Microsoft'un Windows 8'de tam olarak desteklemek için "elinden geleni yapacağı" donanım ile tanışın!Microsoft'un Eylül ayında gerçekleştireceği BUILD toplantısına yaklaştıkça Windows 8 hakkındaki duyumlarımız da artıyor. Bu seferki haberimiz ise yeni işletim sisteminde USB 3.0 desteğinin olacağının kesinleştiği.

Microsoft, resmi Windows 8 blog sitesinde yaptığı duyuruda USB 3.0'ın yeni masaüstü PC ve laptop'larda henüz ortaya çıkmaya başladığını, ancak 2015'de tüm yeni PC'lerin USB 3.0 portlara sahip olacağını söyledi. USB 3.0, USB 2.0'dan teorik olarak 10 kat fazla hız sağlıyor. Microsoft, USB 2.0 ile aktarımı 15 dakika süren bir yüksek çözünürlüklü filmin, USB 3.0 ile aktarımının sadece 80 saniye süreceğini söylüyor. Burada USB arayüzü yanında sürücünün sahip olduğu okuma/yazma hızı da önemli.

Microsoft, konu hakkında şu açıklamaları yaptı:

"Tasarımımız, USB 3.0'un gelişimini sağlamak için gözden geçirilmiş 3.0 spesifikasyonunu isabetli bir şekilde takip etmek zorundaydı." "Herhangi bir USB 3.0 cihazı, herhangi bir "sanal" aygıt meydana getirmeden önce başlamak istedik. Sanal aygıtlar, gerçek USB donanımının yazılımsal bir tespiti: portlar, hub'lar ve diğer cihazlar gibi."