İngiltere'de doktorlar, akut karaciğer yetersizliği olan bir bebeği dünyada ilk kez gen terapisi ile kök hücre terapisini birlikte kullanarak iyileştirdi.


Başkent Londra'nın güneyindeki bir hastanede doktorlar, akut karaciğer yetersizliği olan üç aylık bebeğe karaciğer nakli yapmak yerine kök hücre enjekte ettiler.

Geçici olarak karaciğer gibi görev yaparak toksinlerin vücuttan atılmasına ve yaşamsal öneme sahip proteinlerin üretilmesine yardımcı olan kök hücreler, böylece hasar gören organın iyileşmesini sağladı.

Doktorlar, bağışıklık sisteminin saldırısını önlemek için hastaya enjekte edilmeden önce kök hücreleri deniz yosunlarında bulunan kimyasal bir madde ile kapladı.

Yeni teknik, tıp dünyası tarafından çığır açıcı olarak nitelendirildi. Karaciğer nakli yerine uygulanan teknikle hastaların bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanmasına da gerek kalmayacak.

Iyad Syed adlı bebeğin babası Jahangeer, tedaviden sadece 48 saat sonra oğlunun durumunda gözle görülür bir düzelme olduğunu ve bir mucizeye tanıklık etiklerini söyledi.