Geçtiğimiz günlerde duyurulan Halo 5′in, Xbox One’a özel olacağı açıklandı
Bungie tarafından yaratılan Halo serisi kısa zamanda Xbox 360′ın mihenk taşlarından biri konumuna gelmişti. Microsoft’un zayıf olduğu exclusive oyunlarda Gears of War ile beraber sivrilen Halo serisi son derece başarılı bir satış grafiği ortaya koymuştu.
Fakat 2010 yılında yayınlanan Halo Reach’ten sonra, Bungie ile Microsoft arasındaki bağların kopmasıyla Halo serisinin de sonunun geldiği düşünülmüştü. Fakat Microsoft Halo serisinin devam edeceğini ve gelecekteki Halo oyunlarının 343 Industries ekibinin geliştiriceğini açıklayarak serinin fanlarının yüreğine su serpmişti.
Yine de akıllarda 343 Industries ekibinin, Bungie kadar başarılı olup olamayacağına dair birçok soru işareti mevcutt. 343 Indurstries tarafından geliştirilen ilk Halo oyunu olan Halo 4, 2012 yılında piyasaya sürülmüş ve oyunculardan olumlu eleştiriler almıştı.Halo 4 ile gelen başarı sonrası, Microsoft, 343 Industries ile yola devam kararı almıştı. Yeni Halo oyunu ne zaman duyurulacak diye beklerken, geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamayla Halo 5: Guardians resmi şekilde duyurulmuştu.
2015′in son çeyreğinde piyasaya sürüleceği açıklanan yapım için pek bir açıklama yapılmazken oyunun hangi platformlar için satışa sunulacağı da belirtilmemişti. Konu hakkında geçtiğimiz gün bir açıklamada bulunan 343 Industries ekibi, serinin beklentilerini karşılayabilecekleri bir oyun yapmak istediklerini, böyle bir oyunun da yalnızca Xbox One’da mümkün olabileceğini söyleyerek, yapımın sadece Xbox One’a özel olduğunu belirttiler.
Böylece bu açıklamayla, Xbox 360′ta ki Halo serisinin sonlandığı da resmiyet kazanmış oldu. Tabi ki Microsoft bir sürpriz yapıp Halo Reach tarzında ara senaryoya sahip bir yapımla Xbox 360 kullanıcılarını sevindirebilir. Bekleyip göreceğiz.

Kaynak : scroll