Windows 7'nin güvenlik duvarı hakkında pek bir şey bilmiyor musunuz? Bu 3 ipucu size yeter...


Windows 7'de bulunan güvenlik duvarının varsayılan davranışı, giden trafiğe izin vermek ve gelen trafiği engellemek. Ancak birçok yazılım, bu varsayılan ayarı değiştirme ihtiyacı duymaktadır. Bu yazılımlar, Windows 7 güvenlik duvarına kendi kurallarını ekleyerek, kullanıcının bir işlem yapmasına gerek bırakmıyorlar. Ancak Windows 7 güvenlik duvarını kullanırken, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar da var. Bu yazımızda Windows 7 güvenlik duvarının temel özelliklerini size tanıtacak ve onu nasıl kişiselleştireceğinizi anlatmaya çalışacağız.

1. Bir ağ konumu seçtiğinizde, güvenlik duvarı ayarlarınız değişir

Yeni bir ağa bağlandığınızda Windows, bu ağın bir Ev ağı mı, İş ağı mı yoksa Ortak bir ağ mı olduğunu size sorar. Bu seçim sadece ağ ayarlarını etkilemekle kalmaz, Windows 7'nin ağ trafiğini yönetmesini de etkiler. Bir ağ ile bir profili bağladığınızda, bu profildeki güvenlik duvarı ayarları, bağlantınıza uygulanacaktır.

Ağınızda şu an hangi profilin kullanıldığından emin değilseniz, bunu Windows Güvenlik duvarı uygulamasından öğrenebilirsiniz. Şu yolu takip edin: Başlat > Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Windows Güvenlik Duvarı. Burada bağlı bulunduğuz ağı ve hangi ayarları kullandığını görebilirsiniz.


Ağ gruplarına göre iletişime izin verme
Programların iletişimini Ev/iş ve Ortak ağ gruplarına göre düzenleyebilirsiniz

2. Programların iletişimini ağ grubuna göre kapatabilir veya açabilirsiniz

Windows 7 güvenlik duvarı, varsayılan olarak gelen bağlantıları engelliyor ve giden uyarılara izin veriyor. Ancak bu davranışı özelleştirebilmeniz mümkün.

Bunun en kolay yolu, Başlat menüsünü açarak "izin ver" yazmak. Bu, izin verilen ve engellenen programların bir listesini ekrana getirecektir.

"Ayarları değiştir" düğmesine bastıktan sonra hangi programların ağ ile iletişim kuracağını değiştirebilirsiniz. Bağlı olduğunuz ağa göre farklı bir davranış belirtebilirsiniz. Örneğin yukarıdaki ekran görüntüsünde Dropbox, kendini sadece Ev/İş ağlarında iletişim kuracak şekilde ayarlamış.
Programlar ve özel kurallar


3. Programların güvenlik duvarına özel kurallar eklemesine izin vermek

Önceki sayfamızdaki örnekte olduğu gibi bazı programlar, kendilerini listeye ekleyebiliyorlar. Normalde bu, kullanıcıdan bir giriş gerektirmektedir çünkü güvenlik duvarının varsayılan davranışı, sözkonusu program için değiştirilmektedir. Yeni bir program yüklerken bir istisna ayarlamak üzere size danışıldığında, "İzin ver"e tıklamadan önce bilgileri dikkatlice incelemelisiniz. Çünkü burada bir zararlı yazılıma da internete erişimi izni veriyor olabilirsiniz.

Güvenlik duvarının uyarı durumunu da kontrol edebilirsiniz. Bunun için sol taraftaki bölümde "Bildirim ayarlarını değiştir"e tıklayın ve Windows Güvenlik Duvarının açık olduğundan emin olun. Değişikliklerden haberdar olmak istiyorsanız, "Windows Güvenlik Duvar yeni bir programı engellediğinde bana bildir"i seçin.