Ucuz Benzinin Sırrı
Dünya mercimek dış ticaretinin yüzde 40'ını elinde bulunduran Ar Şirketler Grubu'nun, Türkiye dahil sekiz ülkede bakliyat fabrikası var.

Arslan Ailesi’nin sahibi olduğu Ar Şirketler Grubu’nun geçmişi 50 yıl önceye dayanıyor. Aslen Mardinli olan aile yıllar önce Mersin’e yerleşmiş. Uzun süre bakliyat işleme, satışı ve ihracatı ile uğraşmış. Halen mercimek, bulgur, fasulye ve nohut üretimi yapıyor. Grup Mahmut, Hüseyin, Hasan ve Ali Arslan adlı dört kardeş tarafından yönetiliyor.

Akaryakıtta ‘Full’ markasıyla hizmet verdiklerini belirten Hüseyin Arslan, “Şu anda 30’a yakın istasyon bağlantısı kurduk. 17’si şu anda faaliyette. Kısa süre içinde bu sayı 26’ya çıkacak. Bizim hedefimiz 100 istasyona ulaşmak” dedi.

Sadece İstanbul, Bursa, İzmir ve Ankara’da olmak istediklerini kaydeden Arslan, “Amacımız az sayıda ama hacimli istasyonlar yaratabilmek. Böylece işletme maliyetini düşürüyor ve şu anda olduğu gibi piyasadan yüzde 7 daha ucuz satış yapabiliyoruz” diye konuştu.

Yüzde 7 indirimi nasıl sağlıyor?

Hüseyin Arslan, yüzde 7 indirimi nasıl sağladıklarını ise şöyle anlattı: “Türkiye’deki tek akaryakıt rafinerisi olan Tüpraş ile istasyon pompa fiyatı arasında dağıtım firması ve bayi tarafından paylaşılan yüzde 15’lik bir kâr marjı var. Full sistemi akaryakıt istasyonunun mülkiyetinin dağıtım şirketinde olmasına dayanmaktadır. Bu sayede bayisiz satış yapma imkânına sahip olan Full yüzde yediye varan indirimlerle aracısız akaryakıt satmakta.

Biz istasyon yerlerinin mülklerini satın alan ve bu şekilde büyümek isteyen Türkiye’ye yatırım yapan ilk dağıtım şirketiyiz. Satış noktaları kendimize ait olduğu için bayi ve dağıtım şirketi arasında pay edilen yüzde 15’lik kâr marjının bayiye aktarılan yüzde 7’ye varan kâr marjını vatandaşlara pay edebilme şansına sahibiz.”

Bir depoda 10 TL avantaj

“Tabii ki bu sistem çok ciddi bir yatırım gerektiriyor” diyen Arslan, dağıtım şirketlerine kalan payın dönüş sürelerinin çok uzun olduğunu kaydetti. Arslan şöyle devam etti: “Full sistemi diğer dağıtım şirketlerinin gelişmiş ve yatırım yapılabilir ülkelerde uyguladıkları sistemdir. Full Türkiye’ye yatırım yapıp istasyonları satın almaktadır. Mevzuat gereği Full toplam satışının yüzde 15’lik kısmını kendisi işletmekte geri kalan payı cüzi kâr marjıyla girişimcilere işlettirmektedir. Bu sayede her 5 yılda bir bayilere hava parası ödemeyen FULL bir depoda vatandaşa 10 TL civarında indirim sağlamaktadır.

Dolayısıyla bu sistem her ne kadar yüzde 7’ye varan indirim sağlasa da yatırım miktarı büyük olduğu için zor bir sistem. Bu yapı sayesinde bu kar marjlarıyla devamlı indirimli akaryakıt satmak mümkün olmaktadır. Bu kanun çerçevesinde sahip olduğumuz istasyonların diğer kısmını çok cüzi kâr marjlarıyla (binde 5 ve yüzde 1 kâr marjları ile) işletmeciye veriyoruz.”


Mercimekte piyasa yapıcı


Dünya mercimek dış ticaretinin yüzde 40’ını ellerinde bulundurduklarını ifade eden Arslan şu bilgileri verdi: “Bu nedenle piyasa yapıcı gibi davranabiliyoruz. Mercimekte fiziki bir piyasa yok. Fiyatı market belirliyor. 2007 yılında Kanada’daki şirketimizi halka açtık. 2009’da Türkiye’deki şirketimizle birleştirdik. Şu anda Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda halka açık bir şirketiz. Ben de bu şirketin yönetim kurulu başkanıyım. ”Grubun 2.5 milyar TL ciroya sahip olduğunu kaydeden Hüseyin Arslan, “Grubumuzda 5 bin 500 kişi çalışıyor. Ciromuzun yüzde 40’ı da ihracattan geliyor” dedi.