Dev helikopter üreticisi Eurocopter, önümüzdeki dönemde Türk füzelerini kullanacağını açıkladı.Fransız, Alman ve İspanyol ortaklı şirketin ürettiği EC-635 helikopterler Aselsan'ın görüntüleme sistemleri ve Roketsan'ın "Cirit" roketiyle donatılacak. Küresel pazara da bu haliyle satılacak. Firmanın Avrupa pazarlama ve satıştan sorumlu Başkan Yardımcısı Thomas Hein, bu konuda Türk savunma sanayiine güvendiklerini söyledi. Savunma muhabirleriyle bir araya gelen Hein, proje ile ilgili bilgiler verdi.

Türkiye'den benzer başka ürünler almak istediklerini anlatan Hein, "Bunun için devam eden görüşmelerimiz var" dedi. Uzun zamandır bulundukları Türkiye ile ilişkilerde yeni bir adım atmayı istediklerini anlatan Hein, önümüzdeki dönem gerçekleştirmek istedikleri projeyle ilgili olarak şunları söyledi: "Helikopterlerin silah sistemlerinin testlerini Güney Afrika'da yapıyoruz. Yeni hedefimiz bu süreci Türkiye'ye taşımak. Eurocopter olarak yeni mühendislere de ihtiyaç duyuyoruz. Bu konuda Türk üniversiteleriyle işbirliği yapmak istiyoruz." Avrupa merkezli Eurocopter firması, yıllık 4,8 milyar Euro ciro yapıyor.

Öte yandan Eurocopter, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün alacağı 15 helikopterden oluşan ihalede İtalyan AgustaWestland ve Amerikan Bell firmalarıyla çekişiyor.