18 yaşındaki kız ağır bir suç nedeniyle hapiste. Suçlamanın merkezinde şse ufak bir cep telefonu varEs*** Clacton'dan yaşayan ismi verilmeyen bir genç kız, grup mesajlaşma servisi kullanarak mesaj gönderdiği arkadaşlarıyla, son bir haftadır İngiltere'de çıkan olayları kendi kasabasında tetiklemekle suçlanıyor.

Genç kız şu anda resmi olarak ağır suçlar kapsamında azmettirme suçuyla 1 Eylül'de mahkemeye çıkmak üzere tutuklu.

Polisin suçlaması sosyal medyanın ve özellikle BlackBerry Messenger uygulamasının Londra ve çevresindeki ayaklanmalarda önemini vurgular nitelikte. Bu olay BBM uygulamasının ilk defa özellikle vurgulanmasıyla da önemli.

Geçtiğimiz hafta Başbakan David Cameron, bu olaylara karışanların IM servislerinden ve diğer sosyal medyadan uzaklaştırılacağının sinyallerini vermişti. Cameron "Polis, istihbarat servisleri ve firmalar birlikte çalışıp, bu insanları bu tür sitelerin kullanımından men edilmesinin doğru olup olmayacağını araştırıyoruz. Bu hizmetleri şiddet veya suçlar için kullanıyorlar" dedi.

RIM de polise bu konuda yardım edeceğini ve BlackBerry Messenger servisini kullanan suçluların bulunmasında destek olacağını belirtti.

Ofcom kayıtlarına göre daha yoksul taşra kesimlerdeki akıllı telefonlarda Blackberry %37 ile birinci.