Apple, EFF'ye karşı açtığı DMCA ile ilgili davasında mutlu sona ulaşmayı beklerken bir şok yaşadı.

Electronic Frontier Foundation yani Elektronik Öncüler Vakfı, bağımsız avukatlardan oluşturulmuş bir örgüt. Bu Kurumun yeni elde ettiği şok bir başarı söz konusu. Dijital yayın telif hakları yöneten yasaya (DMCA) ile ilgili Apple şirketiyle giriştiği davayı kazandı.

Amerikan Telif Hakları ofisinin kararına göre dijital hakları yöneten yasaya yani DMCA‘ya mobil cihazlardaki "jailbreak" ve "unlock" işlemleri için istisna daha doğrusu “muafiyet" kondu. Dolayısı ile artık iPhone kullanıcıları telefonlarını diledikleri gibi kırdırabilecekler.

EFF sivil özgürlükler direktörü Jennifer Granick "Bugün burada aldığımız gerçekten büyük bir başarı. Bu dava sonunda üç önemli adım atılmış oldu. Jailbreak, unlock işlemleri ile uğraşan kişilere yardım ettiğimiz için büyük heyecan duyuyoruz" dedi.

EFF'nin üç başarısından ilki cep telefonları üzerinde jailbreak işleminin uygulanmasının yasallaşması oldu. Bu şekilde, uygulanan yazılım modifikasyonlarından sonra iPhone uygulamaları, üretici firmanın izin verdiği kaynaklar yerine başka kaynaklardan da indirilebiliyor. Milyonlarca iPhone sahibi, kablosuz bağlantı sağlayaıcılarını veya kullanıcı uygulamalarını iTunes AppStore'dan başka bir kaynaktan indirmek amacı ile kendi iPhone'larında da jailbreak işlemini uyguladığını bildirmişti. Ancak daha önceden DMCA bu işlemler için bir tehdit unsuru oluşturuyordu.

Bir diğer başarı da video remix sanatçıları adına kazanıldı. Özellikle YouTube gibi sitelerde bilindik müzik ve videoları mixleyerek yeni video ve klipler oluşturan kullanıcılar da daha önceden DMCA'nın belirlediği bazı kuralların dışına çıkıyorlardı.

EFF'nin mahkemeye başvurduğu üçüncü istek yine cep telefonları üzerinde unlocking yapma işleminin serbest kalmasıydı. Bu şekilde cep telefonları farklı şebekeler tarafından da kullanılabiliyordu. Eskiden DMCA'nın yasakladığı kapsam içerisine giren ve hatta bir çok unlock işlemi yapan kişiye ciddi davalar açılmasına sebep olan yasak da artık kadlırılmış oldu.