Başta internet olmak üzere telekomünikasyon altyapısı kurmak için kanalizasyonları kullanmak için harekete geçti.Türk Telekom dışındaki alternatif işletmeler şehir içi fiberoptik altyapı için belediyelerin kapısını çalıyor. Kanalizasyonları kiralamak isteyen işletmeler, buradan geçirecekleri fiberoptik kablo ile şehir içi ağlarını genişletmeyi hedefliyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 2012 yılı iş planında yeraltı tesislerinin paylaşımına ilişkin erişim yükümlülüğü düzenlemelerini yapacağını açıkladı. Bu düzenlemenin yapılmasıyla özellikle şehir içinde fiberoptik kablo ağının yaygınlaşmasının önü açılmış olacak.

Asfaltın yeniden kazılmasının maliyetli olması, belediyelerin yüksek geçiş ücreti istemesi nedeniyle kanalizasyondan fiber kablo geçirmek de çok ucuza mal olacak. İşletmeler, sık sık kapısını çaldıkları belediyelerden istedikleri kanalizasyonu kullanmak için yüksek miktarda ücret ödemeyi kabul ediyor ancak başka işletmenin kanalizasyonu kullanmasını istemiyordu.

Bu nedenle şehir içi altyapısında tekel olma ihtimali üzerine harekete geçen BTK, kanalizasyon geçişleri için düzenleme yapacak. Dünya örnekleri incelenerek gerçekleşecek düzenlemeyle tekelleşmenin önüne geçilirken, altyapı kiralamasında referans ücret belirleyecek.