Google, son Chrome Beta'da yerel istemciyi açtı. Peki ama yerel istemci de neyin nesi?Chrome 14 ile geleceği kesinleşen yerel istemci (Native Client), Chrome için özel yazılmış, özel uygulamaları çalıştırabilecek bir yazılım ve güvenlik açısından oldukça cesur bir adım.

Google Baş mühendisi Linus Upson yalnızca Chrome Web Store'dan indirilecek uygulamalarda çalışacağını söylese de, sisteminizde C ve C++ ile yazılmış uygulamaları çalıştırabileceksiniz. x86 ve ARM mimarilerinde çalışabilecek uygulamaların güvenliği Javascript'in güvenliği ile aynı seviyede olacak.

"Dışarıda C ve C++ gibi kodlarla yazılmış bir çok uygulamada eksik kalıyorduk" diyor Upson. "Veya oldukça donanım gücü gerektiren uygulamalar.... Yerel istemci bu iki sorunu da çözecek"

Google'ın zaten bazı C ve C++ uygulamalarını Javascript ve HTML5 ile birleştiren çok platformlu API'si Pepper bulunuyor. Zaten Adobe Flash'ı entegre edilmesi bu yolla karşılanıyor ama itirazlar da çok.

Mozilla ve Opera bunun web'in basit, evrensel her bilgisayar ve işletim sisteminde çalışan yapısını altını oyacağını düşünüyor.