Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret, Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) Projesi’nde ihale sürecinin sonucunu beklediğini açıkladı.

84 bin adet akıllı tahtaVestel’in Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan özel durum açıklamasında, FATİH Projesi’nin 23 Kasım 2011 tarihinde yapılan ilk faz ihalesi kapsamında, şirketin ‘etkileşimli tahta’ alanında, 84 bin 921 adet için 339.6 milyon lira ile en düşük teklifi verdiği hatırlatıldı. Açıklamada, mevcut durum itibariyle İhale Komisyonu’nun incelemesinin devam ettiği ve resmi imzaların henüz atılmadığı belirtilerek, konu ile ilgili gelişmelerin kesinlik kazanması durumundu kamuoyu ile paylaşılacağı ifade edildi.

620 bin derslik değişecek

Fatih Projesi kapsamında Türkiye genelindeki 620 bin derslikte eğitim şekli tamamen değişecek. Bilinen kitaplı ve defterli eğitim yerine, müfredat bilişim teknolojilerinden yararlanan yeni şekle bürünecek. Her sınıfa bir bilgisayar düşecek olan proje kapsamında üç yıl içerisinde beş adımlı bir değişim planı uygulanacak. Milli Eğitim Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü bu projede öğretmenlerin teknolojiyi hayatlarının bir parçası olması hedefleniyor. Sektörde Vestel’in ihaleyi aldığına kesin gözüyle bakılıyor.