Galakside yolculuk yapan birisinin en uzak ve en dış bölgeler olan Vahşi Uzay ve Bilinmeyen Bölgeler’e ulaşmadan önce karşısına çıkacak olan son büyük ölçüde yerleşilmiş olan alan Dış Halka’ydı.

Bu yüzden burası bilinen ve ”uygar” galaksinin sınırı kabul ediliyordu. Dış Halka Bölgeleri inanılmayacak kadar geniş bir uzay cebiydi ve sayısız tuhaf zeki ya da yarı-zeki ırkın anavatan gezegenleri, kayıp ya da ilkel uygarlıklar, ve güç yaşam şartlarının hüküm sürdüğü pek çok sınır ya da ‘son durak’ gezegeni barındırıyordu. Burada olup biten olaylar, barbarlıklar, kölecilik, savaşlar ya da önemli diğer gelişmelerden çoğu zaman galaksinin daha iç kısımlarındaki ayrıcalıklı uygarlıkların ve gezegenlerin haberi bile olmuyordu.

İmparatorluk yıllarında da en büyük kötülükler burada gerçekleştirilmiş, Palpatine çok sayıda insan olmayan ırkı köle işçi olarak kullanmış, gezegenlerde her türlü deneyi yapmış ve Alderaan’da ölen insanların sayısını komik derece küçük kılacak kadar çok ölüme sebep olmuştu. Tüm bu sebeplerden dolayı Dış Halka sistemleri Galaktik İç Savaş boyunca Asi İttifakı’nın en büyük destekçilerinden olmuştu ve Asiler de bu sonsuz bölgede daima saklanacak güvenli bir yerler bulabilmişlerdi. Palpatine bu kanunsuz bölgeyi pasifize edebilmek için Grand Moff Tarkin’i Dış Halka’ya atayınca ona nerdeyse imkansız bir görev vermiş oldu, ama Tarkin gene de Dış Halka’nın Coruscant’ı sayılan gelişmiş Eriadu gezegeninden hüküm sürerek bölgeye bir hayli İmparatorluk etkisi getirmeyi başarmıştı. Fakat onun ve Ölüm Yıldızı’nın yok edilmelerinden sonra Dış Halka Asiler için tekrar nispeten güvenli bir yere dönüştü.

Galaksinin en büyük kahramanlarından bazıları Dış Halka gezegenlerinden çıkmıştı ve tarihi değiştiren sayısız olay da burada meydana gelmişti. Tüm bunlar normalde çok az önemsenecek pek çok yerel gezegenin son derece meşhur olmasına sebep oldu. Oynadıkları roller sebebiyle Geonosis, Tatooine, Agamar, Bespin, Dagobah, Dantooine, Dathomir, Endor, Hoth, Kessel, Mon Calamari, Ryloth, Yavin ve Sullust gibi Dış gezegenler tarihe geçtiler.