Firefox 6'ya geçelim mi, geçmeyelim mi? İşte yeni Firefox'a geçmemek için 4 büyük neden!Yeni Firefox'a geçmemeniz için önemli nedenler var...

Firefox 6 geçtiğimiz günlerde resmen yayınlandı. Bazılarımız otomatik güncellemeye veya indirme yoluyla yeni tarayıcıya yükseltirken, bazılarımız henüz yükseltme uyarısını almadık. Mozilla'nın uyarısı ne zaman karşımıza çıkar bilinmez, ama bu 4 neden ona geçmeniz hakkında biraz daha düşünmenize sebep olabilir.

1. Firefox 4.2

Firefox 6'da Firefox 4'e göre çok büyük bir yenilik bulunmuyor. Zira Firefox 4'ten Firefox 5'e geçerken de önemli bir değişiklikle karşılaşmamıştık. Bunların yanında Firefox 7'nin de yakın bir zamanda yayınlanması planlanıyor.

Güvenlik açıklarının onarılması ve hataların giderilmesi, tarayıcıyı yeni bir sürüm haline getirmiyor. Zira küçük eklemeler ve ayarlamalar için de bunu söylemek mümkün. Dolayısıyla Firefox 6'yı aslında Firefox 4.2 olarak adlandırmak gerekiyor. Mozilla'da bunun farkına vardı ve sürüm nummalarını ortadan kaldırmak istiyor.

Bu yeni Firefox'a geçmemek için bir neden olmasa da, Mozilla'nın yaygın olarak kullanılan sürüm standartlarını terketmesi canımızı sıkıyor. Yüzlerce veya binlerce PC'yi yöneten IT yöneticileri için her altı haftada bir çıkan "yeni sürüm" ise bir kabus anlamına geliyor.

Yeni Firefox'dan kaçıran diğer nedenler


2. Firefox uzun süredir düşüşte

Firefox, uzun süredir düşüşte. Chrome'dan yüzde 40 daha fazla pazar payına sahip olsa da Google'ın tarayıcısı geçen Eylül ayından beri pazar payını yüzde 5.5 artırdı. Firefox ise bu sürede yüzde 1.5 düştü. İki tarayıcı da benzer özelliklere sahip ve Chrome, önden gidiyor

3. Eklentiler

Yeni sürümlerin çıkışı, birçok çalışmayan eklenti şikayetini gündeme getiriyor. Her yeni sürümde eklenti uyumluluğu sorunuyla başa çıkmanız gerekiyor.

4. İşi biten tarayıcılar

Firefox 6 çıktığı anda, elinizdeki Firefox 5'in "işi bitiyor". Mozilla artık onda bulunan açıklar için yama yayınlamıyor ve tarayıcı Mozilla tarafından desteklenmiyor. Güvenlik açıklarını kapatmak için Firefox 6'ya geçmeniz gerekiyor.