Gmail'e, Maps'e ve çok daha fazlasına yakında gelecek müthiş yenilikleri herkesten önce deneyin!
Birçoğumuzun yakından tanıdığı Gmail Labs, birçok verimlilik işlevine sahip

Google, son zamanlarda yaptığı bir açıklama ile biçok önemli işlevin ve hizmetin kaynağı olan Google Labs'i kapatacağını duyurmuştu. Ancak Labs'in tam olarak ne zaman kapatılacağı henüz bilinmiyor ve buna ek olarak Google'ın yaptığı açıklamada, ürün-içi deneysel kanalların değişmeyeceği söyleniyor. Dolayısıyla ürünlere özel lab'ler, hayatına devam edecek gibi görünüyor.

Bu yazımızda ise sizleri Google'ın son gelişmelerinden haberdar olmanızı sağlayacak 5 Labs ile tanıştırmak istiyoruz. İsterseniz buna birçoğumuzun tanıdığı Gmail'den başlayalım.

Gmail Labs

Gmail Labs'de bulunan ek özellikler, Google'ın e-posta hizmetinden daha iyi yararlanmamızı sağlıyor. Gmail Lab özelliklerine erişmek için Gmail'de sağ üstteki "çark" simgesine tıklayın, "Google Mail ayarları"na tıklayın ve ardından Labs sayfasına gidin. Burada Göndermeyi Geri Al, Akıllı Etiketler, Gönderici Zaman Dilimi gibi verimlilikle ilgili birçok ek işlevi etkinleştirebilirsiniz.


Calendar Labs ve Search Experiments


Calendar Labs

Planlı olmayı seviyorsanız ve Google'ın takvim hizmetini kullanıyorsanız, Calendar Labs'deki Smart Rescheduler (Akıllı tekrar planlayıcı), Year view (yıl görünümü), ve Jump to date (tarihe atla) gibi ek işlevleri faydalı bulacaksınız.

Search Experiments

Google'ın "Instant Search (Anında arama)", klavye kısayolları gibi deneysel arama özelliklerini buradan etkinleştirerek aramanızı hızlandırabilir, tecrübelerinizi Google ile paylaşabilirsiniz.


Google Maps Labs ve YouTube TestTube


Google Maps Labs

Distance Measurement Tool (mesafe ölçme aracı) ile iki noktanın arasındaki mesafeyi ölçmeniz mümkün. Bunun dışında Google haritalarını daha eğlenceli hale getirebilecek 6 labs daha bulunuyor.


YouTube TestTube

En son güncellemelerden bir tanesi olan Cosmic Panda ile YouTube arayüzünü baştan aşağı değiştirmeniz mümkün.