Cep devlerinin neden durmadan birbirlerini dava ettiklerini hiç merak ettiniz mi? İşte gerçekler!
Apple; Samsung, HTC ve Motorola'ya dava açıyor ve bu üçü Apple'a dava açıyor. Kodak ve RIM de birbirlerine dava açıyor. Bu arada Kodak, Apple'a dava açıyor. Sony ise LG'den şikayetçi ve ona dava açıyor. Peki bu kavganın sebebi ne, neden cep firmaları birbirlerini hiç durmadan mahkemeye veriyorlar?

Mobil endüstrideki felsefe, öncelikle ürünü meydana getirip yasal konulara sonradan bakmak. Dolayısıyla mühendisler, ürünü geliştiriyorlar ve fikri hakları daha sonra düşünüyorlar. Farklı şirketler ise patentler alıyor ve patent sahibi şirketleri bünyesine katıyorlar. Bu ise benzer teknolojilerde birçok iddia atılacağı anlamına geliyor. Davaların başlangıcı da böyle oluyor.

2009'da başlayan bu davalar, bu sene büyük bir ivme kazandı. Hangi firmanın iddiasının geçerli olduğunu söylemenin ise bir yolu yok. Her şirket, patent portföyünü genişletmenin ve kendini korumanın bir yolunu arıyor. Aynı teknolojiyi kapsayan sayısız patentiniz varsa, bu konuda bir anlaşmaya varmanın tek yolu, mahkemenden geçiyor.

Firmaların birbirlerine dava açmalarının asıl nedeni ise, patent sisteminin bozuk olmasından kaynaklanıyor.

Davalar neden patlama yaptı ve bize etkisi ne?


Başarılı bir patent uygulaması, bir şirketin bir piyasadan tamamen çekilmesi ile sonuçlanabilir. Apple, mahkemenin verdiği bir ön-karar ile HTC'nin ABD'de telefon satmasının önüne geçebilecek bir konuma gelmişti. Ancak bu yinede genelde teoride kalıyor. Gerçekte kazanan şirketler, kaybedenlerin büyük miktarlarda lisans ücretleri ödemesine ve yıllarca beklemesine neden olabiliyorlar.

Peki son zamanlarda davalar neden patlama yaptı?

Akıllı cep piyasasının 2011'de global olarak yüzde 50 büyümesi bekleniyor. Tablet piyasasının ise bu sene yüzde 300 büyümesi bekleniyor. Evrensel olarak baktığınızda çok az kişinin akıllı cebi var ve çok az kişinin tableti var. Ancak bunun önümüzdeki 10 sene içinde değişmesi bekleniyor ve şirketler, haklarını şimdiden garantiye almak istiyorlar.

Davalar bizim için ne anlama geliyor?

Bu, cihazların fiyatlarının küçük bir miktar daha pahalı olacağı anlamına geliyor. Davaların bize asıl maliyeti ise, paranın lisanslara harcanması nedeniyle daha iyi cepler üretmek için harcanmayacak olması.