Küçük teknoloji girişimleri devleri böyle geçti!

Bu küçük teknoloji şirketleri, paraya para demeyen dev şirketleri bakın nasıl ezdiler...


Bazen yavaş ama sağlam adımlarla yürüyen küçük şirketler, büyükleri geride bırakarak yarışı kazanabiliyorlar. İşte büyük paraların başarısız olduğu yerde zoru başaran küçük girişimler.

Marlon Shafer, Paul Allen'ı ve Metricom'un Ricochet'sini devirdi

Odessa Ofis Ekipmanı'ndan Marlon Shafer, Washington, Odessa bölgesine internet getirmek istediğinde iletişim şirketleri, kablo şirketleri ve internet servis sağlayıcıları kırsal bir alana hizmet etmekle ilgilenmemişlerdi. Bunun üzerine Shafer, 1997'de 15.000 dolar karşılığında (15 milyon dolar değil, sadece 15.000 dolar) bir Spokane servis sağlayıcısını kiraladı.

Shafer, para kazanıyordu ancak şirketler bunu istemiyordu. Bu gelişme üzerine bakırın fiyatını yükseleten iletişim şirketleri, Shafer'ı bir alternatife yöneltti: Shafer, 2000'de ilk kablosuz ağını meydana getirdi. İlk anteni bir tahıl ambarının üzerinde duruyordu. Shafer'ın işi hiç de kolay değildi ve hatalar yapmıştı ancak kablosuz interneti kara dönüştürmeyi başarmıştı.

Dell ve küçük mağazalar

Linux işletim sistemi, en küçük mobil cihazlardan en büyük süperbilgisayarlara her yerde kullanılıyor. Tek kullanılmadığı yer ise masaüstü PC'ler. Bunun önemli bir nedeni perakande satışının kısıtlı olması.

Dell'in Linux laptop'ları sattığını biliyoruz. Ancak Dell gibi dev bir marka, "Windows'u öneriyoruz" derse Linux nasıl popüler hale gelebilir ki? System76, Emperor Linux, ZaReason, Eight Virtues, LinuxCertified veya Los Alamos Computers gibi bağımısız Linux OEM'leri, büyük üreticilerin yapamadığını yapıyor ve Linux yüklü PC'ler satıyor.

Geleneksel baskı ve kendi baskınızı yapmak

Geneleksel kitap yayınlama işi, baskı, dağıtım vs. gibi işlemler için büyük maliyetler getiriyor. Kağıdın ve dağıtımın pahalı olduğu düşündüğünüzde, fazladan sevkedilen kitaplar ziyan olabiliyor, sevk az olduğunda ise satış kaybı yaşanabiliyor.

Ancak baskı işi, internetten dijital dağıtım ve istendiğinde baskı yapabilme gibi değişiklikler sonucunda biraz değişti. Artık kendi yayımcınız olmanız oldukça mümkün. Bu sayede kendi kitabınız üzerinde tam bir kontrole sahip olabiliyorsunuz.

Büyük markalar ve müzisyenler

Teknoloji, kitap yazarlarına olduğu gibi müzisyenlere de büyük kayıt şirketlerini geçerek kendi kariyerlerine sahip olma şansı tanıdı. Müzisyenler ve hayranlar, birbirlerini kolaylıkla bulabiliyor ve müzisyenler için birçok açık ve kapalı kaynak kodlu yazılım bulunuyor.