Bugüne dek iPhone'u görmezden gelen dev şirkette çatlak sesler çoğaldı: "Bizi iPhone kurtarabilir!"Wii ile büyük başarılara imza atsa da, oyun devi Nintendo, yeni el konsolu 3DS'in başarısızlığı nedeniyle zor günler geçiriyor. Yeni nesil Wii'nin, yani WiiU'nun da daha önünde çok zaman olması, şirket için daha da kötü günlerin bir işareti olarak değerlendiriliyor.

İşte bu durumu tersine çevirmek isteyen yatırımcılar, Nintendo'nun patronu Satoru Iwata'yı hiç de memnun etmeyecek bir fikri ortaya attılar. Bilindiği gibi Iwata'nın bugüne dek kesinlikle taviz vermedeği en önemli konu, Mario oyunlarının Nintendo markalı cihazlar dışındaki hiçbir cihaza olmayacağıydı. Ancak yatırımcılar, WiiU piyasaya çıkana kadar para kazanmak için atılacak en önemli adımın, Mario'yu iPhone'a taşımak olduğunu düşünüyor. PopCap, Zynga, Rovio ve hatta EA'in bile, iPhone ve diğer mobil platformlar sayesinde çok büyük gelirler elde ettiği biliniyor. Nintendo yatırımcılarının düşüncesi de, Mario ile mobil platformlarda büyük paralar kazanmak.

Aslında bu fikir sadece iPhone ile de sınırlı değil. Her ne kadar iPhone en önemli mobil platform olarak kabul edilse de, işin içine Android ve diğer mobil işletim sistemleri de girebilir. Hatta bir Facebook oyununda Mario'yu görmek bile mümkün olabilir.

Tabii ki bu şimdilik sadece yatırımcıların aklından geçen bir fikir. Iwata'nın bu fikre ne kadar sıcak bakacağı ise merak konusu...