Steve Jobs istifa etti, yerine Tim Cook geldi. Peki kimdir bu Tim Cook, onu özel kılan ne?Steve Jobs'un Apple'daki CEO'luk görevini bırakması ile bir dönem kapanacak gibi görünüyor. Zira Jobs, geri dönmediği takdirde yerini Tim Cook dolduracak ve yeni bir çağın kapıları aralanacak. İsterseniz Apple'da COO'luktan CEO'luğa yükselecek olan Cook'u biraz yakından tanıyalım.

Yaş: 50
Cook, Apple'da Operasyon Direktörü (COO) olarak görevini yapıyor. Cook, Steve Jobs'ın yerini alacak ancak Jobs, gücünü korumaya devam edecek ve şirket üzerinde önemli bir etkisi bulunacak.

Cook, Alabama, Robertsdale'de bir tersane işçisinin çocuğu olarak büyüdü. 1982'de Auburn Üniversitesinden Endüstri Mühendisi olarak mezun olan Cook, 1988'de Duke Üniversitesinden yüksek lisans diplomasını aldı. Apple'dan önce Intelligent Electronics adında bir bilgisayar satış şirketinde çalıştı. IBM'de PC lojistiği üzerine 12 sene görev yaptı, Compaq'da Kurumsal Malzemeler yardımcı başkanlığı görevini 6 ay sürdürdü. 1998'de Apple'a operasyonlar yardımcı başkanı olarak katıldı ve bilgisayar üretimi ile ilgilendi. Cook, sonrasında dünya çapında satış ve Macintosh bölümü başkanlığına getirildi.


Başarıları ve karakteri


Başarıları: Cook, Apple'ın üretim sorunlarını gidererek öne çıkmıştı: Tedarikçilerin Apple fabrikaları ile bitişik olmasını sağlayarak, stok miktarını azalttı. Şirketin henüz piyasaya sürülmeyen ürünlerinin talebini doğru bir şekilde tahmin etmeye yardımcı oldu.

Cook aynı zamanda Jobs'ın 2004'deki iki aylık yokluğunda ve 2009'daki altı aylık geçici ayrılışında liderlik görevi yaptı. iPhone 4 ve iPad geliştirme sürecinin devam etmesini sağladı, Macintosh satışlarının artmasına yardımcı oldu.

Sessiz ve sakin olmasıyla tanınan Cook'un sesini hiç yükseltmediği biliniyor. Bununla birlikte sessiz bir bakışla liderliğini hissettiriyor. Cook'un eski bir iş arkadaşı, onun insanları titrettiğini gördüğünü söylüyor. Astlarına 4:30'da göndermeye başladığı e-postalar ise onun bir işkolik olduğunun göstergesi.

13 yıldan beri Apple'da olan Cook'un, yeni göreviyle beraber şirketten ayrılması gibi bir planı olmadığı düşünülüyor.