelmeden once üç korkunç arena canavarıyla karşılaşmak zorunda kalırlar.

Jedilar, Genosiste kendilerini bekleyen droid ordusunu büyüklüğünü dikkate almamışlardır. Çok sayıda savaş droidi arenadaki çatışmaya katılmış bir çok Jedi’I öldürmüştür. Kalan bir kaç Jedi’ın imdadına, yeni yaratılmış Cumhuriyet klon ordusu yetişmiştir. Böylece Klon Savaşları olarak bilinen savaşın ilk çatışması Geonosis’te yaşanmıştır. Cumhuriyet ordusu, Jediların liderliğinde, Ayrılıkçıları çekilmeye zorlamıştır.