Kashyyyk gezegeni, üzeri sık ormanlarla kaplı olan, ve dev sayılabilecek uzunlukta ki ağaç tepeleri ile Wookiee adlı iri insansı, vücutları tüylerle kaplı, savaşçı türe ev sahipliği yapan bir gezegendir. Gezegen, galaksinin tüm güneybatı bölümüne, gemi seferleri için ağ kapısı görevi yapmaktadır, ve bu yüzden birinci dereceden stratejik öneme sahiptir. Klon Savaşları sırasında, Ayrılıkçılar Kashyyyk’i droid ordularıyla işgal ederek, zaptetmeye çalışmışlardır.
Ayrılıkçı hareket’e cevap olarak Cumhuriyet, Jedi ustası Yoda önderliğinde bir kuvvet ile Kashyyyk’i savunmuştur. Chewbacca, ve Tarfful’un da içinde bulunduğu Yoda’nın savaş gücü, Kashyyyk’i mekanik işgalcilerden temizlemiştir.

Bu zafer kısa ömürlü olmuştur. Galaktik İmparatorluğun kurulması ile Jedi’lar Cumhuriyet’in düşmanı ilan edilmişlerdir. İmparatorluk güçleri Kashyyyk’in kontrolünü ellerine geçirmişler, ve gezegende sıkı yönetim ilan etmişlerdir. Usta Yoda, Chewbacca ve Tarfful’un yardımıyla gezegenden bir kaçış kapsülünün içinde kaçmıştır.