Milli Takım
Dünya Sıralamasındaki Yeri: 10
Renkler: Kırmızı – Beyaz
Stadyum Kapasitesi: Sabit bir stad yok
Yıldız Oyuncular: Nihat Kahveci, Mehmet Aurelio, Hamit Altıntop
Lig Standartı: 14
AB Üyeliği: Üye değil
Ezeli Rakipler: GüneyKıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan
Milli Takımın teknik adamlığını Fatih Terim üstleniyor. Yardımcılığını ise, Ahmet Ceyhan, Müfit Erkasap ve Oğuz Çetin üstleniyor. Milli Takım EURO 2008’de elde ettiği başarıdan sonra yeni bir kimlik kazanarak dünya sıralamasında hızlıca üst sıralara tırmandı. Elindeki yıldız oyuncular ile mükemmel bir kadro sahip olan Milli Takım, 2010 Afrika için mücadele ediyor. Grubunda ise son şampiyon İspanya, Belçika, Bosna Herkes, Ermenistan ve Estonya bulunuyor.
Turkcell Türkiye Süper Lig
Süper Ligde 18 kulüp mücadele ediyor. Lig şampiyonu ve ikincisi Şampiyonlar Liginde mücadele edecek hakkı alırken ligde üçüncü, dördüncü ve beşinci(kupa şampiyonuna bağlı) aldığı dereceler ile UEFA Kupasında mücadele etme hakkı kazanıyor. Ligde ki son üç takım ise lige veda ederek Banka Asya’da mücadele ediyorlar. Kulüplere ise yabancı hakkı olarak 6+2 kuralı işlemektedir. İlkonbirde en fazla 6 oyuncu yedekde ise 2 oyuncu oynatabilirsiniz. Kadroda ise paf takımdan yetiştirdiğiniz bir oyuncu bulunmak zorundadır.
Ankaragücü
Transfer Bütçesi: 833333£
Taktik Diziliş: 4-4-2
Takımın ilk sezondaki hedefi ligi orta sıralarda bitirmek, bunu başarabilecek bir kadroları var ama; ellerinde ki kadro vasat üstü. Takımı sırtlayacacak en iyi isim Mehmet Yıldız, forvet bölgesinde görev yapıyor ve takımın en golcü oyuncularından biri. Bunla beraber defansın sağında görev yapan Elyasa ve Brezilya’lı forvet Jaba takımın en iyi oyuncularından.
Ankaraspor
Tranfer Bütçesi: 625000£
Taktik Diziliş: 4-4-1
2008-09 sezonun en iyi ekiplerinden olan Ankaraspor’u ne yazıkki oyunda böyle görmek çok zor. Takımın hedefi ligi ortasıralarda bitirebilmek. Bunu başaracak güce sahipler ama; gerçekte gösterdikleri futbolu ne yazıkki oyunda gösteremeyen bir takım. Ankaraspor’un elinde iyi oyuncular olsa bile yedek kadro olarak güçsüzler eğer iyi transfler yapılırsa ilk sezonlarda Ankaraspor’u Avrupa Kupasına girebilecek dereceye sokmak mümkündür. Elinde ki en iyi oyuncular ofans hattını oluşturan, Mehmet Çakır, de Nigris ve Tita’dır. Genç yeteneklerden Özer Hurmacı’nın forma giymeside gelecek için takıma ümit ile bakmak mümkün. Tekniği çok yüksek olan bu oyuncuyu oynatmak ayrı bir zevk.
Antalyaspor
Transfer Bütçesi: 208333£
Taktik Diziliş: 4-4-2
Antalyaspor, bir yıl aradan sonra tekrar Süper Lig’e döndü ve ilk sezondaki hedefi sadece ligde kalmak ama; bunu sağlayabilecek kadrosu yok. Eskiden büyük takımlarda forma giyen oyuncuları olsa bile bu oyunlar vasatı geçebilecek durumda değiller. Takviyeye çok fazla ihtiyacı olan bir takım. Oyundaki en iyi iki oyuncusuda yabancı forvetler Serge Djiheuoa ile Pavol Straka ama; bu iki oyuncu ile ligde kalmak çok zor.
Beşiktaş
Transfer Bütçesi: 2083333£
Taktik Diziliş: 3-2-3-2
Turkcell Süper Lig’in en büyük takımlarından olan Kara Kartallar ilk sezonunda UEFA’da mücadele ediyor. Tabii ki ligdeki hedefi şampiyonluk olan Beşiktaş’ın oyunda bulunan kadrosu ile şampiyonluğa ulaşmak mümkün ama; ezeli rakiplerine oyunda üstünlük sağlamak çok zor. Oyunda bir iki transfer ile ligde çok rahat şampiyonluğa gidebileceğiniz bir takım. Takımın en iyi oyuncuları olan Bobo, Holosko ve defansın göbeğinde mücadele eden Zapo ile Sivok takımı çok iyi taşıyabiliyorlar. Geleceğin gol krallığına aday olan Batuhan Karadeniz’de Beşiktaş’ın en büyük gecelek silahlarından birisi.
Bursaspor
Transfer Bütçesi: 833333£
Taktik Diziliş: 4-4-1-1
İlk sezonda ligde kalmak ile ortasıralar arasında gelip giden bir kulüp. Elinde ki kadro ne yazıkki ismini taşıyabilecek kadar güçlü bir kadro değil. Mevcut kadrosu ile vasat bir oyun seviyesi dizen Bursaspor’a ciddi transferler gerek. Takımda ki en iyi oyuncusu şüphesiz, dadha önce Fenerbahçe’de de forma giyen teknik olarak çok kaliteli olan Yusuf Şimşek. Takımı taşıyabilecek en önemli isim ama; takımda ki diğer oyuncuların seviyeleri düşük olması Yusuf’un da kalitesini göstermesini engelliyor. Takımın diğer en büyük silahı ise golcü oyuncu Sercan Yıldırım.
Büyükşehir Bld. Spor
Transfer Bütçesi: 833333£
Taktik Diziliş: 4-2-1-2
Geçen yılın en etkili takımlarından biri olan Belediye, bu sezonda oyunda aynı başarıyı gösterebilecek bir ekip. Takımın ilk sezondaki hedefi üst sıralara çıkabilmek zorda olsa Avrupa Kupalarına katılabilmek. Bunu gösterebilecek seviyede olsalar bile bunu başarmarları transfersiz çok zor. Takımdaki en iyi oyuncuları ise defansın göbeğinde oynayan Marcus ile eskiden Beşiktaş’ta forma giyen İbrahim Akın.
Denizlispor
Transfer Bütçesi: -
Taktik Diziliş: 4-4-2
Yıllardır istikrarlı bir şekilde ligde düşme potasından birkaç sıra üstte bitirebilen bir takım olan Denizlispor’un oyundaki hedefi gene ligde kalabilmek ve ortasırlara yaklaşabilmek. Bunu başarabilecek sıradan bir kadroları var ama; bu kadro ilede bir başarı beklemek mümkün değil. Takımda ki en iyi oyuncuları ise forvet mevkisinde görev yapan Selahattin ile Roberts.
Eskişehirspor
Transfer Bütçesi: 312500£
Taktik Diziliş: 4-1-4-1
Türkiye’nin efsane kulüplerinden olan Es Es, uzun yıllar sonra Turkcell Süper Lig’e dönüyor. İlk sezonda hedefi ligde kalabilmek ama; ne yazıkki elinde ki kadro ile bunu başarması çok zor. Mutlaka çok fazla transfere ihtiyaç duyan bir kulüp. Takımda ki en iyi oyuncuları Adriano ile Ömer Yalçın olmasına rağmen bu oyunlar ikinci ligde oynayabilecek seviyedeler.
Fenerbahçe
Transfer Bütçesi: 6250000£
Taktik Diziliş: 4-1-2-1-2
Türkiye’nin en büyük kulüplerinden olan Sarı Kanaryalılar ilk sezonda şampiyonluk beklerken, Avrupa’da ise geçen yıl yaşadıkları başarıyı tekrarlamak istiyorlar. Oyuna geçen yıldan daha güçsüz bir kadro ile başlıyor. Transferde güçlü bir takım olmasına rağmen yönetim ilk sezon istenilen ücreti vermiyor. İlk sezonda forvet ve ortasahaya takviye gerekiyor. Takımın en iyi oyuncuları ise kaptan Alex, ikinci kaptan Semih, R.Carlos ve defans hattında hırslı oyuncusu Lugano.
Galatasaray
Transfer Bütçesi: 416666£
Taktik Diziliş: 4-2-3-1
Türkiye’nin en büyük takımlarından olan Aslanlar ilk sezonda şampiyonluk beklerken, Avrupa’da ise yeniden kükremek istiyorlar. Ellerinde çok kaliteli bir kadrosu bulunan Galatasaray bunları başarabilecek bir kadroya sahip. Elindeki en iyi oyuncuları ise, Türkiye’nin gelecekte ki en büyük yıldzı adayı olan genç oyuncu Arda Turan, Brezilya’lı Lincoln, Avusturya’lı Kewell ve Çek golcü Baros. Bu isimler Galatasaray’ı oyunda başarından başarıya ***ürebilecek isimler. Yanında oynatacağınız kaliteli isimler ile birlikte yönetirken zevk alabileceğiniz en iyi takımlardan birisidir.
Gaziantepspor
Transfer Bütçesi: 625000£
Taktik Diziliş: 4-4-1-1
Lig’in en istikrarlı takımlarından olan Gaziantepspor, ligdeki hedefi ortasıralarda kalabilmek. Takımda oyuncu dengesizliği bulunmakta, bazı oyuncular büyük takımlarda oynayacak seviyede iken bazı oyuncular ise çok vasat. Bu takmda ki dengesizliği kaldırarak, üst sıralarda mücadele edecek bir yapıya getirebilirsiniz. Takımda ki en iyi oyuncular, Tabata, Beto, Mehmet Polat ve Bekir İrtegün.
Gençlerbirliği
Transfer Bütçesi: 2916666£
Taktik Diziliş: 4-1-2-1-2
Ligde uzun süredir mücadele eden Ankara takımı Gençlerbirliği bu sezon ligde ortasıralarda mücadeleme etmek istiyor. Lig kalitesine göre ideal bir kadrosu olan Gençlerbirliğinde üst sıralarda mücadele etmek istiyorsanız mutlaka takımı taşıyabilecek kaliteli oyunculara ihtiyacınız var. Takımda ki en iyi oyuncular ise defans oyuncusu El Saka ile forvet oyuncusu Tahe.
Hacettepe
Transfer Bütçesi: 208333£
Taktik Diziliş: 4-4-2
Geçen yıl ligde OFTAŞ ismi ile mücadele eden Hacettepe, Gençlerbirliği’nin pilot kulübüdür. Ligde ki en kötü kadroya sahip olan Hacettepe, ligde kalmak için mücadele versede bunu başarması çok zor gözüküyor. Mutlaka çok fazla transfere ihtiyacı var. Bu kötü takımın en iyi oyuncuları ise, forvet oyuncusu İbrahim Şahin.
Kayserispor
Transfer Bütçesi: 1666666£
Taktik Diziliş: 4-2-3-1
Ligde son yıllarda büyük çıkış yakalan Kayserispor, oyunda Türkiye’yi UEFA Kupasında mücadele ediyor. Ligde ki hedefi Avrupa Kupalarına gidecek bir sırayı elde etmek olan Kaysersipor bunu başarabilecek güçte. Takıma alınacak birkaç yıldız oyuncu ile ileriki yıllarda şampiyoluğuna oynamakta mümkündür. Takımın en iyi oyuncusu ise; dört büyüklerin peşinde olduğu Mehmet Topuz, defans oyuncusu Ali Turan ve ortasaha’nın vazgeçilmesi Saidou.
Kocaelispor
Transfer Bütçesi: 166666£
Taktik Diziliş: 4-4-2
Lige uzun yıllar sonra dönen Kocaelispor, oyunda ligde kalmak için mücadele veriyor. Elinde büyük takımlarda daha önce forma giymiş oyunculara sahip olan Kocaelispor bu kadrosu ile bunu zorda olsa başarabilecek bir güce sahip. Yapılacak bir iki transfer ilede ligde rahat bir şekilde kalmak mümkündür. Takımda ki en iyi oyuncular ise, forvet oyuncusu Taner Güleri ve Fenerbahçe’de oynadığı dönemde Kadıköy Boğası olan Serhat Akın.
Konyaspor
Transfer Bütçesi: 270833£
Taktik Diziliş: 4-4-2
Ligde uzun yıllardır istikrarlı bir şekilde ortasıralara bağlanan takımı Konyaspor, oyunda da bu ilkesinden vazgeçmiyor. Elindeki kadro kaliteli olmasada ligi ortasıralarda bitirebilecek bir takım. Takımda ki en iyi oyuncular ise, forvet oyuncusu Veysel Cihan ile defans oyuncusu Cihan Hospolatlı.
Sivasspor
Transfer Bütçesi: 416666£
Taktik Diziliş: 4-2-3-1
Geçtiğimiz sezon inanılmaz bir çıkış yapan Sivasspor oyunda da geçen yılki başarıyı tekrarlamak istiyor elinde ki kadro ile bunu yapacak güce sahipsiniz ama; yapacağını kaliteli transfer ile ligde ileriki sezonlarda şampiyon olabilmek mümkün. Türkiye’de Anadolu’dan şampiyon çıkarmak istiyorsanız en çok zevk alacağınız takımlardan birisidir. Takımın en iyi oyuncusu ise, golcü isimleri Mehmet Yıldız, Balili defansda mücadele eden Hayrettin, Abdurrahman Dereli ve sağ açıkda mücadele eden Musa Aydın’dır.
Trabzonspor
Transfer Bütçesi: 416666£
Taktik Diziliş: 4-1-2-2-1
Türkiye’nin en büyük kulüplerinden biri olan Trabzonspor, yıllardır süper ligde şampiyonluğa hasret bir takım. Şuan elinde bulunduğu kadro ile uzun yıllar sonra bu şampiyonluğu yaşayabilecek bir güçte. Avrupa’da mücadele etmemesi rakiplerine göre büyük bir avantaj olarak kullanmak mümkün. Takımda ki en önemli isimler ise, bileklerini çok iyi kullanan Yatara, defansda mücadele eden Cale ile Song ortasahada Selçuk İnan ile Barış Memiş ve forvette ise Gökhan Ünal’dır.
Bank Asya Türkiye Birinci Ligi
Bank Asya’da 18 takım yer almaktadır. Lig ilk iki sırada tamamlayan takımlar bir sezon sonra Bank Asya’da mücadele ederler. Ligde 3. 4. 5. ve 6. olan takımlar playoff’larda oynar ve burada birinci olan takım ise Turkcell Süper Lig’e yükselir. Ligde ki son üç takım ise ikincli lige veda eder. Ligde kadronuzda en fazla iki yabancı bulundurabilirsiniz.
Bu ligin en büyük favori takımlar ise İzmir temsilcileri olan Altay ve Karşıyaka, geçen yıl bir üst ligden düşan Manisaspor, Kasımpaşa ve Ç.Rizespor’dur.
Türkiye İkinci Ligi
Ligde 54 takım mücadele ediyor. İlk dört grupta 11 kulüp var iken son grupta ise 10 kulüp mücadele ediyor. İlk yarıda bu gruplarda ilk ikiye girenler Şampiyonlar Grubuna alınırken diğer kalan takımlar ise ilk ikiye girerek playoff’a katılmak için mücadele veriyorlar. Şampiyonlar Grubunda ise mücadele eden on kulüpten ilk ikiye girenler bir üst lige çıkıyorlar. 3. 4. ve 5. sırada bitirenler ise playofflarda mücadele ediyorlar. İkinci yarıda normal kulüplerde mücadele edenlerde son iki sıraya girenler ise lige veda ediyorlar. Ligde yabancı oyuncu oynatma hakkı yoktur.
Bu ligin en büyük favori takımları ise A.Demirspor, Bucaspor, Gaziosmanpaşa, Şekerspor, Sarıyer, Telekom ve Marmaris Belediye’dir.
Türkiye Kupası
Turkcell Süper Lig, Bank Asya ve İkinci Lig’de ki bütün takımların katılımı ile oluşan turnuvada, Banks Asya ve İkinci Lig takımları ilk ön elemeyi oynar. İkinci ön elemede ise buradan çıkan takımlar ile birinci lig takımları ile eşleşir. Bir sezon önce Turkcell Süper Lig’de ilk dörde girenler ise gruplara direkt katılır. Her grup beş takımdan oluşur ve tek maç olarak oynanır. Gruplarda ilk ikiye girenler çeyrek finalde yoluna devam eder.
Bu kupayı daha önce Galatasaray 14, Trabzonspor 7, Beşiktaş 6, Fenerbahçe 4, Altay, Kocaelispor, Gençlerbirliği, Ankaragücü, Göztepe 2’şer Bursaspor, Eskişehirspor , Gaiantepsor ve son şampiyon Kayserispor ise 1’er kez ***ürmüştür.
Bu kupa büyük takımlar olmsada diğer Anadolu kulüplerine büyük bir maddi destek çıkmaktadır.
Türkiye Süper Kupası
Turkcell Süper Lig ve Türkiya Kupasını kazanan takımlar bu kupada final oynarlar. Bu kupa eskiden Cumhurbaşkanlığı ismi ile oynanırken uzun süre ara verildikten sonra tekrar Süper Kupa ismi ile başladı. Bu maçların herhangibi bir amacı yokken sadece gösteriş maçı olarak oynanıyor. Üç yıldır yapılan bu turnuva Almanya’da oynanarak orada ki gurbetçilerimizin kulüplerimizi izleme fırsatı vermektedir.