99 dolar değerinde Android tabanlı oyun konsolu Ouya satışa çıktı.

Android işletim sistemiyle çalışan açık kaynak kodlu oyun konsolu Ouya, 99 dolar gibi cazip fiyatıyla satışa çıktı.

Teknik özellik bakımından Xbox, PlayStation ve Nintendo gibi üst düzey konsollarla rekabet edecek seviyede olmasa da kullanıcılarına eğlenceli zaman geçirmeleri için alternatif oluyor.

Ouya’nın fikir sahibi ve kurucusu Julie Uhrman dün bir TV kanalına yaptığı açıklamada yeni konsolun Salı günü satışa çıkacağı müjdesini vermişti. Oldukça küçük boyutlara sahip ve yanında bir adet oyun kontrolcüsüyle birlikte sunulan konsol, beklendiği gibi Ouya’nın resmi internet sitesi ve bazı online perakende şirketleri tarafından satışa çıkarıldı. Ouya’yı ABD dışından satın almak isteyenler için ürünün şimdilik stok sıkıntısı bulunmuyor.

Ouya’nın diğer teknik özelliklerine bakılırsa 8 GB dahili hafıza, 1 GB RAM, Bluetooth 4.0 ve 802.11 b/g/n şeklinde görünüyor. HDMI çıkış desteği bulunan konsol depolama kapasitesi microSD kart ile 32 GB’ye kadar genişletilebiliyor. Android 4.1.2 versiyonuyla çalışan Ouya, kendine has arayüzüyle kullanıcı karşısına çıkıyor.

Yeni konsolun dağıtımına başta KickStarter’daki destekçilerine olmak üzere Mart ayı itibarıyla başlayan Ouya, oyun sayısını şimdiden 150 seviyesine getirdi.

Akıllı telefon ve tabletlerden farkı Android’in gelişmekte olan oyun dünyasını, konsolların çoklu oyuncu deneyimiyle birleştirmek olacak.