Intel'in AMD ile savaşta NVIDIA'nın patentlerine ihtiyacı yeni bir çapraz lisanslama anlaşmasını getirebilir.


Intel ile NVIDIA arasındaki ilişki yer yer anlaşmazlıklar taşıyordu; NVIDIA 2004't e yaptıkları çapraz lisanslama anlaşmasından dayanak alarak Intel'in yeni Core mimarisindeki işlemcileri için yonga seti tasarlama ve satma hakkı olduğunu düşünüyor. Intel ise bu anlaşmanın "tümleşik bellek denetleyicili işlemcileri kapsamadığını" söylüyor. Bu nedenle NVIDIA Intel'in yeni Core mimarisi için (ki bu Core i3, Core i5 ve Core i7'leri kapsıyor) yonga seti üretemiyor.

Intel'in ise AMD ile savaşta NVIDIA teknolojilerine ihtiyacı olduğu fikri yaygın. Halihazırda işlemci mimarisi ve pazar payında önde olsa da Intel, AMD'nin tümleşik grafikler ve paralel işleme mimarisi gibi üstünlüklerinin karşısına çıkamıyor. Bu aynı zamanda Yüksek Performanslı Hesaplama (HPC) tarafı için de geçerli.

Bu bahsedilen pazarlardaki güç ATI'den geldiğine göre ve NVIDIA'nın da bu pazarlarda ATI'yle kıran kırana yarıştığını düşünürseniz Intel'in NVIDIA ile arasındaki anlaşmazlıkları en kısa zamanda sonuçlandıracağına inanabilirsiniz. Yani Intel ile NVIDIA arasında bir çapraz lisanslama anlaşması gündeme gelebilir. Bu Intel'in elini daha da güçlendirirken aynı zamanda sonunda Intel platformunda tekrar daha fazla seçenek getirebilir; gerçi NVIDIA'nın yonga seti üretiminden çekildiği açıklamasını da akılda tutmak gerek