Gemalto mobil pazarlamadaki son mega trendleri ve en iyi uygulamaları tanıtan yeni resmi raporunu yayınladı.

Rapor, Türk şirketlerinin, markalarının ve mobil operatörlerinin müşteriye dokunabilmeleri, müşteriyle etkileşimin sürekliliğini sağlamaları, daha etkileşimli ve bağlama uygun pazarlama ve ticaret faaliyetleri yürütmeleri için cep telefonundan nasıl yararlanabileceklerini ortaya koyuyor. Pazarı daha iyi anlamayı sağlayan bu zengin kaynak, temelini, yeni müşteri araştırmaları, çok satan yazar ve analist Tomi Ahonen gibi mobil uzmanlarla yapılan röportajlar ve sektör kuruluşlarının beyin takımlardan alıyor.

Bağımsız analiz şirketleri Mobile Groove ve Portio Research ile işbirliği sonucunda oluşturulan 'Etkileşimli Pazarlama ve Ticaret: Müşterilerinizi Bağlamak ve Savunucunuz Haline Getirmek için En iyi Uygulamalar' başlıklı rapor, şirketlerin müşterilerle etkileşiminde olması gereken en iyi 5 uygulamayı tespit ediyor. Ayrıca, şirketlerin müşterilerine yakınlaşması için yaygın, doğrudan ve kişisel bir iletişim biçimi olan cep mesajını diğer tüm kanalların üstünde bir iletişim kanalı olarak gözler önüne seriyor. Rapor bu bulguyu vurgulamak amacıyla IFO Enstitüsü'nün kısa bir süre önce 3 bin müşteriyle yaptığı bir anketten müşteri yorumlarını harmanlıyor. Rapora göre, uyulması gereken 4 kural şöyle:

ÖNCELİKLE İZİN İSTEYİN
Mobil ortamda çok fazla veri ve içerik sunmak mümkün, ancak şirketler en iyi sonucu müşteriden izin aldıkları zaman elde ediyorlar. Ankete cevap verenlerin yüzde 82'si pazarlamayı kabul etmenin ön koşulunun kendilerinden izin alınması olduğunu belirtmiş.


MÜŞTERİYİ ANLAYIN
Müşterinin ilgi alanları, kişisel tercihleri ve motivasyonları gibi temel bilgileri sorarak işe başlayın, ama orada durmayın. Şirketler, müşteri segmentasyonunu netleştirmek ve iyileştirmek, aynı zamanda müşteriyi ilgilendiren bir bilgi akışı ve iletişim sağlamak için de cep mesajlarını kullanmalılar; bu müşteri sadakatini sağlamak açısından da kilit rol oynuyor.

HEDEF KİTLENİZİ TANIYIN
Kişinin mahremiyetine saygı gösterin, müşterileri ilgilendiren mesajlar gönderin ve kumandayı müşterinin kontrolüne bırakan stratejiler uygulayın. Müşterilerin yüzde 90'ı kendilerine artık mesaj gelmesini istemediklerinde çok net bir çıkış seçeneği olması gerektiğini, yüzde 71'i kendi zevk ve ihtiyaçları doğrultusunda mesaj almak istediklerini belirtiyor.

DOĞRU KİŞİ DOĞRU MESAJ DOĞRU AN
Tüketiciler hedefli mesajlar, kişisel tercihlerine ve gerçek zamanlı ihtiyaçlarına uygun teklifler almak ve kendilerine mesaj gönderilmesine izin verdikleri için bir şekilde ödüllendirilmek istiyorlar".

Gemalto Telekom Turkiye Müdürü Pinar Bilgin, "Bu dört kurala uymak sadece müşteriye nezaketten ibaret değil; söylediklerinizi gerçekten dinlemek isteyen bir kitleye ulaşmak istiyorsanız işinizde bu stratejiyi uygulamanız şart," diyor. "Araştırmamız, %60'lık bir kitlenin tercih ettikleri marka ve mobil operatörlerden gelecek olan anlamlı mesaj ve teklifleri kabul etmeye ve bu mesajları takiben harekete geçmeye istekli olduğunu gösteriyor. Türkiye'de 67.16 milyon mobil abonesi olduğu düşünülürse, bu sonuç Türk şirketleri ve mobil operatörleri için ilgi çekici nitelikte. Müşterilerle, doğru zamanda, kişiye özel ve saygılı bir çerçevede anlamlı bir iletişim sağlamak için mobil pazarlamaya daha çok yatırım yapmaya teşvik ediyor' dedi.

MobileGroove baş analisti Peggy Anne Salz, "Tüketiciler satın alma hunisinin her adımında mobil telefonlarına uzanıyorlar. Şirketler, müşterilerin serbestçe paylaştığı kişisel bilgileri kendi iletişim biçimlerine entegre ederek güçlü bir değer yaratma seçeneğine sahip" yorumunu yapıyor.