Komari Vosa bir zamanlar gelecek vaadeden bir padawandı; efsanevi Jedi Ustası Dooku’nun öğrencisiydi. Öğrenci olarak, Jedi düzeninin bir üyesine göre şaşırtıcı bir şekilde saldırgan bir mizacı vardı, ve özellikle çift ışın kılıcı kullanmada becerikliydi.

Vosa Galidraan’da, Jedilar neredeyse tüm Mandalorian saflarını yendiklerinde, Dooku’yla birlikteydi. 20 deneyimli savşçıyı öldürmekten bizzat sorumluydu. Jediların uyuşmazlıktan üzüntü duymalarına rağmen, Dooku Vosa’nın yeteneklerine karşı beslediği hayranlığı dile getirdi ve genç padawan olaylı bir gelecek öngördü.Bu yüzden, Dooku’nın ona Şövalyelik kazanmak için denemelere girmesini reddetmesi bir ihanet gibi geldi. Dooku ve diğerleri, genç kızın Usta’sına giderek artan hayranlığını farketmişlerdi. Bu ve karakterindeki diğer istikrarsızlılar, Jedi Konsey’inin onun eğitimini durdurmasına neden oldu. Öfkeli bir şekilde, Vosa Coruscant’tan kaçtı ve Baltizaar halkını ölümcül Bando Gora kültünün yağmalamalarından korumak için görevlendirilen bir grup Jedi’a katıldı. Birçok Jedi bu görevde öldü, Vosa’nın da öldüğü sanıldı.

Gerçekte, o kurtuldu. İşkence ve züluma maruz kalan Vosa karanlık tarafa yenik düştü. Onu tutsak edenlere saldırdı ve Bando Gora’nın liderlerini yendi. Yeni gücüyle eğlenerek, Vosa kültün yönetimini eline aldı, ve onu Bogden’in defin ayındaki Kholma’da, eski bir hisardan yönetti.

Cuqmhuriyet’in solgun günlerinde, Bando Gora kültü bir çoğunu zorbaca, korkunç hareketleriyle dehşete düşürüyordu. Kült, yer altı suç dünyasını ölüm çubukları ve kullananları kültün kölesi haline getieren uyuşturucu dağıtımında kullandı. Bu beyni çarpıtılmış hizmetçiler sonradan Vosa’nın Güç yetenekleriyle sömürülebilecekler, ve kültün düşmanlarına saldırıda kullanılabileceklerdi. Vosa’nın davranışları sadece Cumhuriyet’i değil, Cumhuriyet’in düşüşünü planlayan konmplocuları da tehdit etmeye başlayınca, Kont Dooku, Bando Gora’ya bir son vermek için Jango Fett’i tuttu. Bu zor görevin yerine getirilmesi, gizemli klon ordusuna ideal genetik örnek adaylığına kendini kanıtlaması için Jango’ya bir test niteliğindeydi.

Komari Vosa bir zamanlar keskin ve belirli özellikleri olan güzel bir kadındı. Saçı kısa ve kemik beyazı, çene çizgisi ve vücudunun üst kısmı düzinelerce yara iziyle doluydu. Boynunun çevresinde dikenli bir yaka vardı. Usta’sının silahı gibi onun ışın kılıçlarının da eğri kabzaları vardı.