Dünyada ilk kez 2014 yılında uygulanması beklenen uzay tatili için Türkiye'den de talep toplanmaya başlandı. 2 saatlik 'yakın uzay' turunun kişi başı fiyatı ise 110 bin euro.


İspanyol zero2infinity şirketinin 'Bloon' projesinin Türkiye ayağı için talepleri toplayan VIP Turizm, özel tasarlanmış kapsülle toplam 6 saatlik yakın uzay yolculuğuna gönderecek.

Projenin toplam 20 milyar euro'luk yatırımla hayata geçirildiğini belirten Zero2infinity CEO'su Jose Mariano Lopez-Urdiales, "Şimdilik deneme uçuşları yapıyoruz. İlk ticari uçuşumuz 2014'te başlayacak.

1 Ocak 2012 itibariyle kayıtları alacağız" dedi. Bu projeyi yakın uzayın bir çocukluk hayali olarak kalmaması için gerçekleştirdiğini ifade eden Urdiales, 360 dereceli dünya manzaralı bir kapsülle 36 km'ye kadar çıkacaklarını ve balon yükselip istenilen noktaya ulaşınca paraşütle aşağı inmeyi planladıklarını söyledi.

Projenin NASA ile bir ilgisi olmadığını da ifade eden Urdiales, 'Bloon' adını verdikleri kapsülün montajını ve tasaramını kendilerinin yaptığını, Avrupa ve Kanada'dan tedarikçilerle çalıştıklarını vurguladı.