Coronet, Corellia gezegeninin başkentidir. Gazegenin güney kıtasında, deniz kıyısına kurulmuş olan kent İnsanlar, Drallar ve Selonianlarla kaynamaktadır. Şehrin Selonian nüfusu yeraltında kazdıkları tünellerde yaşarken İnsanlar ve Drallar sokak ve caddeleri doldurmaktadırlar.Corellia’nın uzay yolculukları konusundaki tarihlerine bakınca şaşırtıcı olmayan bir biçimde kentin uzay limanının galakside bir benzeri daha yoktur.Gezegen dışından Corellia’ya gelen herkesin mutlaka yolu Coronet’e düşer. Kentte ulaşım metroyla, monoray sistemleriyle ve insanı çıldırtacak bir şekilde, aklınızın gelebileceği her yöne dönen caddeler, bulvarlar ve sokaklarla sağlanır. Bu yollar o kadar karışıktır ki bazen şehirdeki yolların sarhoş bir Corellian çim yılanının izinin taşlarla kaplanmasıyla yapıldığı söylenir.

Başkent olarak Coronet oldukça sıkı bir güvenlik çemberi içindedir. Şehirde daima iyi korunan “Diktat Kompleksi” (Devlet başkanlık binası) ve CORSEC (Corellian Güvenlik Güçleri) Karargâhı bulunur. Bütün bu sıkı güvenliğe rağmen kentte yine de sorunlar çıkmaktadır. Bu sorunların kaynağı genelde “Mavi Sektör” ve “Vahşi Sektör” olarak bilinen bölgelerdir.Mavi Sektör adını, buraya ulaşımı sağlayan yolun adının “Mavi Gökyüzü Bulvarı” olmasından alır. Gezegen dışından olanların buluştuğu yerdir. Bu yüzden CorSec buradaki ufak suçlara karşı biraz daha yumuşak davranma eğilimindedir. Mavi Sektör, Coronet’teki barların, pansiyonların, rehin dükkânlarının, genelevlerin, dövmecilerin ve diğer vücutla uğraşan iş kollarının, kumarhanelerin, zulaların ve hırsızlık şebekelerinin çoğunu barındırır.

CorSec’in varlığına rağmen Mavi Sektör’de şiddet içerikli suçlarda şaşırtıcı bir fazlalık vardır. Normal bir gözlemci için Mavi Sektör ile yürümek ile Coronet’in başka bir yerinde yürümek arasında fark yoktur. Fakat sahne arkasında pekçok karanlık oyun döner. Birçok “başbelası” buraya girer ve bir daha da görülmez. Bu özellikle “Çukur” için doğrudur. Çukur, Mavi Sektör’ün hemen kıyısında olan ve rivayetlere göre inorganiklerden çok organik çöplerin daha fazla atıldığı bir hurdalıktır.

“Hazine Gemisi” ise yine hemen Mavi Sektör’ün sınırında olan bir açık hava çarşısıdır. Bu canlı ve hareketin hiç eksik olmadığı yerde bir müşteri istediği hemen herşeyi bulabilir. Yerleşimindeki uygunluk nedeniyle de yerli bir Corellian, Mavi Sektör’ün içine çok girmeden pazara ulaşablir. Hazine Gemisi ayrınca hiçbir soruyla karşılaşmadan kaçakçılık anlaşmalarının yapılabildiği ve kaçak malların el değiştirdiği bir yerdir.

Aynı zamanda “Corellia’nın Mücevheri” olarak bilinen kent bu özellikleri ile kaba bir yere de benzese de kültürel bir tarafı da vardır. Corellianların uzaydaki uzun, renkli bir geçmişleri vardır ve şehirde bu tarihe adanmış birçok müze vardır. Bunlardan en iyi bilineni olan “Corellian Uzay Müzesi”, Corellian tarihinin başlangıcına kadar tarihleri uzanan eserleri sergiler. Sergilenen eserler arasında bin yaşındaki Corellian Antlaşması’nın gerçek bir kopyası da mevcuttur.

Yine Coronet’te yerleşmiş olan “Corellian Borsası”; tüccarlar, borsa simsarları ve bir işadamları ordusu tarafından yasal işler yapmak uğruna işgal edimiştir adeta. Buradaki antlaşmalar bazen Hazine Gemisi’ndeki kadar ateşli ve ölümcül olabilir. Coronet aynı zamanda birçok ticaret loncasının ve sendikanın karargâhıdır. Burada işçi sözleşmeleri tartışılırken veya grev zamanlararında sokakta ne konuştuğunuza dikkat etmelisiniz. Çünkü ortam çok gerilmiştir ve bir tek sözcük bile alevli tartışmaların ve kavgaların fitillerini ateşleyebilir. Yuuzhan Vong savaşları sırasında Yeni Cumhuriyet Danışma Konseyi gezegenin yörüngesindeki filoyu Bothawui’ye kaydırma kararı verdiğinde şehirde büyük bir gösteri çıkmış ve bu şekilde isyana dönüşmüştür.