Mozilla'nın Firefox sürümleri hakkındaki bu sıradışı kararı, ortalığı fena karıştırdı!Firefox'un geliştirme sürecini hızlandırması sonucunda sürüm numaralarını da "hızlandıran" Mozilla'nın kafası, yeni sürüm numaralarına pek yatmamış olacak ki onları kaldırmayı düşünüyor. Aslında Mozilla, sürüm numaralarına olan vurguyu azaltmak istediğini aylar önce de söylemişti, ancak Mozilla'nın sürüm numalarını "Hakkında" penceresinden kaldırma konusundaki son kararı, şirketin tartışma sayfasının mesajlarla dolup taşmasına neden oldu.

Firefox yöneticisi Asa Dotzler, Mozilla'nın sürüm numaralarını neden kaldırdıklarını şöyle açıkladı:

"Son sürümü kullandıkça, sürüm numaralarının önemsiz olacağı web benzeri bir geleneğe doğru geçiş yapıyoruz." "Sürüm numaralarını tüketici topluluğumuz için önemsiz bir hale getirme hedefimiz var."

Ancak kullanıcıların büyük bölümü, bu değişiklikten memnun değil. Zira kullanıcılara göre Firefox ve tüm yazılımlar, sürüm numarasını uzun yıllardır Hakkında kutusunda gösteriyor.


"Bu, Mozilla'nın verdiği en ahmakça karar"


mozilla.dev.usability tartışma grubundaki konu, büyük ilgi gördü ve konu, site için alışılmadık bir sayı olan 270'in üzerinde mesaj aldı.

Kullanıcıların çoğu değişiklikten mutsuzken, bir grup kullanıcı "Web benzeri bir geleneğe geçiş"in Gmail ve Facebook gibi uygulamalarda olabileceği, ancak Firefox'un PC'ye yerel olarak yüklendiğini ve bunun söz konusu olamayacağını savundu.

İyice alevlenen tartışmada "EnviroChem" adındaki bir kullanıcı şu sözleri sarfetti: "Ahmakça Firefox kararlarıyla dolu bir senede sürüm numarasını 'Hakkında' penceresinden kaldırmak, şimdiye kadar olan en ahmakça teklif."

Dotzler'ın sorulara verdiği cevaplar, bazı kullanıcıları kızdırırken, Mozilla'nın kullanıcıları dinlemediği ve keyfi hareket ettiği suçlamalarını ortaya çıkardı.

Dotzler, bir cevabında "dinlemek zorunda olmamız, planlarımız ve işlevlerimiz için anket yapmak zorunda olduğumuz anlamına gelmiyor" demişti.