Koloniler bölgesini çevreleyen bu geniş bölge, Eski Cumhuriyet’in ilk çağlarında merkezden ve uygarlıktan o kadar uzakta görünüyordu ki sadece Sınır olarak biliniyordu. Fakat hiperuzay kaşifleri burayı ve ötesini keşfedip galaksiyi öğrendikçe bölge iç Halka olarak tekrar isimlendirildi.

Burada zamanla pek çok gezegen önemli tarımsal ve endüstriyel ekonomiler geliştirerek galakside iyi bilinir hale geldiler. Bunlar arasında Antar-4, Bilbringi, Carratos, Obroa-Skai ve Thyferra sayılabilir.

İmparatorluk İç halka Bölgeleri’ni ilk yıllarından itibaren bir ikmal ve kaynak noktası olarak kullanıp buradan her geçen yıl daha fazla malzeme talep etmeye başlayınca pek çok İç Halka yurttaşı evlerini bırakarak dış gezegenlere yayılmayı tercih ettiler. İç Halka Bölgeleri Endor’dan beş yıl sonra nihayet tamamen İmparatorluk ve çeşitli savaşlordlarının elinden kurtarıldı, ama hemen ardından ortaya çıkan Büyük Amiral Thrawn, düzenlediği yıldırım seferiyle galaksinin bu parçasını büyük ölçüde geri aldı. Thrawn bir yıl içinde yenilip Cumhuriyet burayı tekrar kurtarmasına rağmen, pek çok İç Halka sistemi yeni demokratik hükümetin kendilerini koruyamamasından dolayı ona karşı kırgınlık hissettiler.