Tanıtım broşürlerinin ”bir protokol droidinin kişiliğini bir astromekanik droidin işlevliliği ile birleştirin!” demesinden de anlaşılacağı gibi, LE serisi droidler Cybot Galactica firmasının giriştiği oldukça iddialı bir projeydi.

Droidler Cybot yöneticilerinin umduğu ölçüde kar getirmedi, ama en azından markette varlıklarını hissettirdiler ve kendi alanlarını açtılar.

İlk LE’ler uzun yıllar önce, uzay limanlarında kullanılmak üzere yapılmıştı. Tek bir LE fiyatına 4 Treadwell serisi onarım droidi alabilirdiniz, fakat Cybot Galactica bir kumar oynayarak gemi kaptanlarının liman görevlileriyle iletişim kurabilecek ve bir asistan gibi işlev görebilecek bir droidi tercih edeceklerini hesaplamışlardı. Ve haklı da çıktılar.LE’ler 1.7 metre boyundaydı ve gümüş-gri durasteel’den yapılmış iskeletimsi bir yapıya sahiptiler. Droidin standart ekipmanı arasında insanların algılama ölçütlerine uygun görsel ve işitsel alıcılar, bir konuşma ünitesi ve bir holografik projektör ve kayıt sistemi vardı. Kafadaki bir geniş dalga transmisyon anteni sayesinde droid kapalı ya da çok kalabalık yerlerdeyken bilgi alışverişinde bulunabiliyordu. Holografik kayıt sistemiyle ortak çalışan odaklama lenslerini uzak cisimlere zoom’layabiliyor ya da mikroskopik detayları bile net bir şekilde kaydedip gösterebiliyordu.

LE’nin ana işlevi gemi bakımı ve onarımı olduğu için fabrikadan hiper-sürücüler, hızlanma kompensatörleri, yapay yerçekimi gibi her tür önemli uzay gemisi sistemiyle ilgili detaylı veri bankalarına sahip olarak çıkıyorlardı. LE’ler özellikle büyük bulk şilepleri ve hafif yük gemileri konusunda uzmandılar. Ek programlama ve tecrübeyle yıldız savaşçıları, airspeeder’lar ve hatta büyük savaş gemileri üzerinde bile ustaca çalışabilirdiler.

Droidin ikincil fonksiyonu da liman personeli ve idarecilerin bitmek bilmez talepleri ve sorularıyla uğraşıp yorgun sahiplerine dinlenme fırsatı tanımaktı. Kalkış izni ve kargo onayı alma konusunda oldukça zekiydiler ve işlerine geldiği zaman kuralları biraz esnetmeleriyle de biliniyorlardı. Bu yüzden çeşitli liman ve hangar görevlileri de işlerinde kendilerine yardımcı olup gelen gemilerin her tür prosedüre uygun olduğundan emin olmak için LE’lere başvuruyorlardı.

LE serisi bir ünite olarak üretim hattından çıkan en meşhur droid büyük ihtimalle dostları tarafından Leebo olarak çağrılan LE-BO2D9′du. Bu sadık droid ve sahibi(daha çok ‘ortağı’) Dash Rendar Prens Xizor’un yenilmesinde önemli rol oynadılar. İkisinin de bu macera sırasında Coruscant göklerinde öldükleri sanıldı, ama ikili kurtulmayı başarmış ve daha düşük bir profil çizmeye karar vermişlerdi.