Bugün yayılan bir söylentiye göre 2012'de hisse arzında bulunmayı planlayan Facebook yönetimi, şirketin değerini 100 milyar dolara yükseltme peşinde.İnternet dünyası ve finans piyasaları, Facebook ile ilgili yeni bir haberle çalkalanıyor. Dünyanın bir numaralı sosyal paylaşım ağı, borsaya açılma ve değerini 100 milyar dolara yükseltme hedefinde.

Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin haberine göre Facebook, gelecek yıl içerisinde hisselerini halka arz etmeye hazırlanıyor.

Nisan ve Haziran ayları arasında gerçekleşeceği belirtilen halka arz, henüz Facebook tarafından resmen doğrulanmadan, internet dünyası ve finans piyasalarında çalkantı yarattı.

WSJ gazetesinin haberine göre Facebook'un hedefi ilk halka arzda, en az 100 milyar dolarlık değerleme ile 10 milyar dolarlık hisse satışı gerçekleştirmek. Bugüne kadar tüm dünyada bu kadar büyük talep toplayabilen şirket sayısı bir elin parmakları ile gösteriliyor. Bilişim devi Google., 2004 yılında borsaya açılırken, 23 milyar dolarlık değerleme ile 1 milyar 900 milyon dolarlık hisse satışı gerçekleştirebilmişti.

Facebook, bu hedefi gerçekleştirmesi durumunda dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında yerini sağlamlaştıracak. Bu alanda lider konumda olan Apple'ın borsa değeri 300 milyar doları aşıyor. Microsoft 200 milyar dolar, Google da 162 milyar dolar değere sahip.

Borsa planında başarıyı yakalaması durumunda Facebook; Cisco, Hewlett-Packard ve Canon gibi devleri geride bırakacak.

YALANLANMADI
Facebook hisselerinin halka açılacağı spekülasyonları daha önce de yapılmış ancak şirket bu konuda isteksiz bir görüntü vermişti.

Mark Zuckerberg, PBS televizyonunda 7 Kasım'da katıldığı söyleşi programında sorular üzerine, Facebook'un gelecekte bir gün ilk halka arzı gerçekleştireceğini ancak bunun için acele etmediklerini söylemişti. Facebook'un genç patronu, bunu kısa vade içinde yapacakları yönünde kesin bir şey söyleyemeyeceğini kaydetmişti.

Wall Street Journal gazetesi, adını vermek istemeyen ama konuyu yakından bilen kaynaklara dayandırdığı haberde, Facebook şirketinin ilk adımları önümüzdeki haftalarda atacağını duyurdu.

Facebook'un gelecek haftalarda 500 yatırımcı sayısına ulaşması ve ABD yasaları uyarınca mali raporlarını üç ayda bir kamuoyuna açıklaması bekleniyor. Bu zorunluluk nedeniyle Facebook şirketinin borsaya açılma kararını gelecek haftalarda açıklayabileceği ve ilk halka arzın Nisan ayında gerçekleşebileceği belirtiliyor.

Facebook sözcüsü Larry Yu, AFP haber ajansının sorusuna verdiği yanıtta “İlk halka arz konusunda yapılan spekülasyonlara katılmayacağız” dedi.

Dünya genelinde yaklaşık 800 milyon kullanıcısı olan Facebook şirketinin yıllık cirosu 4 milyar doları buluyor. The New York Times'in haberine göre, Ocak ayında Goldman Sachs ve Digital Sky Technologies'i yatırımcıları arasına katan Facebook, 50 milyar euroluk değerleme ile 500 milyon dolar elde etti.