Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 11 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Işın Kılıçları Hakkında Herşey

 1. #1
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart Işın Kılıçları Hakkında Herşey

  Işın kılıcı, modern zamanda bir Jedi'ın sahip olduğu şık bir silahtır.Karşılaştırma yapmak gerekirse, tabanca biçimli silahlar kaba ve gürültülüdür fakat bir ışın kılıcı cok daha sessiz, isabetli, etkili ve ölümcül dür.Bir ışın kılıcı taşımak inanılmaz yetenek ve güvene sahip olunduğunun, Güç'te deneyimli olunduğunun işaretidir.

  Aktif durumda değilken ışın kılıcı yaklaşık otuz santimetre boylarında parlak, metalik, etrafında kontrol düğmeleri olan bir silindire benzer.Düğmesine basıldığında içindeki enerji serbest kalır ve yaklaşık bir metre boyunda saf enerji açığa çıkar.Kılıç belirgin ve daimi bir sesle parıldar.Parlak kısmı başka bir ışın kılıcı dışında herşeyi kesebilir.Kılıcın kesici kısmı ısı üretmez.Kesici kısım rengini içinde bulunan Adegan kristalinden alır.Bazı kılıçların üzerinde bulunan bir ek sayesinde kesici kısmın boyu uzaltılabilir ya da kısaltılabilir.

  Bir Jedi'ın elindeyken ışın kılıcı asla durdurulamaz.Kapıları ya da düşmanları kesmek için kullanılabilir.Jedi, Güç'ü kullanarak gelen lazer atışlarını tahmin edip karşılayabilir ve onları geri yansıtabilir.

  Jedi'ların azalması sonucunda ışın kılıcı da nadir bir silah haline geldi.Üretim safhaları hakkındaki bilgiler de ustalarıyla birlikte yok oldu.Son Jedi Luke Skywalker kendi ışın kılıcını eğitiminin sonuna doğru inşa etmiştir.

  Işın kılıcının kullanımı sadece Jedi'lara has olsa da bu kullanımı zor olan silahlar onların can düşmanı Sith'ler tarafından da kullanılmıştır.

  Tarihçe


  Donmuş lazer teknolojisi ile saf enerjiden oluşan bir kılıç oluşur. Bu ışın, başka bir ışın kılıcı, cortosis maddesi, güç alanları, Manga Guard’ların mızraklarının ana maddesi olan phrik, süper iletkenler ve Yuuzhan Vong değnekleri haricinde katı olan hemen her şeyi kesip geçebilir. Bunların haricinde Mandalorian demirinin de ışın kılıcına direnç gösterdiği bilinmektedir.

  İlk Archaic ışın kılıçları, bir kuşatma silahı olarak tasarlanmıştı. Bunlar, önceleri sırtta, daha sonra kemerde taşınan ayrı bir güç ünitesine sahiptiler. İlerleyen zamanlarda güç kaynakları ve içindeki parçalar küçültülerek daha rahat taşınabilir bir hale geldi. Dövüş esnasında bir ışın kılıcını kullanmak yetenek, güven ve bilgelik gerektirir. Güç ile uyum içinde olmak da önemli bir etkendir.

  Filmin orijinal üçlemesinde, ışın kılıçlarının renkleri mavi yeşil ve kırmızı ile sınırlıydı, kırmızı kılıçlar Dark Jedi ve Sith ile özdeşleştirilmekteydi. Çeşitli genişletilmiş evren kaynakları sayesinde kılıç renklerinin skalası genişledi, ve mavi, kırmızı, yeşil haricinde mor, turuncu, gümüş, turkuaz, pembe, bronz, sarı, beyaz ve hatta altın renkli kılıçlar ortaya çıktı. Ancak genişletilmiş evren kaynakları, kılıç renkleri ile Jedi ve Sith arasında bir özdeşleşme konusunda net bir bilgi vermemektedir. Eski üçlemede neden daha az ışın kılıcı rengi bulunduğu sorusunun cevabı ise, İmparatorluğun ışın kılıcı kristali mağaralarını yok etmesinde yatmaktaydı. Sentetik kristaller, mağaralarda bulunan ve çoğunlukla mavi ya da yeşil renkte olan kristalleri değiştirmek amacıyla yaratılıyordu. Obi-Wan Kenobi mavi bir kılıç kullanırken, Mace Windu’nun ki ise mor renkteydi. En ilginç olanı ise Jedi öğrencisi Gantoris tarafından yaratılan, aslen mor renkli ama beyaz merkezinden gökkuşağı renkleri çıkan ışın kılıcıydı.

  Işın kılıcının rengi, içindeki kristalin rengine bağlıdır. Mavi renkli kılıçlar Jedi Guardian sınıfını, yeşil renkli kılıçlar Jedi Consular sınıfını, sarı renkli kılıçlar Jedi Sentinel sınıfını ve kırmızı renkli kılıçlar da Sith’i temsil etmektedir. Buna rağmen, her Jedi ve Sith, ışın kılıcının rengini belirlemekte serbesttir. Ruusan Savaşı’ndan önce Jedi Şövalyeleri hemen her renkte ışın kılıçları taşıyabiliyordu. Sonraları ise daha sık rastlanan mavi ve yeşil renkli Ilum kristallerini kullanmaya başladılar. Mace Windu ise Hurikane halkına yardım etmesinin karşılığında ender rastlanılan mor kristaller aldı. Yeni Jedi Düzeni döneminde turuncu, sarı, yeşil, mavi, mor ve açık mavi gibi pek çok renkte ışın kılıcına rastlanılır oldu.
  Sentetik kırmızı kristaller ise çoğunlukla Sith tarafından kullanıldı ve bu kristaller, mavi ya da yeşil olanlara göre çok daha güçlülerdi. Fakat yapay oldukları için tam anlamıyla saf değillerdi. Sith’in elinde yüksek miktarda kırmızı kristal vardı ve kan rengini simgelediği için bu kristalleri tercih ediyorlardı.

  Işın kılıçları, Jedi’ların olduğu kadar Sith’in de ana silahıdır. Jedi’ların ortadan kaldırılmasının ardından ışın kılıçları ender rastlanan kalıntılar haline geldiler. Kullanımı sadece Jedi’lar ile sınırlandırılmıştır, çünkü yeteneği olmayan biri için bu silahı kullanmak tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Işın kılıçlarının bazı koleksiyoncularla toplanmasının haricinde, kara borsa piyasasında da rastlanılabilir.  Geleneğe göre, bir Jedi’a eğitiminin ilk gününde ışın kılıcı verilir. Jedi ustalarına göre, ışın kılıcı bir öğrencinin başarısı ve gelişiminin bir ölçütüdür, çünkü ışın kılıcı teknikleri yetenek ve konsantrasyon gerektirir. Jedi öğrencisi, eğitiminin son sınavında kendi ışın kılıcını inşa etmek zorundadır. Bir Star Wars romanına göre bu işlem Ilum’daki bir mağarada gerçekleşir, öğrenci mağaraya tek başına girer ve ışın kılıcını yapmış olarak çıkmak zorundadır. Fakat Clone Wars çizgi serisine göre usta ve öğrencisi mağaraya beraber girerler.

  Luminara Unduli:

  Kristal, kılıcın kalbidir.
  Kalp, Jedi’ın kristalidir
  Jedi, Güç’ün kristalidir.
  Güç, kalbin kılıcıdır.

  Hepsi birbirine bağlıdır:
  Kristal, kılıç, Jedi.

  Hepsi bir bütündür.

  Anatomi  Tüm ışın kılıçları hemen hemen aynı sistem temel alınarak tasarlanmıştır. Bütün ışın kılıçlarının bir güç kaynağı, odaklama kristali ve merkezi işlemcisi bulunur. Yeni bir Jedi’ın ışın kılıcını inşa etmesi bir ayı bulabilir. Fakat acil durumlarda ışın kılıçları birkaç gün içerisinde de yapılabilir. Güç kaynakları, kendi kendilerine şarj olabilecek şekilde özel olarak tasarlanmışlardır. Işın kılıcı aktif hale getirildiğinde enerji reaksiyonu yeniden başlar. Bunun haricinde sadece başka objelerle çarpıştığında enerji harcar. Ancak bazı durumlarda, ışın kılıcının başka bir kaynaktan yeniden şarj edilmesi gerekebilir.

  Böylesine çok enerji kullanan bir silahın enerji ihtiyacını karşılamak için çekirdek kısmı son derece güçlü bir korumaya sahiptir.

  Ana kristalin bulunduğu bölüm, güç kaynağının çıktığı bölümde bulunmaktadır. Silindirimsi enerji çok nadir bulunan “Adega” kristalinin içinden doğru geçer. Etkili bir ışın kılıcı yapmak için kullanılan bu kristaller ne başka bir kristalde bulunabilir ne de üretilebilir. “Adega” ya, dış halkada bulunan, buzla kaplı bir gezegen olan Ilum sisteminde rastlanmaktadır. Orada Jedilar bu kristallerin ortaya çıktığı gizli bir mağara kurmuşlardır. Ayrıca bu kristaller buradan alınıp, başka bir yerde ışın kılıcına monte edilebilir. Böylelikle kılıç tam performans çalışacaktır. Bu sır, Sithler ışın kılıcı kristali üretimi için başka bir yol bulduktan sonra açığa çıktı. Bu da onların kılıçlarının renginin neden kırmızı olduğunu açıklamaktadır. Bununla birlikte biyojenik bir madde de eklenebilmektedir. Bu organik madde midikloryanlarla etkileşimlidir. Daha nadir bulunan bu madde sayesinde ışın kılıcı, Yaşayan Güç’ün bir parçası haline gelmiş olmakta. Bazıları, Jediların kılıçlarını kullanırken bundan etkilendiklerini söyler. Şöyle ki kılıç aktif olduğu zaman, kılıç kendini yaşıyormuş gibi hisseder.

  Birleşik enerji artık, parçaları lineer olarak organize eden negatif şarjlı manyetik bölmeden geçmektedir.

  Enerji buradan ya odak noktasına ya da bir başka parlak lensin bulunduğu pozitif şarjlı manyetik halkaya ilerler. İşte buradan kılıcın keskin kısmı (blade) meydana çıkar. Enerji, açığa çıkan keskin kısmın (blade) içinden geçer, tepe noktaya ulaşır, ardından çekirdeğe geri döner.

  Keskin kısmın (blade) uzunluğu genellikle sabittir; 36 inç. Ancak bir takım lens ve kontrol eklemeleriyle birkaç inç daha uzatılabilir. Keskin kısmın (blade) eni ise yine bir takım kontroller sayesinde modifiye edilebilir. Aktivasyon düğmeleri de genellikle kılıcın kabzasında yer alır. İstisnai olarak bazıları, sadece kendilerini tanıyan bir dokunmatik plaka yerleştirerek kılıçlarını aktif hale getirirler, açma kapama mekanızması içten yönetilmektedir. Bu tip bir içsel mekanizma sadece Güç kullanıcısının isteği sayesinde faaliyete geçer. Ve bu sayede başkaları bu mekanizmaya sahip bir kılıcı kullanamaz.

  Jedilar kendilerine en uygun olan bu silahı, ışın kılıcını kullanırlar. Kostümlerine takmak için kullanılan en yaygın yöntem ise, kemerlerine taktıkları klips sistemidir. İkinci en yaygın yöntem ise “D” şeklindeki halkalardır. Çok nadir olarak da bir Jedi’ın kılıcını kemere veya botundan içeri soktuğu görülür. Bazıları da giysi kolundan içeri sokarlar. Veyahut da yanlarında bulundurdukları bir droidin içine saklarlar ki bu oldukça akıllıca bir yöntemdir.


  Türler


  Ender rastlanılan Büyük Işın Kılıcı, normal bir ışın kılıcına benzese de içindeki kristal ve güç kaynağı sayesinde 3 metre boya kadar uzayabiliyordu.

  Ender rastlanılan başka bir ışın kılıcı türü de çift boylu ışın kılıcı'ydı, içindeki mekanizma sayesinde bu kılıç iki farklı boya uzayabiliyordu. Dark Apprentice serisinde Gantoris, Exar Kun’un ruhunun yardımıyla böyle bir kılıç yaptı. Splinter of the Minds Eye’da Luke Skywalker da kılıcının hem enini hem de boyunu küçülterek bir kapı kilidini açtı.

  Electrum ışın kılıcı, kabzasının ana maddesi altına benzeyen electrum maddesinden yapılmış bir ışın kılıcıdır. Mace Windu’nun Bölüm II ve III’deki kılıcı bunun en kolay akla gelen örneğidir.


  Electrum ışın kılıcı

  Daha kısa kabza ya da plasma boyuna sahip olan kılıçlara da rastlanmaktadır. Bu tip kılıçlar daha zayıf elde kullanılan ikinci bir silah olmasının haricinde, Usta Yoda’da olduğu gibi ana silah olarak da kullanılabilir.  Çift taraflı ışın kılıcı olan Darth Maul, Qui-Gon Jinn ve Obi-Wan Kenobi ile Naboo’da dövüştü. Çift taraflı ışın kılıcında, kılıcın kabzası, normal bir kılıcın üç katı uzunluktadır ve her biri diğer bir uçta olmak üzere iki ışın yansıtıcısı vardır. Işınlar birbirlerinden bağımsız olarak aktif hale getirilebilirler. Bu silah, Yavin Savaşı’ndan 4000 yıl önce Sith lordu Exar Kun tarafından icat edilmiştir. Farklı olarak Kun, kılıcın uzunluğunu yarım metre ile bir buçuk metre arasında ayarlayabilmekteydi. Ayrıca kılıcın gücünü ve etkinliğini de değiştirebiliyordu, böylece istediği zaman kılıcı zararsız bir ışık haline gelebiliyordu. Darth Revan’ın yeni Sith İmparatorluğu dönemi boyunca çift taraflı ışın kılıcı Sith ve Dark Jedi arasında oldukça popüler bir silah haline geldi.

  Exar Kun haricinde bu tipte bir silah Zez-Kai Ell, Jorak Uln, Uthar Wynn, Darth Bandon, Bastila Shan, Darth Maul, (muhtemelen Jaden Korr), ve karanlık savaşçı Azrakel tarafından da kullanıldı. Çift taraflı ışın kılıcı kullanımının öfke gerektiren bir doğası olması nedeniyle Jedi şövalyeleri bu tip bir silahı kullanmaya çekinmişlerdir. Ama buna rağmen bu silahı kullanmakta uzmanlaşan Jedi’lar da olmuştur.  Başka bir ışın kılıcı türü de ışın sopası'dır, bu kılıç Dark Jedi Gorc tarafından kullanılmıştır.


  Electrostaffs

  Son tip ise ışın kamçısı'dır, bu egzotik silah Githany, Ona Nobis, ve Lady Lumiya tarafından kullanılmıştır.


  Ona Nobis ve ışın kamçısı


  Githany vs ışın kamçısı


  Paylaş
  Mesaj darkprincee tarafından (28-03-2010 Saat 15:03 ) değiştirilmiştir. 2. #2
  Banned

  Üyelik tarihi : May 2009
  Mesajlar : 84
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 0

  Standart  güzel paylaşım darkprince


  Paylaş

 3. #3
  Oyuncu

  Üyelik tarihi : Dec 2009
  Mesajlar : 155
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  en sondaki Ona Nobis dikkatimi çekti


  Paylaş
  The Master of Jedi Council


  :str:


  JEDI KNIGHT JEDI ACADEMY II

 4. #4
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart  Yakışıklı adam


  Paylaş

 5. #5
  Oyuncu

  Üyelik tarihi : Dec 2009
  Mesajlar : 155
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  Ayıptır sorması o kadın değil mi??


  Paylaş
  The Master of Jedi Council


  :str:


  JEDI KNIGHT JEDI ACADEMY II

 6. #6
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart  haha olabilir tam belli değil ortada kalmış gibi bi hali var


  Paylaş

 7. #7
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2009
  Mesajlar : 7.741
  Tecrübe Puanı 1469
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  erkek-----------------X----------------kadın

  x in ne oldugunu soylemiyim harbidende ona nobis ortada kalmış


  Paylaş
  South of Heaven

 8. #8
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart  Githany ve ışın kamçısını da ekledim bunun cinsiyeti tam belli oluyor sorun olmaz


  Paylaş

 9. #9
  Oyuncu

  Üyelik tarihi : Dec 2009
  Mesajlar : 155
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  Işın kamçısını kullananların hepsi kadın bence yani ona nubis de kadın


  Paylaş
  The Master of Jedi Council


  :str:


  JEDI KNIGHT JEDI ACADEMY II

 10. #10
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 1.313
  Tecrübe Puanı 25
  Tecrübe Puanı Gücü : 26

  Standart  Çok ilginç dimi


  Paylaş

 11. #11
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : May 2009
  Mesajlar : 7.741
  Tecrübe Puanı 1469
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  Işın kamçısı ne ya çok saçma..


  Paylaş
  South of Heaven

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Turnuval Yasal Uyarı!

Turnuval Bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Web sitemizi kullanmaya devam ederek, turnuval.com hizmetlerini sizlere daha iyi sunabilmek amacıyla kullandığımız cookie'ler (çerezler) ve kişisel verilerinizle ilgili Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558