Çok az kişi kötü şöhretli Dark Trooper projesinin detaylarını biliyordu. Dosyalar ağır bir şekilde şifrelenmişti. İmparatorluk mühendisleri bilgi sızdırmayacaklarına dair and içmişlerdi. Ve bu makinelerle karşılaşan hiç bir Asi, bilgileri iletecek kadar uzun süre hayatta kalamamıştı.

Bir kişi hariç- Kyle Katarn, komando ve Jedi Şövalyesi. Katarn’ın Yavin Savaşı’ndan bir süre sonra İttifak Komutanlığı’na verdiği brifingler, Bothan casuslarının topladığı bilgilerle de birleşince İmparatorluğun ’süper stormtrooperlar’ yaratmakla ilgili hırslı girişimiyle ilgili bazı kritik gerçekleri açığa çıkarmıştı. Katarn başarısı konusunda alçak gönüllü davransa da görünüşe göre tüm Dark Trooper projesini neredeyse tek başına sabote etmişti.

Dark Trooper’lar kişisel savaşa çok meraklı, başarılı bir İmparatorluk subayı olan General Rom Mohc’un eseriydiler. Ölüm Yıldızı’nın Yavin semalarında yok edilmesinden hemen sonra Mohc, uzun süredir hayalini kurduğu bu projeyi başlatmak için gerekli izni ve kaynakları elde etti.

Mohc’un droid savaşçılarından birkaç düzinesi, Kuat’taki tersanelerde bu proje için yapılmış yedi kilometrelik silahlı ve mobil bir fabrika tesisi olan Arc Hammer’da çabucak prototipten bitirilmiş versiyon haline getirildi. Droidlerin ilk savaş testi vahşi, tek taraflı bir katliam oldu ve Talay’daki bir Asi üssünü tamamen yok etti. Bu gelişmeden etkilendiğini gizlemeyen Lord Darth Vader, Mohc’a üretime devam etmesi emrini verdi.Dark Trooper kapsamında yapılan savaş droidleri üç birbirinden oldukça farklı safhadan meydana geliyordu. 2 metreden daha uzun boylu olan Aşama Bir Dark Trooper metalik bir isleletten fazla birşey değildi, fakat merhametsizdi. Yapısal iskeleti, ön kol kalkanı ve jilet gibi keskin savaş kılıcı bir tek Gromas Sistemi’ndeki aylarda bulunabilen phrik isimli son derece dayanıklı bir alaşımdan yapılmıştı.

Aşama İki, standart savaş ünitesi olarak dizayn edilmişti. İlave phrik vücut kaplaması onu Aşama Bir droidlerinden çok daha sağlam kılıyordu. Droid repulsor motorları ve uçuş jetleri sayesinde ayrıca oldukça iyi bir uçucuydu. Aşama İki droidleri plasma mermileri ve uzun menzilli roketler atan çok güçlü bir saldırı silahı taşıyordu.

Aşama Üç en güçlü Dark Trooper olarak planlanmıştı ve Kyle Katarn da bunlardan sadece bir tanesiylr karşılaştığını rapor etmişti. Görünüşe göre, Arc Hammer’da bulunan bu ünite, sınıfının yapılan ilk ve tek prototipiydi. Aşama İki’den bile daha iri olan bu durdurulması neredeyse imkansız canavar, çok sayıda ısı güdümlü roket taşıyan bir seri ateşleme tüpüyle donatılmıştı. Aşama Üç tek başına hareket edebilirdi, ayrıca bir insan tarafından dış iskelet olarak ‘giyilip’ içerden de kontrol edilebilirdi.

Katarn’ın Arc Hammer’ı yok etmesi İmparatorluğa milyarlarca krediye mal oldu ve Dark Trooper projesinin de sonunu getirdi. Zaten Ölüm Yıldızı’nın kaybından dolayı oldukça kafası bozuk olan İmparator Palpatine, bu yeni fiyaskoyu duyunca parladı ve yeni bir geliştirme tesisi inşasına bütçe ayırmayı reddetti.