Blizzard, World of Warcraft’ın yeni eklenti paketi Warlords of Draenor başlar başlamaz çuvalladı. Peki bu kadar yıllık tecrübe neden yetersiz kaldı?
Blizzard hepimizin sevdiği, oyunlarını oynamayanların bile saygı duyduğu bir firma. Özellikle EA ve Ubisoft gibi firmaların sadece kazanç odaklı işlerinin yanında özenli olduğu hissedilen oyunlarıyla Blizzard öne çıkıyor. Firmanın en büyük markası World of Warcraft’ın yeni eklenti paketi Warlords of Draenor 13 Kasım’da sonunda çıktı. Fakat oyun çıktığından beri bugüne kadar sunucu sorunları yüzünden neredeyse oynanmaz halde. Girebilenlerin sürekli olarak gecikmelerden yakındığı, giremeyenlerin ise 5000 kişiye varan kuyrukta sunuculara girmek için saatlerce beklediği oyun tam bir fiyasko haline dönüştü. Peki 10 yıldır bundan çok daha kalabalık zamanlar gören Blizzard neden çuvalladı?Blizzard sorunları özellikle forumunda cevaplarken olduğunca dürüst olmaya çalışıyor. Birinci sorun sunucular açıldığından beri gelen DDoS saldırısı. Sürekli olarak sunucuya girip çıkmaya çalışan botlar yüzünden özellikle giriş sunucularında çok gereksiz bir yoğunluk oluştu. Blizzard bu sorunu çözmek için kullanıcı girişini sınırladı ve sunucuların kapasitesini düşürdü, bu yüzden de girişlerde kuyruklar oluştu. Yine Blizzard tarafından yapılan bir açıklamada şirketin Warlords of Draenor’a büyük ilgi beklediği, beklenilen ilginin çok üzerinde sunucuları donanımsal olarak güçlendirip sayısını artırdığı, fakat çıkış anından itibaren Blizzard’ın öngördüğünün üzerinde giriş olduğu için sunucuların yetersiz kaldığı söylendi.
Şu anda yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor Blizzard. Phasing Tech adını verdikleri yeni sunucu teknolojisinde her bir dünya sunucusu kendi içerisinde küçük parçalara bölünecek. Bu sayede sunuculara binen yük azalacak. Aynı zamanda parti ve guild içerisinde farklı sunucularda insanların dağılmaması sağlanacak.
48 saat boyunca sunucu uzmanlarının eve gitmediğini açıklayan Blizzard, bakalım Warlords of Draenor’u tam anlamıyla ne zaman oynanabilir hale getirecek.


Kaynak : scroll