Araştırmalara göre tüketiciler mobil platform oyunlarına, Sony Vita ve Nintendo 3DS gibi taşınabilir oyun konsol oyunlarından daha fazla ödeme yapıyor.

Mobil platform oyunlarının yükselişi, tüm hızıyla devam ediyor. Kullanıcıların iOS ve Android platformlarında satın aldıkları oyunların sayısı; Sony Vita, Sony PSP ve Nintendo 3DS gibi taşınabilir oyun konsollarından daha fazla olduğu ortaya çıktı.
Bu mobil platformlardaki oyunların fiyatları 1.79TL ile 12.99TL arasında olduğu göz önünde bulundurulursa bu sonucun pek de şaşırtıcı olmadığı söylenebilir.
Sony Vita gibi taşınabilir oyun konsollarının oyun fiyatları. iOS ve Android ekosistemindeki oyunlara göre oldukça yüksek. iOS ve Android platformlarındaki satın alınan oyunların sürümden kazandıklarını söyleyebiliriz.
Yapılan son analizlere göre, tüketiciler App Store’daki iOS oyunlarına ve Google Play Store'daki Android oyunlarına, Sony Vita ve Nintendo 3DS gibi taşınabilir oyun konsollarından daha fazla ödeme yapıyorlar.

Tüketicilerin 2012’in 4. Çeyreği ve 2013’ün ilk çeyreğinde oyunlara ödedikleri karşılaştırma tablosu
2013’ün ilk çeyreğinde iOS platformunun oyun satışlarında ciddi bir artış yaşandığını görebiliyoruz.
Yukarıdaki verilere bakacak olduğumuzda;
iOS ve Google Play Store’dan indirilen oyunlar ve tüketici harcamaları büyüme kaydetmiştir.
iOS şu an tüketicilerin oyunlar için harcamasında liderdir. Ancak Google Play Store'da oyunlara yapılan harcamalar 2013'ün ilk çeyreğinde oyun konsollarında satın alınan oyunların gölgesinde kalmıştır.
Taşınabilir oyun konsolları mevsimsel değişimler yüzünden, tüketici harcamaları ve piyasaya çıkan oyunların az olmasından dolayı önemli bir düşüş yaşamıştır. Çünkü taşınabilir oyun konsollarındaki oyunların yapımları için ciddi bir zamana ihtiyaç duyuluyor.
Google Play Store'un 2013'ün 2. çeyreğinde oyun konsollarını gölgede bırakacakları düşüncesi, gelecekteki taşınabilir oyun konsolları için pek iç açıcı görünmüyor.
iPhone kullanımın yaygınlığı taşınabilir oyunlarına her zamankinden daha kolay bir erişim imkânı sağladı. Aynı zamanda birçok etkileyici App Store avantajları, Sony Vita yâda Nintendo 3DS almayı düşünen kullanıcıları caydırabilir.