“Gerçek Uzay Yolculuğu” olarak bilinen ışık altı seyahat için kullanılan Işık Altı İticiler, her yıldız gemisinde bulunan temel itici sistemi esas alır.

Işık Altı İticiler bir Uzay gemisini bir yıldız sistemi içinde fırlatmak veya başarılı ve güvenli bir biçimde hiperuzaya sıçramasını sağladığı gibi herhangi bir gezegenden yeterli uzaklığa gimek içinde kullanılırlar.İniş sırasında , bir yıldız gemisinin Işık Altı İtici sistemi bir çift itici kaldırma aygıtı ile birlikte mükemmel manevra kabiliyeti sağlarlar.


Hiper İticilerden farklı olarak, ismindende anlışalacağı gibi Işık Altı İticiler bir uzay gemisini ışık hızına çıkaracak güce sahip değildirler.Bu nedenle sadece Işık Altı İticilerle donatılmış uzay gemileri örneğin İmparatorluk TIE savaşçıları gibi ; bağlı bulundukları üsten fazla uzağa gidecek şekilde tasarlanmamışlardır.Ancak başka ve güçlü bir gemi sayesinde uzayın derinliklerine yol alabilirler. A-Wing ve TIE savaşçıları şimdiye dek üretilen ve Işık Altı İticileri kullanan en hızlı gemilerdir.